PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

AirYacht: Jachta, horská chata a vzducholoď v jednom

Technológie
3

Plavba po svetových oceánoch na jachte je veľmi dobrá, ale čo ak chcete cestovať po súši aj po vode? Práve pre ten prípad je navrhnutý AirYacht, pretože kombinuje vzducholoď s jachtou. Luxusné lietadlo/plavidlo vyvíja švajčiarska spoločnosť AirYacht, ktorú založili inžinieri Guillaume Hoddé a Matthieu Ozanne. Za jeho vzhľad je zodpovedný francúzsky dizajnér jácht Franck Darnet. AirYacht sa skladá z dvoch častí: vzducholode naplnenej héliom a aerodynamickej jachty, ktorá je spojená s jej spodnou časťou. 

Počas letu slúži jachta ako gondola vzducholode, v ktorej sa nachádza posádka a až 12 cestujúcich. No ak sa majiteľ chce plaviť po mori, jachtu možno oddeliť od vzducholode, spustiť ju na súprave káblov a potom ju uvoľniť, keď sa dostane na hladinu vody. Opačným postupom sa dá jachta vytiahnuť späť na vzducholoď. Samozrejme, tá sa musí počas tohto procesu vznášať v primeranej blízkosti vody. Ak chce majiteľ na chvíľu zostať na súši, môže jachtu opäť spustiť a uvoľniť a tentoraz usadiť na zemi na spôsob chatky pomocou sústavy vzpier, ktoré sa vysunú z jej trupu.

V prípade, že ide len o kratší výlet na súši, môže sa zo spodnej časti jachty spustiť výťah pre 12 osôb, pričom jachta zostane pripevnená k vzducholodi. V závislosti od faktorov, ako je rýchlosť plavby a počet cestujúcich/posádky, má byť vzducholoď sebestačná až jeden týždeň. Vzducholoď bude dlhá 200 metrov a bude využívať hybridný palivovo-elektrický pohonný systém, aby sa mohla pohybovať rýchlosťou až 50 uzlov (93 km/h). Trojpodlažný komponent jachty bude dlhý 52 m, široký 13 m a vysoký 11 m a bude obsahovať päť až šesť kabín.

Spolu s 12 cestujúcimi a tromi členmi letovej posádky bude schopná pojať aj 12-člennú „hosťovskú posádku“. Výbava zahŕňa prednú a zadnú terasu na opaľovanie, jacuzzi, saunu a bazén, heliport, ako aj garáž, v ktorej môžu byť uskladnené auto, čln alebo vodné skútre. AirYacht sa údajne vyvíja od roku 2017, pričom prvý model má byť pripravený na prevádzku v roku 2026. Potom sa plánuje každoročne vyrobiť jeden až štyri kusy.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

hm reakcia na: AirYacht: Jachta, horská chata a vzducholoď v jednom

24.5.2022 15:05
Zas nejakí zbohatlíci nevedia čo so sebou a kam narvať "poctivo zarobené" peniažky? Navrhujem radšej niečo svetu prospešnejšie, napríklad kúpanie v láve. Samozrejme len tak tam nepôjdu, treba dať ku každému aktívnemu vulkánu tabuľku "kúpanie: 1.000.000 USD/hodina" a privítať ich nejakým šumivým sajrajtom a zabezpečiť ovečky vrhajúce na nich obdivné a závistlivé pohľady v tom správnom pomere.
Reagovať

kto reakcia na: AirYacht: Jachta, horská chata a vzducholoď v jednom

23.5.2022 12:05
Ktory oligarcha to bude kupovat tentoeraz?
Reagovať

RE: kto reakcia na: kto

23.5.2022 19:05
Ten, ktorému nezablokovali zahraničné kontá.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať