SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Ako fotiť šport vonku: Pozor na protisvetlo a vrtochy počasia

0

Nepriateľ číslo jeden – počasie

Asi najväčšie úskalie fotenia vonkajších športov je počasie. Dobré počasie a správny čas síce vedia vytvoriť skvelé snímky a scenérie vyrážajúce dych, ale pokiaľ nemáte šťastie, tak si ešte radi spomeniete na fotenie v športovej hale.

Pamätáte si, ako vám rodičia v lete hovorili, nech dodržujete pitný režim? Alebo keď bola zima, že sa máte poriadne obliecť? Alebo že v daždi pôjdete von jedine v pláštenke? Ak sa teda chystáte fotiť vonkajšie športy, je načase ich vypočuť, pretože niekoľko hodín na priamom slnku, mraze alebo daždi skutočne nie je nič príjemné. Potom sa môže ľahko stať, že keď už budete vo veľmi nekomfortnej situácii, bude vás zvádzať jednoducho to „nejako odfotiť“, len nech už to máte za sebou. A to určite nie je tá správna cesta.

Protisvetlo a ako s ním bojovať

Ďalej je tu niekoľko nepríjemností, na ktoré by ste mali myslieť. V prvom rade je to protisvetlo. Občas sa hrá popoludní alebo v podvečer za jasného počasia a vy nemáte na výber nič iné než fotiť v tomto nevhodnom osvetlení. A pretože pre fotografov sú často vymedzené len niektoré miesta, často sa stane, že nebudete fotiť z optimálnej pozície. Aby ste aspoň čiastočne eliminovali vplyv protisvetla, majte vždy nasadenú slnečnú clonu. Tá navyše pri fotení športu často poslúži aj ako ochranný prvok objektívu. Niekedy sa protisvetlu jednoducho nevyhnete. Strata kontrastu, iné farebné podanie pre časť snímky a aj lense flare – to všetko sú dôsledky protisvetla (fotka je bez úprav).

Premenlivosť počasia a horúci vzduch

Druhá vec, s ktorou musíte počítať, je premenlivosť počasia, čo vás prinúti na rozsiahlejšie úpravy v postprodukcii. Pri niektorých zápasoch z profesionálnych líg, ktoré sa kvôli divákom konajú neskôr, sa môže pokojne stať, že začnete fotiť za jasného počasia, potom počas zápasu príde oblačnosť, neskôr začne pršať a záver sa už odohrá pod umelým osvetlením. To sú momenty, keď si, žiaľ, nevystačíte s jedným presetom, ktorý ste si na zápas nachystali. S úpravou sa potom musíte pohrať viac ako pri fotení sálových športov.

Posledná vec je fotenie vzdialenejších predmetov pomocou teleobjektívu. V sparných letných dňoch budete riešiť mihotanie teplého vzduchu, keď jeho vplyvom dôjde k deformácii obrazu pri priblížení na vzdialenejšie objekty pomocou dlhších ohniskových vzdialeností. Pri motoristickom športe to ojedinele vytvorí pôsobivé zábery, ale väčšinou ide o nežiaduci jav.

Technika

Správna fotografická technika je, samozrejme, vždy základ. Správny výber sa odvíja od niekoľkých vecí. Predovšetkým však ide o to, v akom období dňa a aký šport budete fotiť. Na rozdiel od fotenia v hale, kde treba objektív s čo najmenším clonovým číslom, nie je pri fotení vonkajšieho športu tento parameter taký kritický.

Čo však budete musieť riešiť, je maximálna ohnisková vzdialenosť objektívu. Keby som mal vybrať jeden jediný objektív, nejaký rozumný univerzálny na väčšinu akcií, zvolím ohnisko 70-200 mm. Ak budete fotiť iba počas dňa, môžete dobre použiť aj niektorý zo setových objektívov 70-300 mm. Síce pre vyššiu clonu nedostanete športovca takého oddeleného od pozadia, ale svoj účel bez problému splní.

Samozrejme, teraz živo vidím, ako sa profi fotografi vlastniaci techniku z úplne inej cenovej kategórie chytajú za hlavu. No osobne si myslím, že nemalá časť fotografov, ktorí fotia šport pre zábavu, väčšinou vlastní kombináciu objektívu 70-200 mm f/2,8, potom nejaký objektív s ohniskovou vzdialenosťou okolo 150-600 mm f/5,6-6,3 a nejaký široký objektív. Pre hobby fotografa však skutočne na začiatok postačí nejaký setový objektív s ohniskovou vzdialenosťou 70-300 mm.

www.milujemefotografii.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať