SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Aké presné sú alkohol testery na domáce použitie?

1

Alkohol je pri konzumácii v rozumnej miere neodmysliteľným doplnkom rôznych podujatí a osláv. Dobrá až rozšafná nálada, zvýšené sebavedomie a ďalšie atribúty vplyvu alkoholu sú vítané na párty, či iných príležitostiach, avšak môžu predstavovať fatálne riziko pri niektorých činnostiach, či už v práci, alebo pri vedení motorových vozidiel. Dokonca aj malé množstvo alkoholu môže spôsobiť, že nie sme schopní vykonávať niektoré činnosti tak efektívne a hlavne bezpečne, ako keď sme triezvi. Pôsobenie alkoholu narúša psychomotoriku, oslabuje reakcie organizmu na vonkajšie impulzy a spomaľuje reflexy a to je v kombinácii s vedením vozidiel, či práci na rôznych strojoch a zariadenia niekedy až smrteľná kombinácia. Navyše za šoférovanie pod vplyvom alkoholu hrozí aj trestnoprávny postih.
Čas odbúravania alkoholu je u rôznych ľudí rôzny, vplýva naň hmotnosť, vek, kondícia a mnohé ďalšie faktory. Promile alkoholu v organizme ovplyvňuje množstvo požitého alkoholu, čas od požitia, jedlá, ktoré ste konzumovali, pitie nealko nápojov a samozrejme váš metabolizmus.   
Nie každý preto dokáže odhadnúť, kedy sa u neho už všetok požitý alkohol odbúral a on môže sadnúť za volant, prípadne ísť do práce. Preto sú stále viac obľúbené alkohol testery, ktoré vám ukážu aktuálnu hodnotu alkoholu v krvi. Ak prístroj ukáže nulu, môžete bez obáv šoférovať, alebo pracovať.  Ak nie, lepšie je vrátiť sa domov taxíkom, prípadne si v práci zobrať dovolenku. Sú však tieto prístroje určené na domáce použitie dostatočne presné? Preto sme otestovali dva typy cenovo sostupných testerov a porovnali ich s prístrojom vyššej triedy, ktorý je vhodný napríklad na kontroly na pracoviskách a podobne

Alkohol testery merajú koncentráciu alkoholu vo vydychovanom vzduchu, pričom nameraná hodnota sa môže zobrazovať buď miligramoch na decimeter kubický (mg / dm3), alebo v promile (‰). Hodnota v promile je pre laika zrozumiteľnejšia, pretože je udávaná aj v úradných dokumentoch – napríklad v protokole z dychovej skúšky a taktiež v právnych predpisoch. Pre zaujímavosť na prepočet medzi týmito jednotkami sa používa koeficient 2,1. Takže ak je koncentrácia alkoholu vo vydychovanom vzduchu 0,5mg/ dm3 je vypočítaný obsah alkoholu v krvi 0,5 * 2,1 = 1,05 ‰. Na Slovensku je na vedenie vozidiel nulová tolerancia, takže za volant môžete sadnúť, ak vám tester ukáže hodnotu 0,0 ‰. Stav po požití alkoholu - je definovaný medzi 0,2 a 0,5 ‰, nad 0,5 ‰ je definovaný ako stav opitosti.
Presnosť, životnosť a interval kalibrácie závisí od typu použitého senzora. V alkohol testeroch sa používajú senzory na rôznych fyzikálnych princípoch. Preto sme do nášho testu vybrali testery s polovodičovým a elektrochemickým senzorom. 
Alkohol tester AL7000 
Tento tester má robustné kovové telo a LCD displej. Využíva polovodičový senzor. Funguje tak, že výpary alkoholu na povrchu elektródy oxidujú čo spôsobuje zmenu vodivosti polovodičovej súčiastky,  ktorá je úmerná koncentrácii alkoholu. Nevýhodou je citlivosť polovodičového senzora aj na iné látky, ako napríklad nikotín, acetón, či iné uhľovodíky, ktoré môžu spôsobiť nepresnosť merania. Vzhľadom na priaznivý pomer presnosti merania k nízkej cene je to najobľúbenejší druh senzora. Polovodičové čidlo treba kalibrovať každých 6 mesiacov. Pri meraní sa fúka do vymeniteľných náustkov. Čas merania je 5 – 10 sekúnd.  Prístroj je vybavený modulom, ktorý vás upozorní na nutnosť kalibrácie. Rozsah merania je 0,00‰ až 4,00‰, deklarovaná presnosť merania 0,01‰. Čas na prípravu merania tiež na regeneráciu senzora medzi meraniami je približne 20 sekúnd.  V balení je aj napájací zdroj do auta. Rozmery: 105 × 50 × 18 mm, hmotnosť 98 g. Cena 65,68 €.


AlcoFind  PRO X-5
Tento tester využíva elektrochemické čidlo a hodí sa jednak na domáce použitie, prípadne do firiem, nemocníc a podobne. Aj tento tester využíva vymeniteľné náustky. Čas merania je 5 – 10 sekúnd.  Alkohol obsiahnutý vo vzorke vydychovaného vzduchu reaguje s povrchom elektródy pokrytým napr. dichromanom draselným alebo manganistanom draselným. Výsledkom reakcie je kyselina octová, čo vedie k uvoľneniu elektrónov z povrchu elektródy, takže začína tiecť prúd, ktorého intenzita je úmerná koncentrácii alkoholu. Výhodou je veľmi vysoká selektivita vo vzťahu k alkoholu a zanedbateľný vplyv iných látok na meranie. Rozsah merania je 0,00‰ až 5,00‰, deklarovaná presnosť merania 0,01‰. Kalibráciu je potrebné vykonať po 500 meraniach, prípadne raz ročne. Alkohol tester ukladá 10 do pamäti priebežne 10 meraní čo umožňuje kontrolovať odbúravanie alkoholu v priebehu času. Rozmery: 47 × 108 × 17 mm, hmotnosť 85 g. Cena 96,20 €.


AlcoForce Raptor AT7000
Aj tento tester využíva elektrochemické čidlo. Najväčšou výhodou je, že nepotrebuje vymieňať náustok po každom meraní, pretože do otvoru alkohol testera sa fúka zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov, takže ústa neprídu do kontaktu s prístrojom a taktiež rýchlosť merania. Čas merania je 4 sekundy a prístroj je pripravený na ďalšie meranie za 5 sekúnd. Pre tieto vlastnosti sa hodí pre firmy, bezpečnostné agentúry, či políciu, alebo aj pre usporiadateľov hromadných podujatí ako sú športové zápasy na kontrolu, či prichádzajúci fanúšikovia nie sú pod vplyvom alkoholu, čo zvyšuje pravdepodobnosť bitiek, či iných nežiadúcich a nebezpečných aktivít. Raptor AT7000 vypíše koncentráciu alkoholu v krvi, ale výsledok signalizuje aj veľkoplošným farebným svetlom. Hodnoty 0 - 0,02‰ indikuje zelenou farbou a ak nameria vyššiu koncentráciu, indikuje ju červeným svetlom. Prístroj môžete použiť tiež ako baterku s bielym, zeleným, alebo červeným svetlom. Kalibráciu je potrebné vykonať po 1000 meraniach, prípadne raz ročne. Rozmery 283 × 72 × 70 mm, hmotnosť 348 g. Cena 295,82 €

Výsledky porovnania sú v našom videu. Čo sa týka presnosti, výsledky sa takmer nelíšia.

Drahšie prístroje s elektrochemickým čidlom si vyžadujú menej častú kalibráciu a prístroj „profi“ triedy AlcoForce Raptor AT7000 vyniká rýchlosťou merania, krátkym intervalom na regeneráciu medzi meraniami a hlavne tým, že nepotrebuje vymieňať po každom meraní náustok. 

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Alkoholtester AlcoForce Raptor AT7000 AL7000

1 komentár

Super reakcia na: Aké presné sú alkohol testery na domáce použitie?

6.7.2021 14:07
Super test a info drahych testerov. Akurat chyba porovnanie s testermi pod 20 eur. Co je to fraza na domace pouzitie, ked su testovane vyrobky za nedomace ceny?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať