SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Ako bude vyzerať svet technológií v roku 2050?

Technológie
1

S istotou sa dá povedať, že sa technológia za posledných 30 rokov veľmi zmenila. Málokto mal v roku 1992 mobilný telefón a ľudia komunikovali najmä prostredníctvom pevných liniek a dokonca aj listami. O niečo neskôr sa rozšíril internet, ale až niekoľko rokov po prelome tisícročí sa do našej každodennej slovnej zásoby začali vkrádať slová ako „smartfón“ a „iMac“.

Ako teda bude vyzerať svet technológií o ďalších 30 rokov? Budeme všetci cestovať vo vznášajúcich sa vozidlách bez vodiča a teleportovať sa? Alebo sme dosiahli technologický vrchol a odteraz to pôjde miernejšie?

Pozrime sa na niektoré predpovede pre svet technológií v roku 2050!

Doprava

Autonómne autá sú nepochybne budúcnosťou, a hoci je veľa ľudí voči nim skeptických, v skutočnosti by mohli zvýšiť bezpečnosť jazdy. Pri šoférovaní je totiž obrovský priestor na ľudské chyby a umelá inteligencia sa v tomto ohľade považuje za spoľahlivejšiu.

Autonómne vozidlá majú aj ďalšie výhody. Nešoférovanie poskytne ľuďom viac času pre seba a budú mať viac mentálnej sily na prácu a iné úlohy. Hoci chvíľu potrvá, kým sa široká verejnosť prispôsobí autonómnym vozidlám, do roku 2050 sa pravdepodobne rozšíria.

Kancelária

V roku 2050 budete pravdepodobne pracovať spolu s robotmi. Technológia už prenikla aj na niektoré pracoviská – napríklad samoobslužné pokladne čiastočne nahradili pokladníkov vo veľkých supermarketoch.

Viac robotickej technológie ste si vo svojej kancelárii mohli všimnúť už oveľa skôr. Existujú dokonca predpovede, že do roku 2025 by polovica pracoviska mohla pozostávať z robotov. V roku 2050 to môže byť ešte oveľa viac. Predpokladá sa, že najviac ohrozené sú manuálne práce, zatiaľ čo práce, ktoré vyžadujú určitý stupeň ľudskej interakcie, sú ohrozené najmenej.

Rozhodne sa nedá povedať, že pre ľudí práca nebude. Keďže roboty prevezmú množstvo automatizovaných úloh, ľudia budú mať viac priestoru na kreativitu a prácu na zložitých úlohách. Niektorí sa skôr dostanú k rôznym školeniam, iní budú mať viac času ľudí školiť.

Skrátka: roboty síce urobia v kanceláriách viac práce ako ľudia, no ľuďom otvoria viac pracovných príležitostí.

Cestovný ruch

Predpokladá sa, že cestovný ruch bude do roku 2050 najväčším odvetvím. Očakáva sa aj rast leteckého priemyslu, hoci sa ľudia snažia menej lietať. Lietadlá budúcnosti budú údajne neuveriteľne pestré, s vychytávkami ako okrúhle okná či luxusné palubné salóniky, no najviac by mala zavážiť nižšia produkcia emisií CO2.

Hovorí sa dokonca o lietajúcich mestách budúcnosti – aj keď zrejme ešte dlho nebudú realitou.

Pre superbohatých sa možno do roku 2050 stane realitou aj vesmírny turizmus. No kým sa stane cenovo dostupným pre každého, asi to ešte niekoľko desaťročí potrvá.

Oddych

Oddychové aktivity sú ďalším sektorom, kde by sa v nasledujúcich 30 rokoch mohla technológia úspešne infiltrovať. Je to široká téma, takže sa pozrime, čo môžete očakávať v rôznych oblastiach.

Hazardné hry

V hazardných hrách sa technológie už pevne etablovali. Hazardné hry online sú neuveriteľne populárne – možno ešte viac než tradičné hazardné hry v kamenných kasínach.

A má sa toho zmeniť ešte viac. Virtuálna realita zatiaľ hazard v skutočnosti nezmenila, ale v budúcnosti sa to pravdepodobne stane. Napríklad by ste sa mohli naučiť hrať ruletu online a pri hraní používať virtuálnu realitu a budete mať plnohodnotný kasínový zážitok bez toho, aby ste museli navštíviť skutočné kasíno.

Toto je obzvlášť zaujímavé pri hrách, ktoré v posledných rokoch zaznamenávajú mierny pokles popularity. Technológia virtuálnej reality by mohla týmto hrám (a akejkoľvek hre vo všeobecnosti) pomôcť opäť zvýšiť popularitu.

Nakupovanie

Úpadok obchodných ulíc v centre je všeobecne známy. Čoraz viac ľudí v 21. storočí prechádza na nakupovanie online. Ale čo bude o 30 rokov?

Pri nakupovaní oblečenia sa predpokladá, že v domácnostiach by mohol byť dostupný virtuálny skener a hologram. Pri prezeraní šiat alebo oblekov by ste si teda mohli naskenovať hologram a virtuálne si vyskúšať odev z pohodlia domova.

Predpokladá sa tiež, že v obchodoch budú vystavené virtuálne produkty v 3D a 4D, a nie samotné produkty, a bude možné ich superrýchlo doručiť už do pár hodín.

Reštaurácie

Je pravdepodobné, že ľudia aj v roku 2050 stále budú chodiť do reštaurácií, hoci sa ešte výraznejšie rozrastú možnosti donášky. Prémiové rýchle občerstvenie, ktoré je v USA akýmsi krížencom medzi rýchlym občerstvením a klasickými reštauráciami, sa môže v najbližších 30 rokoch viac rozšíriť.

Už teraz si môžeme objednať veci v aplikáciách, ale v budúcnosti možno dostaneme virtuálne menu, z ktorého si budeme objednávať a dokonca nás obslúžia roboty. Výsledkom by mohol byť rýchlejší a bezchybný servis!

Detské hračky

Mnoho detí 90. rokov si myslí, že kým prišli technológie a iPady už aj pre päťročných, zažili zlatú éru detstva. Technológia však preniká do všetkých oblastí života a dotkne sa aj detí.

Používanie technológie v hračkách má aj množstvo výhod. Môže pomôcť pri učení a rozvíjaní kľúčových zručností. V budúcnosti bude mať umelá inteligencia pravdepodobne veľký podiel aj v sektore detských hračiek, bude s deťmi komunikovať a poskytovať im príležitosti na vzdelávanie.

Detské hračky pravdepodobne budú z veľkej časti ponúkať aj rozšírenú realitu. Deti budú môcť nadobudnúť zážitky z miest a situácií z celého sveta, ako keby tam naozaj boli, čím si ešte viac rozšíria vzdelanie.

Premýšľanie o budúcnosti technológie môže byť rovnako fascinujúce ako aj desivé. Technológia ovplyvní všetky oblasti nášho života, od práce až po oddych. Nie sme si úplne istí ako presne sa veci do roku 2050 vyvinú, ale jedna vec je istá – technologické prostredie sa bude v nasledujúcich desaťročiach pravdepodobne naďalej meniť.

fotka od Giu Vicente na Unsplash

1 komentár

Čože? 2050? Už teraz sa nedá vydržať s ľuďmi v práci. Hádam by bolo najlepšie, aby nás kleplo a už tu vtedy nebudeme. reakcia na: Ako bude vyzerať svet technológií v roku 2050?

2.4.2022 18:04
Nemôžem to v práci vydržať s ľuďmi už teraz. Dúfam, že tu už v 2050 nebudem. Všade sa len žerú o peniaze a prajú si jeden druhému zdochni. Pane Bože vezmi nás do toho nebíčka aspoň ku svojim nohám. Tu na zemi sa to v robote už nedá vydržať, ľudia nenávidia jeden druhého pre nedostatok peňazí a vykrikujú si to navzájom, len sa žerú ako psi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať