SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Ako si vybrať cenovo dostupný smartfón

1

Mobilné aplikácie zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu nielen v aktuálnej situácii pri boji s pandémiou, ale aj v mnohých záležitostiach, ktoré riešime v bežnom živote, takže zaobísť sa bez smartfónu bude čoraz problematickejšie.

Preto aj veľa starších ľudí, ktorí sa nazdávali, že smartfón nepotrebujú, mení názor a chce si zaobstarať cenovo dostupný inteligentný telefón, ktorý by spĺňal základné požiadavky potrebné na fungovanie mobilných aplikácií. Nie každý si môže dovoliť kúpiť smartfón strednej či vyššej triedy, obzvlášť v tejto nielen pandemicky, ale aj ekonomicky zložitej dobe, takže veľa záujemcov potešia modely s cenou okolo magickej hranice 100 eur. Cena je dôležitá aj pri smartfónoch pre žiakov, kde je zvýšené riziko straty a krádeže, takže z tohto hľadiska nemá zmysel kupovať drahý prístroj.

SAMSUNG_092021 M1 Advertisement

Pokúsme sa zhrnúť minimálne požiadavky na cenovo dostupný smartfón na príklade aplikácií e-karanténa a e-rúško, ktoré budú monitorovať dodržiavanie karantény a upozornia vás, ak ste boli v kontakte s osobou, ktorá bola neskôr pozitívne testovaná. Aplikácie tohto typu budú na svoje fungovanie potrebovať mobilné dátové pripojenie a hardvérovú podporu lokalizácie GPS. Internetové pripojenie by malo byť stabilné a hlavne podľa možnosti nepretržité. Dlhšia nedostupnosť internetového spojenia môže v apliká­ciách na smart karanténu aktivovať dodatočné kontrolné mechanizmy. Vyžaduje sa aj podpora biometrickej autentifikácie. Pri kontrole dodržiavania karantény sa totiž overujú dve skutočnosti – poloha a fakt, či sa osoba v karanténe nachádza na rovnakom mieste ako smartfón. Overenie pomocou PIN kódu alebo geometrického vzoru sa v tomto type aplikácie nepoužíva, pretože tieto údaje by mohol zadať niekto iný. Pri bežnom po­užívaní síce biometrická autentifikácia nie je nevyhnutná, ale predovšetkým pre seniora je jednoduchšie priložiť prst alebo si naskenovať tvár než zadávať autentifikačné údaje.

Začneme platformou. Trhu smartfónov dominujú platformy Android a iOS. Operačný systém iOS majú len smartfóny iPhone od Applu, ale najlacnejší nový iPhone SE stojí 480 eur, takže výber cenovo dostupných smart­fónov sa zúžil na Android, ktorý využívajú ostatní výrobcovia. Upozorňujeme na špe­cifickú situáciu nových smartfónov značky Huawei, ktoré nemajú podporu služieb ­Google vrátane aplikačného obchodu Google Play. Zdrojom aplikácií pre tieto smartfóny je ­Huawei App Gallery. Používateľov smartfónov Huawei je veľa, takže je vysoko pravdepodobné, že každá dôležitá aplikácia týkajúca sa boja s pandémiou alebo riešenia bežných občianskych záležitostí bude k dispozícii nielen v aplikačnom obchode Google Play, ale aj Huawei App Gallery. Napriek tomu tieto smartfóny sú vhodnejšie pre mladých ľudí, ktorí majú radi výzvy, a ak aplikácia, ktorú hľadajú, nie je v App Gallery, dokážu si poradiť, než pre konzervatívneho seniora.

Kvalita telefonovania a vysokorýchlostné dátové prenosy LTE sú samozrejmosti aj pri lacnejších modeloch. Označenie „cenovo dostupný“ v žiadnom prípade neznamená, že by tieto smartfóny nemali moderný dizajn alebo dostatočne výkonný hardvér. Výrobcovia sa snažia, aby ich modely v porovnaní s konkurenciou dizajnovo vynikli a nadchli potenciálneho záujemcu. Aj v tejto kategórii sa ustupuje od rokmi zaužívaného pomeru strán displeja 16:9 a využíva sa praktickejší pomer strán 19:9. Praktickejší preto, lebo tieto smart­fóny sú aj pri pomerne veľkej uhlopriečke displeja dosť úzke a dajú sa dobre držať v ruke. Aj telefóny s cenovkou okolo 100 eur môžu mať 6,5-palcový displej IPS s rozlíšením 1560 × 720 pixelov.

Samozrejme, v tejto kategórii nemôžete očakávať prémiové materiály, ako je kov či sklo, a ani odolnosť proti vode či prachu, o bezdrôtovom nabíjaní ani nehovoriac. To sú domény vlajkových smartfónov, prípadne modelov vyššej strednej triedy. Ani foto­aparáty nebudú produkovať oslnivé fotky pri večernom osvetlení, no plastová zadná stena nie je taká krehká a ani šmykľavá ako sklená a pri dobrom svetle budú aj fotky z lacného smartfónu dostatočne kvalitné.

Hlavné kritériá pri výbere konkrétneho modelu smartfónu budú veľkosť displeja, výdrž na batériu a možnosti fotografovania a nakrúcania videí. Telefóny s jedným objektívom sú už výnimkou, a to vo všetkých cenových triedach. Najviac sú zastúpené modely s dvoma objektívmi zadného fotoaparátu, pričom hlavný fotoaparát, ktorý má najkvalitnejší a najsvetelnejší objektív a snímač s najvyšším rozlíšením, má zorný uhol približne rovnaký ako ľudské oko, teda je mierne širokouhlý. Typické rozlíšenie je 12 megapixelov a svetelnosť objektívu f/2,2.

Druhý fotoaparát má buď ultraširokouhlý objektív, alebo teleobjektív s dvojnásobným priblížením. Dva objektívy sa zároveň využívajú pri umelom rozmazaní pozadia. Aj tento fenomén už prenikol do lacných smartfónov. Kapacita pamäte RAM je 3 – 4 GB a kapacita vnútorného úložného priestoru 32 – 64 GB. Procesor nie je dôležitý, pretože väčšina aplikácií a aj niektoré menej náročné hry budú fungovať bez problémov. Pre seniorov odporúčame vybrať čo najväčší displej, na ktorom si môžu v prípade potreby pri čítaní zväčšiť text. Navyše väčší displej je vhodnejší aj z hľadiska motoriky pohybov pri dotykovom ovládaní. Pri smartfónoch v obchodnej sieti prevládajú dual SIM modely, pričom druhý slot často býva alternovaný s pamäťovou kartou microSD. Veľmi dôležité kritérium je výdrž batérie. Ideálne je, ak má smartfón batériu s väčšou kapacitou, typicky 5000 mAh a viac. Prakticky každý výrobca má v tejto kategórii aspoň jedného bežca na dlhé trate čiže model s aspoň dvojdňovou či dlhšou výdržou batérie.

V úvode sme sa pohybovali s cenovou kalkuláciou tesne pod magickou hranicou 100 eur, ktorá sa dobre vyníma v marketingových materiáloch a na portáloch na porovnávanie cien. Keď sa však budete o príslušný model vybranej značky bližšie zaujímať, každý dobrý obchodník začne vyjednávať. A platí to aj na stránkach e-shopov. Napríklad základný model, ktorý stojí 99,99 eura, disponuje 3 GB pamäte RAM a 32 GB úložného priestoru. No hneď vedľa je ponuka rovnakého modelu s vyššou výbavou, napríklad so 4 GB RAM a 64 GB úložného priestoru, pričom cena je vyššia len o 20 – 25 eur. Je to veľké lákadlo, a ak si to môžete dovoliť, určite nezaváhate. Vyššia kapacita úložného priestoru vám umožní mať v smartfóne viac fotografií a multimediálnych súborov. Viac operačnej pamäte zas umožní plynulejší beh aplikácií. No keď už licitujeme o cene, určite si pozriete aj smartfóny rovnakej či konkurenčnej značky v najbližšej cenovej kategórii, teda modely, ktorých ceny sa začínajú na hranici 150 eur. Áno, správne tušíte pointu, že v ponuke bude aj o 30 eur drahší model s lepšou výbavou. Takže pri výbere odporúčame určiť si cenový strop a v jeho intenciách hľadať smartfón, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.

Motorola Moto G30

Dizajnovo atraktívny smartfón s 90 Hz displejom, procesorom Qualcomm Snapdragon 662, 6 GB pamäte a 128 GB úložného priestoru. Systém štyroch kamier s rozlíšením 64 Mpx poskytuje jasné a kontrastné zábery. Technológia Quad Pixel sa uplatní cez deň a v noci. K dispozícii je aj makro objektív a rozostrenie pozadia. Takmer natívny Android 11 je zárukou rýchleho upgradu na vyššiu verziu. Nechýbajú ani obľúbené „Moto Akcie“ a technológia NFC. Batéria s kapacitou 5000 mAh a nabíjaním Turbo Power poskytne dvojdňovú výdrž. V balení je 20 W nabíjačka.

Cena: 188 eur, viac info na: motorola.com/sk

TCL 20 SE

Smartfón ponúka veľký 6,82-palcový displej IPS s pomerom strán 20,5:9, technológiu NXTVISION na zlepšenie obrazu a duálne reproduktory na kvalitné počúvanie. Telefón stavil na výkon osemjadrového procesora Qualcomm v kombinácii so 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Batéria s kapacitou 5000 mAh zvládne aj dva dni bez nabíjania. Pomocou štvoritého fotoaparátu s rozlíšením 16 Mpx a umelou inteligenciou zhotovíte pekné fotky. Nechýba ani čítačka odtlačkov a inteligentná správa aplikácií.

Cena:149 eur

Viac info na: www.tcl.com/sk

Xiaomi Redmi 9

Smartfón má 6,53" displej s rozlíšením 2340 × 1080 a filtráciou modrého svetla, moderný procesor MediaTek Helio G80, 4 GB RAM a 64 GB úložného priestoru. S AI Quad kamerou sa môžete prepínať medzi rôznymi režimami a snímať rôzne typy scenárov vrátane portrétov, makro či ultraširokouhlých záberov. Prednú 8 Mpx selfie kameru ľahko spustíte gestom dlane. Veľká 5020 mAh batéria a technológia rýchleho nabíjania 18 W vám poskytnú dostatok energie na sledovanie filmov, hry či surfovanie internetom.

Cena: 149 EUR

Viac info na: www.mi-store.sk

OnePlus Nord N10 5G 128 GB

Displej sa pýši uhlopriečkou 6,49" s rozlíšením 2400 × 1080 pixelov. Kvalitu displeja ešte umocňuje obnovovacia frekvencia 90 Hz, ktorá zariadi mimoriadne plynulé animácie celého používateľského rozhrania. Vnútri tohto mobilu nájdete duálne reproduktory, ktoré sa postarajú o skvelé zvukové podanie a prvotriedny stereofónny zvuk. Vďaka tomu bude na mobile OnePlus Nord N10 sledovanie videí, filmov či počúvanie hudby naozaj skvelý zážitok.  Telefón je vybavený 8-jadrovým čipom Snapdragon 690G, ktorý dopĺňa hneď 6 GB RAM. Posilnený grafický čip Adreno 619L sa zase postará o skvelé herné zážitky.

Cena:  290 EUR s DPH

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Mobil pre seniora, ktorý si môže dovoliť ovládať stojí 22€: reakcia na: Ako si vybrať cenovo dostupný smartfón

9.4.2021 17:04
[https://mobilne-telefony.heureka.sk/myphone-halo-easy/] tak toto je môj mobil seniora. Som rada, keď viem poslať sms a vytočiť telefónne číslo rodiny. Smartfón je na mňa moc komplikovaný. Mala som ho ako senior pár dní, ale potom som musela prejsť na halo easy, lebo sa mi rozkliklo, ako som chytala za displej ten horný rámček a tam som si zapla paľcom internet a denno denne mi to stiahlo v O2 70 centov "internet na deň" a som sa aj čudovala, prečo mi mizne kredit a až vnúčik mi povedal, že ako som chytala za displej tak som si rozklikla "zapni internet". Potom sa mi zasa rozkliklo neotáčaj displej a zasa som volala ako senior vnúčika na pomoc. On mi to napravil, je zlatý. Lebo tá fotka nafotená sa mi nešla otočiť na displeji a nevedela som prečo zasa? Vnúčik mi to opravil.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať