NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Ako na unavené oči od monitora či telefónu?

Technológie
3

Špeciálny projekt

Počas dňa trávime viac ako 7 – 8 hodín pred televízorom, počítačom, alebo mobilom. Vaše oči si nemajú kedy oddýchnuť.

Každý z nás v tejto dobe trávi hodiny pred obrazovkou svojho mobilného telefónu, počítača či televízora. Podľa nedávne zverejnených štúdií človek priemerne strávi pri týchto zariadeniach 7 – 8 hodín denne.  Výsledkom sú digitálne unavené oči. Počas dňa sú totiž neustále namáhané a nemajú si kedy oddýchnuť.

Môže za to modré svetlo. To samo o sebe nie je pre ľudské oko škodlivé. Nebezpečenstvo spočíva v tom, ak svoje oči vystavujeme tomuto žiareniu dlhodobo. Modré svetlo totiž vyžaruje z monitorov počítačov, tabletov či mobilných telefónov, preniká ku svietnici oka a môže spôsobovať jej poškodzovanie. Vo vážnejších prípadoch aj zápal spojiviek a rohovky.

Opýtali sme sa optometristky Kristýny Štěbetákovej z on-line obchodu alensa.sk na to, ako si precvičiť unavené oči:

  1. Zaobstarajte si šošovky s tzv. blue blockerom. Efektívne eliminuje modré svetlo, ktoré má výrazný vplyv na únavu očí. Ak okuliare bežne nenosíte, môžete si ich zaobstarať s nulovými dioptriami, ktoré budete používať len pri práci na počítači.
  2. Dodržujete pravidlo 20 – 20 - 20. Každých 20 minút odvráťte zrak od obrazovky a zamerajte ho na iný predmet v miestnosti, ktorý je vzdialený 5 – 20 metrov od vás na najmenej 20 sekúnd.
  3. Ak pracujte často za počítačom, dodržujte pravidelné prestávky.
  4. Neseďte príliš dlho a súčasne aj blízko pred obrazovkou.
  5. Stiahnite si jas na mobile, televízore ako aj počítači na minimum.
  6. Používajte kvalitné očné kvapky, ktoré vám uľavia od nepríjemných pocitov unavených očí. Vhodnou alternatívou sú očné kvapky a spreje značky Gelone, alebo Laim Care, ktoré nájdete za priaznivé ceny na alensa.sk.
  7. Minimálne dve až tri hodiny pred tým ako pôjdete spať vypnite televízor, notebook, alebo mobil. Venujte sa namiesto toho svojej rodine, alebo si čítajte knihu.

Názor odborníka:

Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk, on-line predajca kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov.

„Pred spaním sa každému človeku do tela uvoľňuje hormón malotonín. Ten nám umožňuje ľahko zaspať. Jeho produkciu však blokuje modré svetlo. Nedostatok tohto hormónu môže spôsobovať poruchu koncentrácie, bolesti hlavy, alebo cukrovku a srdcové ochorenia. Modré svetlo je špecifické tým, že sietnica oka sa aktivuje približne 100 krát viac ako u iného druhu svetla. Akonáhle pozeráte do mobilu, televízora, alebo počítača dávate telu signál, že je deň. Váš mozog je zmätený a môže to rozhodiť váš prirodzený biorytmus. Výsledkom sú problémy s nespavosťou. Riešením je použitie okuliarov so špeciálnou povrchovou úpravou, ktoré zabraňujú prenikaniu modrého svetla. Pokiaľ poznáte svoje dioptrie, môžete si ich kúpiť on-line na alensa.sk. Takéto okuliare (sklá + rám)  môžete zohnať už za niekoľko eur. Všetky okuliarové rámy si súčasne môžete vyskúšať aj vo virtuálnom zrkadle.“

Zobrazit Galériu

3 komentáre

Luboslav Lacko zlocinec reakcia na: Ako na unavené oči od monitora či telefónu?

30.9.2021 07:09
Neoznacuje reklamu reklamou.
Reagovať

Zaruceny liek na nespavost reakcia na: Ako na unavené oči od monitora či telefónu?

30.9.2021 06:09
Davnejsie som mal problemy so zaspavanim. Treba si zadovazit potomka. Odkedy mam deti, zaspim kludne aj cez den, dokonca aj priamo pri monitore :-D.

K veci. Odobne som skusal okuliare s filtrom kupene v lekarni za par eur. Boli by super, keby sa mi neodrazali ocne bielka z vnutornej strany skiel. Ak sa rozhodnete pre nakup, odporucam venovat vyberu patricnu pozornost a vyskusat tie okuliare aj vonku na slnku, nie len pri umelom osvetleni v predajni
Reagovať

RE: Zabudni, na potomka nie su loove, potomok teda nebude - zijes na Slovensku nie v Programatorove... reakcia na: Zaruceny liek na nespavost

2.10.2021 20:10
Zabudni, na potomka nie su loove, potomok teda nebude - zijes na Slovensku nie v Programatorove...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať