SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

AMD bude vyrábať procesory s architektúrou ARM

0
Spoločnosť AMD, ktorá sa doteraz orientovala výlučne na inštrukčnú súpravu x86, oznámila, že začne vyrábať procesory s architektúrou ARM, ktorú vyvíja a licencuje spoločnosť ARM Holdings. Procesory ARM sú čoraz rozšírenejšie v mobilných zariadeniach, no AMD chce novú architektúru využiť pri svojich serverových čipoch. Výroba 64-bitových procesorov Opteron s architektúrou ARM by sa mala začať v roku 2014. Uplatnenie by mali nájsť v mikroserveroch, ktorých výrobu získalo AMD akvizíciou spoločnosti SeaMicro. V tom čase však už nové čipy vstúpia do silne konkurenčného prostredia, lebo serverové procesory na báze ARM pripravujú aj ďalší výrobcovia (napr. nVidia, Samsung).

amd_arm_processors.png

Opterony s architektúrou ARM budú využívať logiku Freedom Fabric z chrbticových systémov SeaMicro. Ak sa potrebný hardvér včlení priamo do čipu, nové Opterony by mohli značne zvýšiť hustotu uzlov v mikroserveroch.

AMD však jedným dychom dodáva, že neupúšťa ani od architektúry x86, bude ju naďalej využívať v procesoroch určených pre osobné počítače a tradičné servery.

Je trochu prekvapujúce, že AMD chce využívať architektúru ARM napriek tomu, že spoločnosť pracuje na vývoji vlastného jadra Jaguar s nízkou spotrebou. Možno to naznačuje, že efektivita jadra Jaguar nie je na želateľnej úrovni.

Zdroj: anandtech.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať