Ako si vybrať bezpečnostný softvér

Bezpečnosť
0

Špeciálny projekt

Každý mesiac Vám prinášame aktuálnu tému z portálu bezpecnenanete.sk.

O nutnosti ochrany proti škodlivému kódu a hlavne následkom, ktoré dokáže spôsobiť ak sa mu podarí nakaziť váš počítač, smartfón, alebo tablet už nik nepochybuje. Veľa ľudí však rieši polemiku, či mu stačí bezpečnostná vrstva na úrovni operačného systému, napríklad Defender a Firewall pre Windows, alebo potrebuje mať nainštalovaný bezpečnostný softvér.

Možno si poviete, že vám zabezpečenie na úrovni operačného systému stačí a keby sa začalo diať niečo podozrivé tak si to okamžite všimnete. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že to nie je pravda. Počítač na ktorom pracujem mám samozrejme dobre chránený, konkrétne  ESET Smart Security Premium, avšak na notebooky ktoré testujem, bezpečnostný softvér neinštalujem, pretože aj v prípade, ak by došlo k nejakému incidentu, pred vrátením urobím kompletný reset zariadenia. Pre istotu takéto notebooky nepripájam k svojmu, ale k testovaciemu OneDrive kontu, pretože nechcem, aby mi na mojom osobnom alebo redakčnom cloudovom konte, či NAS serveri začal úradovať nejaký ransomvér. Pri testovaní som si viackrát všimol výrazné spomalenie pri práci so súbormi v prieskumníku. Mohol a nemusel to spôsobiť škodlivý kód. Keď k tomu došlo tak som bezpečnostný softvér nainštaloval a urobil kontrolu. Našťastie to vždy dopadlo negatívne a spomínané oneskorenie spôsobila synchronizácia súborov s cloudom. 

Nepochybujeme o snahe dodávateľov operačných systémov vytvoriť čo najúčinnejšiu ochranu proti škodlivému kódu a pravidelne ju aktualizovať, avšak ľudovo povedané bezpečnostné riešenia nie sú pre firmy typu Microsoft, Apple, či Google primárnym predmetom podnikania, ale skôr niečím, čo by sa dalo nazvať „pridružená výroba“. Naproti tomu renomovaní dodávatelia bezpečnostných riešení na ochranu proti škodlivému kódu venujú všetko úsilie svojich špecialistov a všetky prostriedky vyčlenené na výskum a vývoj sú smerované do tejto oblasti.

Škodlivý kód vám dokáže spôsobiť veľké problémy a škody. Môžete prísť o dôležité rozpracované dokumenty, digitálnu identitu, alebo pri neopatrnom používaní internet bankingu aj o úspory.  Kvalitný bezpečnostný softvér sa tomu snaží zabrániť. V minulosti sa takéto riešenia označovali ako antivírus a slúžili na detekciu počítačových vírusov. Odvtedy však vzrástol počet rôznych druhov malvéru a formy útokov sú čoraz sofistikovanejšie, preto sa antivírusové programy vyvinuli do komplexnejších riešení, ktoré dnes označujeme ako bezpečnostné riešenie alebo bezpečnostný softvér. Sú zložené z viacerých vrstiev ochrany, ktoré nielen zachytávajú, blokujú a odstraňujú malvér, ale aj chránia používateľov pred ďalšími kybernetickými hrozbami, akým je napríklad phishingový útok. Hlavným zdrojom prípadného prieniku škodlivého kódu je internet a prílohy emailov, avšak vaše zariadenie môže byť infikované aj v prípade, ak k nemu pripojíte USB kľúč, ktorý obsahuje škodlivé súbory. Bezpečnostný softvér každé takéto externé zariadenie dôkladne skontroluje.

Ako si vybrať správny bezpečnostný produkt?

Prvou dilemou bude, či si vybrať komerčný platený bezpečnostný produkt, alebo sa spoľahnúť na riešenia poskytované zdarma. Treba si však uvedomiť dôležité pravidlo marketingu, že nič nie je zadarmo a ak aj je niečo pre vás zdarma, tak predmetom s ktorým sa obchoduje ste vy sám. Aj bezplatné bezpečnostné produkty si musia na svoju prevádzku zarobiť a o najmä zobrazovaním reklám a čo je ešte horšie často aj zberom dát o správaní svojich používateľov, čiže vás a predajom týchto dát tretím stranám. No a keďže bezpečnostný softvér je uhniezdený hlboko v operačnom systéme, má prehľad o všetkých vašich aktivitách. Samozrejme o zbere a poskytovaní dát je výrobca bezpečnostného riešenia povinný používateľov informovať v licenčných podmienkach, ale ruku na srdce, kto z nás ich číta.

V prípade platených bezpečnostných produktov prispievate na vývoj a prevádzku riešenia sumou, ktorú za licenciu zaplatíte. Neruší vás reklama a dodávateľ riešenia nepotrebuje predávať údaje o vás tretím stranám. Ak by to robili, okamžite by stratili reputáciu a dôveru zákazníkov. Preto zbierajú len informácie o škodlivom kóde, ktoré softvér zachytí. Pokiaľ si nie ste úplne istí či sa oplatí minúť niekoľko desiatok eur za daný bezpečnostný produkt, využite bezplatné skúšobné verzie, ktoré sú dostupné takmer pri každom bezpečnostnom produkte. Pred finálnym zakúpením si tak môžete na niekoľko týždňov alebo mesiacov nainštalovať plnú verziu produktu a vyskúšať jeho kvalitu.

Ako už bolo spomenuté, kľúčová je reputácia dodávateľa bezpečnostného riešenia. Tu vám pri jej posúdení pomôžu recenzie používateľov. Ak aj výrobca mal v minulosti nejaké problémy a problém sa snažil okamžite riešiť, je to dobrý znak toho, že mu záleží na kvalite svojich služieb a spokojnosti zákazníkov. Pozor na výrobcov a softvéry, ktoré sa na bezpečnostné riešenie iba chcú podobať, avšak neposkytujú žiadnu ochranu – tzv. falošný antivírus. Ide o podvod, ktorý vás stáť nemalé peniaze a ohroziť vašu bezpečnosť. Pri výbere vám pomôže porovnanie výsledkov konkrétnych produktov v nezávislých testoch.

Ak ste si už vybrali značku, treba vybrať správny produkt. Nie každý potrebuje najdrahšiu verziu. V súčasnosti aj bezpečnostný softvér so základnými funkciami poskytuje ochranu s viacerými vrstvami pokročilých technológií, ktoré dokážu odhaliť, zneškodniť a odstrániť aj hlboko skrytý malvér, pričom  zbytočne nezaťažujú operačný systém zariadení. Vo všeobecnosti však platí, že čím náročnejší a aktívnejší používateľ ste, tým vyššiu úroveň zabezpečenia potrebujete. Ak využívate internet banking, potrebujete, aby bezpečnostné riešenie malo ochranu online platieb so zabezpečeným internetovým prehliadačom. Rodičom určite dobre poslúži funkcia rodičovskej kontroly, ktorá zamedzuje prístup na webové stránky s nebezpečným alebo nevhodným obsahom.

Používať spoľahlivé bezpečnostné riešenie je len jedným zo spôsobov, ako ochrániť vaše zariadenia. Naďalej je potrebné dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá, vďaka ktorým výrazne znížite šance  na infikovanie vášho zariadenia. 

Viac zaujímavých informácií o IT bezpečnosti sa dočítate na webe bezpecnenanete.sk,
kde sa nielen tejto téme venujú podrobnejšie odborníci z ESETu.

Zdroj: www.bezpecnenanete.sk

ESET

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať