SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Acer Swift X 14 (SFX14-72G-78GH) / Ešte výkonnejší pomocník na cesty

0

Acer Swift X 14 už v predošlej generácii ponúkol špičkový displej OLED v kombinácii s vysokým výkonom v kompaktnom a ľahko prenosnom tele. Nová generácia v tomto trende pokračuje a ide ešte ďalej. Prináša totiž prvú generáciu vysokovýkonného procesora Intel Core Ultra z radu Meteor Lake. Procesor Intel Core Ultra 7-155H má k dispozícii 16 jadier a 22 vlákien. Tie sa skladajú zo 6 výkonných jadier s technológiou Hyper-Threading bežiacich až na 4,8 GHz a 10 úsporných jadier (8 hlavných jadier a 2 ďalšie nízkoenergetické), ktoré bežia až na 3,8 GHz. Ako integrovaná grafika slúži úplne nový 8-jadrový Arc GPU, ktorý beží na 2,30 GHz a prináša aj množstvo ďalších úplne nových technológií vrátane integrovaného AI Boost NPU s dvoma enginmi Gen 3 na hardvérové urýchlenie AI. Zariadenie však má k dispozícii aj dedikovanú grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6, ktorá poskytne slušný výkon na 3D grafiku a hranie hier.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Notebook sme mali na test v sivej farbe Steel Gray, v ponuke sú však aj iné farebné varianty s metalickými farbami. Konštrukcia Swift X 14 je celokovová. Spodná časť je pevná a displej sa otvára do uhla asi 120°. Konštrukcia je robustná a pevná, ale s kompaktnými rozmermi na jednoduché prenášanie. Klávesnica je krátkeho typu, má konvenčné rozloženie s dostatočne veľkými klávesmi na väčšine klávesnice, aj keď ľavé klávesy Ctrl a Alt sú trochu menšie. Je umiestnená v strede, čo poskytuje dostatok miesta na opretie dlaní. Dobre sa používa a pri písaní je pohodlná. Klávesnica je čierna, takže na nej lepšie vyniknú nápisy podsvietené bielou. Vpravo hore je tlačidlo zapnutia s integrovaným snímačom odtlačkov prstov. Pracuje veľmi precízne a prst naň stačí zľahka priložiť. Priestranný touchpad v strede pod klávesnicou poskytuje dostatok miesta na viacdotykové gestá v systéme Windows. Má luxusný a výborne reagujúci sklenený povrch, ktorý je príjemný na používanie. 

Novinka s grafickou kartou NVIDIA RTX 4060 využíva 14,5" displej OLED s rozlíšením 2880 × 1800 pixelov, maximálnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz a svietivosťou až 400 nitov. Displej poskytuje vynikajúce detaily v tmavých scénach a výborný pocit hĺbky v jasnejších dynamických scénach. To ho robí skvelým na filmy, streamovanie, hry, ale aj na prácu s grafikou. Displej pokrýva 100 % farebného priestoru DCI-P3 a 96 % AdobeRGB. Pri paneli OLED takéto hodnoty nie sú výnimkou, stále sú však vynikajúce a všeobecne lepšie než tie, s ktorými sa stretávame pri iných technológiách. Farebný obsah vyzerá živo a farebná presnosť displeja je vhodná na úpravu fotiek a videí. Svietivosť sa oproti predchodcovi o niečo zlepšila, namerali sme 405 nitov. Škoda iba lesklého povrchu displeja, ktorý síce nechá vyniknúť farbám, ale v presvetlenej miestnosti budú rušiť odlesky. Vďaka maximálnej obnovovacej frekvencii 120 Hz a nízkej latencii si užijete plynulé hranie hier bez artefaktov a s plynulým pohybom. Reproduktory zostali umiestnené nad klávesnicou, čo znamená, že nebudú zvuk tlmiť, keď máte notebook na nohách. Zvuk je čistý, ale chýba mu basová zložka, ako je pri notebookoch zvykom. Fyzika sa skrátka oklamať nedá.

Výborná konektivita iba potvrdzuje profesionálne zameranie zariadenia. Dvojica portov USB-C s podporou USB 4.0/Thunderbolt 4 podporuje režim DisplayPort Alternate a USB Power Delivery na nabíjanie notebooku výkonom až 100 W. Nájdete tu aj dvojicu USB-A, jeden HDMI aj kombinovaný 3,5 mm audio jack na slúchadlá/mikrofón. K dispozícii je aj čítačka kariet microSD. Samozrejmosť je Wi-Fi 802.11ax a bluetooth 5.1. Ako úložisko slúži 1 TB NVME SSD a 32 GB DDR5 RAM.

Notebook ponúka vynikajúci výkon aj na výpočtovo náročné úlohy a hry. Nový procesor účinne akceleruje úlohy s umelou inteligenciou a počítač je ideálnym nástrojom pre ľudí, ktorí potrebujú na cestách spracúvať video či fotografie. Pri kancelárskom použití sa môžete spoľahnúť na takmer 9 hodín práce na batériu. Pri náročných úlohách s použitím dedikovanej grafiky výdrž klesá a môže sa dostať až na polovičnú hodnotu. Výhodou však je, že vďaka podpore USB-C s Power Delivery môžete aj pri takýchto úlohách využiť výkonný powerbank a výdrž tak predĺžiť. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, hardvérová akcelerácia AI, kvalita displeja, prenášateľnosť, konektivita, spracovanie, rýchle nabíjanie, výdrž
- Hlučnejšie chladenie pri vysokej záťaži

PARAMETRE:

CPU: Intel Core Ultra 7-155H (3,80 – 4,80 GHz) (BNCH-24176b), 14,5", 2,8K, 2880 × 1800 px, lesklý OLED, 120 Hz, 400 nitov, 32 GB DDR5, M.2 PCIe SSD 1024 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6, Wi-Fi, BT, FPR, USB 3.2, Thunderbolt 4, HDMI, snímač odtlačkov v tlačidle vypnutia, kapacita batérie: 76 watthodín, rozmery: 322,8 × 228,1 × 17,9 mm, hmotnosť: 1,55 kg

Cena: 1732,55 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať