Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

3D tlačený grafénový aerogél umožní z vody odstrániť nebezpečné látky

0

Vedci z univerzity v Buffale vyvinuli novú metódu na 3D tlač grafénových aerogélov, ktoré  fungujú ako vodné filtre. Tím hovorí, že táto technika pomáha dosiahnuť škálovateľnosť grafénových aerogélov a ich dostatočnú stabilitu na opakované použitie. Výskumníci vytvorili pre 3D tlačiareň nový typ atramentu na báze grafénu. Pridali dva polyméry, ktoré mu dodali správnu konzistenciu – polydopamín a albumín z hovädzieho séra – a potom ho vytlačili do sieťky v tvare šesťuholníka.

Táto štruktúra sa potom lyofilizovala (lyofilizácia je proces odparenia vody zo zamrznutých produktov) do aerogélu. Potom tím vyskúšal, ako dobre dokáže materiál odstrániť z vody rôzne kontaminanty. Najlepšie fungoval na organických rozpúšťadlách, ako je hexán, heptán a toluén, kde v 10 cykloch odstraňoval 100 percent znečisťujúcich látok. Filtroval aj ťažké kovy ako olovo a chróm a organické farbivá ako aniónová Evansova modrá a katiónová metylénová modrá.

V poslednom prípade však účinnosť po treťom cykle poklesla až o 20 percent. Nanoplátky grafénu sa už v minulosti osvedčili pri filtrácii vody, ale je ťažké vyrobiť ich vo veľkých mierkach. Tím hovorí, že výroba grafénových aerogélov pomocou tejto novej techniky uľahčuje ich zväčšovanie. Výskum bol publikovaný v časopise Environmental Science: Nano.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať