ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Ako dať vášmu TV, projektoru či monitoru nové funkcie?

0

Klasické alebo lineárne televízne vysielanie u mladšej generácie čoraz viac ustupuje do úzadia na úkor rôznych strea­movacích služieb. Vidieť to nakoniec aj na výbave televízorov, ktoré dnes už bez takzvaných smart funkcií ani nekúpite. Je však pravda, že každý výrobca to má nastavené trochu ináč, a hlavne ak máte starší model televízora, môžu vám niektoré služby a funkcie chýbať úplne. Zatiaľ čo práve pri televízoroch to možno jednoducho vyriešiť kúpou nového modelu, aj keď táto cesta, nie je vždy schodná pre každého, iná situácia je pri projektoroch alebo monitoroch. Napriek tomu, že aj pri týchto zariadeniach občas natrafíte na smart funkcie, týka sa to iba vybraných modelov. Pochopiteľne, v dnešnom pretechnizovanom svete existuje možnosť, ako aj týmto starším alebo menej vybaveným zariadeniam rozšíriť funkcie a umožniť tak ich podstatne širšie využitie. Tým riešením sú takzvané multimediálne streamovacie prehrávače. Poďme sa preto bližšie pozrieť na ich ponuku a možnosti.

Na trhu nájdete množstvo rôznych modelov, veľmi často pracujúcich pod systémom Android. No ak chcete sledovať prioritne spomínané platené služby, neznamená to, že máte vyhraté. Streamovacie služby, ako napr. Netflix, Prime Video, YouTube, HBO max, Spotify a veľa ďalších, spoľahlivo fungujú iba na oficiálne podporovaných zariadeniach, a ak také nemáte, služba môže chvíľu fungovať s problémami alebo nebude fungovať vôbec. Pri nákupe treba byť preto veľmi pozorný a skontrolovať si, či má prehrávač oficiálnu certifikáciu Google. Jedine tá zaručuje, že budete dostávať pravidelné aktualizácie a všetky oficiálne streamovacie služby budú bez problémov fungovať.

Streamovacie prehrávače môžu mať rôzne vyhotovenie, z čoho často vychádza aj rozsah funkcií a ich výbava. Tie najjednoduchšie, nazývané dongle alebo stick, si vystačia s tvarom väčšieho USB kľúča, pričom ich hlavným konektorom je HDMI a okrem toho tu nájdete ešte napájací konektor. Ten je väčšinou riešený cez konektor micro USB alebo USB-C. Pri nákupe treba dbať na to, aby bol konektor HDMI na kábliku alebo aby súčasťou balenia bol predlžovací káblik HDMI. V opačnom prípade môže byť problém prehrávač do niektorých zariadení pripojiť z priestorových dôvodov. Tie prehrávače využívajú na pripojenie k domácej sieti Wi-Fi, na to treba myslieť. Vzhľadom na napájanie prehrávača cez USB ho môžete napájať z výstupu USB zobrazovača, ak ho má, z priloženého adaptéra alebo v teréne z akéhokoľvek powerbanku, ak máte hoci prenosný displej. S takýmto prehrávačom môžete pokoju vyraziť na stanovačku, k internetu ho pripojíte pomocou mobilného hotspotu smartfónom a môžete pozerať. Okrem Wi-Fi je zväčša k dispozícii aj bluetooth, ktorý slúži na pripojenie diaľkového ovládača a externých audiozariadení. Najväčší benefit týchto prehrávačov je jednoduchosť konštrukcie aj pripojenia pri zachovaní plnej funkčnosti. Jednoducho sa prenášajú aj inštalujú. Z hľadiska streamovacích služieb ide o plnohodnotné zariadenia, ktoré pri zabezpečení dobrého signálu zvládajú príjem všetkých streamovacích služieb. 

Dongle síce plnia svoju funkciu dobre a sú malé, ale ak chcete k prehrávaču pripájať ďalšie zariadenia, prípadne eternet, narazíte na chýbajúcu konektivitu. Tú riešia zariadenia typu box, teda krabičky rôznych rozmerov, ktorých hlavnou výhodou je práve širšia konektivita a ďalšie pridané funkcie podľa modelu. Nájdete na nich zvyčajne možnosť pripojenia eternetu, niekoľko USB a niekedy aj audiovýstup vo forme S/PDIF, prípadne slot na kartu SD alebo microSD. Vďaka tomu môžete pripojiť externé úložisko cez USB, či už HDD, alebo SSD, prípadne využiť ako úložisko kartu microSD alebo SD. Pripojením úložiska získate v niektorých službách možnosť stiahnutia programov na offline sledovanie, prípadne možnosť prehliadania vlastných multimediálnych súborov, videí, fotiek alebo hudby. Väčšina prehrávačov umožňuje potom aj spoluprácu s domácim NAS serverom, z ktorého si môžete prehrávať obsah rovnako ako z mobilných zariadení.

Vďaka všetkým týmto funkciám obyčajným pripojením prehrávača k monitoru, projektoru alebo staršiemu TV vdýchnete týmto často už nepoužívaným zariadeniam nový život.

Úvodný obr. zdroj: depositphotos.com/

Strong Leap S3

Vďaka konštrukcii vo forme krabičky ponúka nový Strong Leap S3 plnoformátový konektor HDMI 2.1, USB-A, Eternet 10/100MB aj optický zvukový výstup S/PDIF. S výkonným hardvérom a pod taktovkou OS Google TV , samozrejme s oficiálnou certifikáciou Google ho stačí pripojiť k vášmu staršiemu televízoru, monitoru alebo projektoru a môžete si užívať všetky výhody streamovacích služieb aj množstva ďalších aplikácií, vrátane podpory Dolby Vision a Dolby Atmos. Prehrávať môžete aj multimédiá z vašich sieťových úložísk alebo mobilných zariadení. Šikovný diaľkový ovládač má tlačidlá s priamym prístupom k najpoužívanejším službám a umožňuje aj hlasové ovládanie.

• Cena: 69 EUR

• Viac info: www.bendr.sk/

• https://cz.strong-eu.com/sk/

Homatics Box R Lite 4K

Patrí medzi najvýkonnejšie 4K multimediálne zariadenia na trhu, ktoré z akejkoľvek TV spraví výkonnú smart TV. Operačným systémom je oficiálny Android TV 11 s automatickou aktualizáciou. Sledujte filmy, seriály, videá, živé vysielanie cez aplikácie ako Netflix, YouTube, MAX, Disney+, VOYO, Kodi, Antik, Skylink, Magio TV a ďalšie. Vo výbave nájdete výkonný procesor, 2GB RAM, 32GB Flash, čítačku na microSD karty pre rozšírenie úložiska, hlasového asistenta Google, Chromecast, Ethernet konektor, USB Type C, 2x USB 2.0, WiFi, Bluetooth na pripojenie ovládania, bezdrôtových slúchadiel, reproduktora alebo herného ovládača.

• Cena:  69,90 EUR

• Viac info: abcom.tv

Strong Leap S3+

Operátor O2 ponúka pre svoju službu O2 TV nový streamovací prehrávač Strong Leap S3+. Ide o Google TV box s originálnym certifikátom Google pracujúci v rozlíšení Ultra HD 4K s podporou HDR. Vďaka tomu a podpore formátov Dolby Atmos a Dolby Vision si okrem O2 TV môžete vychutnávať programy v maximálnej kvalite aj s ďalšími streamovacími službami, ako sú Netflix, Max, VOYO, Disney a ďalšie. Nový bluetooth diaľkový ovládač má aj číselnú klávesnicu a umožňuje aj hlasové vyhľadávanie a ovládanie. Vďaka obchodu Play má používateľ prístup k neprebernému množstvu hier, softvéru a služieb. 

• Cena: 84 EUR

• Viac info: o2.sk

Strong SRT41

Smart funkcie, množstvo rôznych aplikácií aj všetky vaše obľúbené streamovacie služby ukryté v zariadení s veľkosťou väčšieho USB kľúča? Prečo nie. Strong SRT41 stačí zasunúť do portu HDMI napríklad na vašom projektore alebo monitore a okamžite z neho máte inteligentné zariadenie. Samozrejmosť je sledovanie vašich obľúbených programov v rozlíšení Ultra HD 4K aj oficiálny certifikát Google, ktorý zaručuje plnú funkčnosť všetkých streamovacích služieb aj prístup do obchodu Google Play. Bluetooth diaľkový ovládač s hlasovým vyhľadávaním zaručí ovládateľnosť, aj keď je zariadenie skryté za TV.  Výhodou je aj extrémne nízka spotreba na úrovni 5W.

• Cena: 64,90 EUR

• Viac info: www.bendr.sk/

https://cz.strong-eu.com/sk/

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať