CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Inovatívny proteín je doslova vyrobený zo vzduchu

0

Fínsky startup Solar Foods predstavil soleín, revolučný proteín vyrábaný zo vzduchu a elektriny. Tento zaujímavý prístup sľubuje transformáciu potravinárskeho priemyslu tým, že ponúka udržateľnú alternatívu k tradičným živočíšnym a rastlinným proteínom. Soleín je prášok bohatý na bielkoviny, vytvorený pomocou jednobunkových organizmov a jedinečného procesu. Tieto organizmy sú kŕmené vodíkom a oxidom uhličitým, podobne ako cukor poháňa kvasinky.

Výrobný proces sa začína elektrolýzou vody s cieľom oddeliť vodík a kyslík. Vodík a oxid uhličitý sa potom dávajú baktériám oxidujúcim vodík v kontrolovanom prostredí. Tie využívajú chemosyntézu na premenu plynov na bielkoviny, čím získavajú energiu na rast. Metóda výroby soleínu vyniká na rýchlo sa rozvíjajúcom trhu s alternatívnymi bielkovinami.

Tradičné zdroje bielkovín, či už živočíšne, alebo rastlinné, vyžadujú značné množstvo pôdy, vody a iných zdrojov. Výroba potravín sa na celosvetových emisiách skleníkových plynov podieľa 26 percentami, pričom najväčší podiel na nich majú chovy hospodárskych zvierat a rýb a produkcia obilia.

Naproti tomu výrobný proces spoločnosti Solar Foods je vysoko efektívny a šetrný k životnému prostrediu. Vypúšťa 130-krát menej skleníkových plynov ako výroba hovädzieho mäsa v Európskej únii.  Cieľom startupu je rozšíriť svoju technológiu a vybudovať väčší priemyselný závod. Soleín je už schválený na predaj v Singapure a čaká na schválenie regulačnými orgánmi v EÚ a USA. Spoločnosť Solar Foods dostala finančné prostriedky od Európskej únie.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať