SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

AI: Dobrý sluha, zlý pán

5

Históriou ľudskej spoločnosti sa od počiatkov civilizácie tiahne línia výziev, ktorým museli čeliť generácie našich predkov. Či už to bolo objavenie ohňa, objav elektriny, alebo nukleárnej energie, vždy daný fenomén priniesol okrem pozitívnych prínosov aj riziká a prijatie nevyhnutných opatrení na ich bezpečné používanie. Inak to nie je ani v prípade AI a stále rovnako platí „dobrý sluha, zlý pán“.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Okolo AI sa najmä s príchodom ChatGPT spustila vlna démonizácie, keď sa jej pripisujú schopnosti, ktoré aktuálne nemá a tak skoro ani nebude mať. Veľmi dôležité však je, že sa o nich otvorene hovorí, čo nám umožní pripraviť sa na budúcnosť.

AI dokáže automatizovať mnohé rutinné úlohy, čo môže viesť k výrazným dôsledkom najmä pre tých pracovníkov, ktorí sa nedokážu tak rýchlo prispôsobiť. Hoci AI môže vytvoriť aj nové príležitosti, existuje takisto riziko, že môže kompletne rozbiť trh práce, čím by sa niektoré pracovné miesta stali úplne zastaranými a vytratil by sa dopyt po niektorých zručnostiach. Preto je nevyhnutné starostlivo riadiť využívanie AI, aby zbytočne nenahradila ľudských pracovníkov. AI by sa mala používať na zvyšovanie efektívnosti ľudskej práce, a nie na jej nahradenie. Na druhej  strane aj pracovníci si musia dopĺňať a rozvíjať zručnosti, ktoré nie sú ľahko replikovateľné strojmi, ako napríklad kreativita, kritické myslenie, emocionálna inteligencia a prispôsobivosť. 

Najčastejšie sa hrozba AI pre ľudstvo spája s posolstvom filmov zo série Terminátor. Autonómne zbrane vybavené AI by sa na­ozaj mohli vymknúť spod kontroly, čo by viedlo ku katastrofickým následkom. Preto je nevyhnutné prijať etické pravidlá a predpisy, ktorými sa bude riadiť ich používanie. Autonómne smrtiace zbrane vybavené AI musia byť navrhnuté s bezpečnostnými mechanizmami, ktoré zabránia tomu, aby sa vymkli spod kontroly. Takéto zbrane nesmú byť schopné robiť vlastné rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s etickými pravidlami, pričom už dnes sa ukazuje, že aplikácia známych Asimovových zákonov nebude stačiť. Vždy musí byť pri ich používaní prítomný človek, ktorý bude prijímať kritické rozhodnutia. Rovnako vždy by malo byť možné tieto zbrane  v prípade poruchy vypnúť aj na diaľku.

Asi je zrejmé, že nie všetky krajiny budú takto pristupovať k vývoju svojho zbraňového arzenálu. Hoci ostatné krajiny budú využívať všetky možné nástroje na odhaľovanie vývoja a sankcionovanie nasadenia takýchto zbraní, vždy bude existovať významné riziko, že to nebude stačiť. Treba počítať so scenárom, že sa budú používať aj proti civilistom a že sa potenciálne vymknú spod kontroly. Tu asi existuje len jediné riešenie, a to že AI zbrane tých zodpovednejších krajín budú technologicky vyspelejšie, rýchlejšie, presnejšie a efektívnejšie a že podobne ako v prípade jadrových zbraní zavládne stav rovnováhy, ktorý nikto nebude chcieť narušiť.  

Ďalšia oblasť je využitie AI na kybernetické útoky, sociálne inžinierstvo a deepfake kampane. Hackeri môžu využívať algoritmy AI na automatizáciu svojich útokov, čo povedie k častejším a nebezpečnejším kybernetickým hrozbám. Rovnako možno AI využiť na sledovanie a monitorovanie jednotlivcov a následne zneužiť takéto informácie napríklad v politickom boji. 

Potenciál AI je však oveľa väčší v tom, ako môže ľudstvu pomôcť. Výskumy hovoria, že až 90 % zamestnancov dnes vykonáva opakujúce sa a často nudné úlohy. Umelá inteligencia nás môže oslobodiť od bezduchej práce a zvýšiť efektivitu našej činnosti. Prinesie nám úplne nové možnosti a v pracovnej oblasti nám umožní získať „superschopnosti“. Napríklad vykonávať úlohy, na ktoré sme neboli zaškolení. Či už to bude vytvorenie prezentácie v novej aplikácii, blogového príspevku, nového loga, či kvartálnej analýzy obchodných výsledkov. ChatGPT umožní každému, aby svoje výsledky, nápady či návrhy prezentoval v  dokumente vyzerajúcom profesionálne, akoby ho pripravil skutočný manažér, lekár, právnik alebo marketér, možno aj o niečo lepšie. Umelá inteligencia úplne zmení náš vzdelávací systém a zdemokratizuje profesie, ktoré boli doteraz ťažko dostupné. Rovnako tak zásadne zmení výskum a vývoj, ktorý sa rádovo zrýchli a zefektívni.

Umelá inteligencia nám môže pomôcť na riešenie niektorých z najväčších výziev, ktorým ľudstvo v súčasnosti čelí, vrátane klimatickej krízy, získania nových zdrojov čistej energie, nových mate­riálov s revolučnými vlastnosťami, predĺženia zdravého ľudského života či nájdenie spravodlivého a efektívneho spoločenského ­systému riadenia štátu.

Je dobré, ak sme otvorení k možnostiam, ktoré nám môže AI v nasledujúcich rokoch poskytnúť. Áno, zmení spôsob nášho života aj práce, ale ak budeme pripravení, bude to výrazne pozitívna zmena.

Zaujímavé čítanie májového vydania vám praje

Martin Drobný

Všetky autorove články

5 komentárov

Objavy reakcia na: AI: Dobrý sluha, zlý pán

30.5.2023 20:05
Akýkoľvek objav alebo vynález bol okamžite použitý najskor ako zbraň alebo na vylepšenie stávajúceho arzenálu. Až neskoršie prišlo na ich civilné využitie. Je isté, že každá krajina s veľkou armádou a množstvom zbraní veľmi intenzívne pracuje na využití AI v zbraňových systémoch. A to bez ohľadu na etiku, rečičky a pekné predsavzatia. Platí tu efekt Červenej kráľovnej z Alenky v ríši divov. Jediné, čo dokáže ako-tak udržať rovnováhu je vývoj AI, ktorá bude bojovať proti zbraňovým AI. Čiže prenos bojov do siete.
Reagovať

Zbrane. Nové spoločenské zriadenie reakcia na: AI: Dobrý sluha, zlý pán

5.5.2023 08:05
Pri čítaní časti o kontrolovaní zbrani s AI som mal pocit, ako by sme si život a svet nedokázali predstaviť bez zbraní. Že zbrane považujeme za úplnú samozrejmosť. Myslím si, že keby sa nám podarilo odstaviť pár psychopatov (a teraz myslím tých od nás na západ), ktorí sa považujú za majiteľov sveta a ktorí nás proti sebe štvú a vyvolávajú vojny, zbrane by sme asi nepotrebovali vôbec.

Druhá vec, ktorá ma zaujala bola: "nájdenie spravodlivého a efektívneho spoločenského ­systému riadenia štátu". Takáto iniciatíva tu existuje - vola sa "Tvorivá spoločnosť". Pogooglite, ak chcete.

Prajem všetkým všetko dobré, najmä zdravý rozum, charakter a svedomie.

Peter Nemec
Reagovať

RE: Zbrane. Nové spoločenské zriadenie reakcia na: Zbrane. Nové spoločenské zriadenie

2.6.2023 11:06
Vidíš, ty myslíš a myslíš zle, lebo odstaviť treba v prvom rade psychopatov smerom na východ, nie na západ. Smerom na západ tiež, takých ako Trump a pod. Rozoštváva primárne Rusko, ktoré investuje do propagandy značné prostriedky a napr. na Slovensku sa mu už investícia začína vyplácať.
Reagovať

RE: Zbrane. Nové spoločenské zriadenie reakcia na: Zbrane. Nové spoločenské zriadenie

30.5.2023 15:05
Pán je je očividný utopický komunista. Pchať sem politiku je už druhá úbohosť.
Reagovať

RE: Zbrane. Nové spoločenské zriadenie reakcia na: Zbrane. Nové spoločenské zriadenie

30.5.2023 12:05
Pekne, len ako dosiahnut, ze nikto nebude mat (skryte) zbrane. Ja vidim psychosov inde.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať