SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Obrovská „piesková batéria“ dodá teplo pre celé mesto

1

Vo Fínsku bola ohlásená nová „piesková batéria“ na využitie počas studených polárnych zím, ktorá má výkon 1 MW a kapacitu až 100 MWh tepelnej energie. Nová batéria bude približne 10-krát väčšia ako pilotné zariadenie, ktoré funguje od roku 2022. Pieskovú batériu vyvinula spoločnosť Polar Night Energy. V podstate ide o veľké oceľové silo s pieskom (alebo podobným pevným materiálom), ktorý sa zohrieva prostredníctvom výmenníka tepla zakopaného v strede, pričom sa využíva prebytočná elektrina zo siete, napríklad tá, ktorá sa vyrába z obnoviteľných zdrojov počas špičky, keď je lacná.

Táto energia sa potom môže skladovať celé mesiace údajne s veľmi malými stratami, kým sa na požiadanie uvoľní ako teplo. To by sa teoreticky mohlo premeniť späť na elektrickú energiu, hoci s určitými energetickými stratami. Spoločnosť Polar Night však tvrdí, že najefektívnejšou metódou je využitie samotného tepla. V chladnom Fínsku to znamená, že sa dodáva do miestneho systému diaľkového vykurovania, ktorý zdieľa teplo vyrobené v priemysle alebo pri výrobe energie v rámci obce či mesta.

Siete potrubí prenášajú toto teplo ako horúcu vodu alebo paru na ohrev domov, budov, dokonca aj bazénov. V tomto prípade by sa nová piesková batéria skúšala v systéme diaľkového vykurovania fínskej obce Pornainen. Očakáva sa, že nová piesková batéria bude vysoká 13 m a široká 15 m, pričom jej výstupný výkon bude 1 MW a kapacita 100 MWh. To sa podľa spoločnosti rovná týždennej spotrebe tepla v Pornainene v zime alebo mesačnej spotrebe v lete.

Na porovnanie, predchádzajúca piesková batéria spoločnosti Polar Night má rozmery 4 × 7 m, nominálny výkon 100 kW a kapacitu 8 MWh. Nová batéria by mala znížiť aj emisie CO2 systému diaľkového vykurovania o 160 ton ročne, čo predstavuje takmer 70-percentné zníženie. Aj samotný piesok bude pochádzať z udržateľných zdrojov – bude pozostávať z drvenej mastencovej bridlice, ktorá je vedľajším výrobným produktom iného miestneho priemyselného podniku.

Tento materiál zrejme dokáže viesť teplo ešte lepšie ako bežný piesok. Hoci pieskové batérie možno nenájdu široké uplatnenie mimo oblasti diaľkového vykurovania, mohli byť jedným z užitočných nástrojov na boj proti klimatickým zmenám. Spoločnosť Polar Night Energy tvrdí, že nová piesková batéria sa dokončí a otestuje približne za 13 mesiacov.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Ako sa... reakcia na: Obrovská „piesková batéria“ dodá teplo pre celé mesto

15.3.2024 09:03
...takéto zariadenie servisuje, resp. opravuje ak porucha nastane keď už je nabitá...?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať