PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Ako spravovať heslá?

0

Bezpečnosť vašich používateľských účtov v rôznych internetových službách je z roka na rok dôležitejšia. Už párkrát sme v PC REVUE upozorňovali, že jedno heslo nestačí. Optimálne je, ak máte pre každé konto unikátne heslo, ktoré je zároveň komplexné. Je zrejmé, že v takomto prípade je prakticky nereálne, aby ste si všetky prihlasovacie údaje pamätali. A preto existuje skupina programov, ktoré sa nazývajú správcovia hesiel.

V minulosti sme o nich už v PC REVUE písali. Ide však o softvér, ktorý sa neustále vyvíja. Najmä s dôrazom na mobilné zariadenia sa často objavujú nové funkcie a každá nová verzia prináša viac než iba vyššiu číslicu v názve. Tento článok preto považujte za pravidelnú aktualizáciu, ktorá mapuje aktuálne dianie na trhu so správcami hesiel.

Nemôžeme písať o všetkých službách. Ich počet neustále rastie a na trhu sa objavujú nové utility. Preto sa zameriame na niekoľko programov, ktoré sme používali alebo používame a boli sme s nimi spokojní. Do článku sme takisto zahrnuli aj služby, ktoré sa všeobecne považujú za špičku.

PasswordBox

PasswordBox patrí medzi najmladšie prírastky do rodiny správcov hesiel. Služba sa úspešne predstavila začiatkom minulého roka a získala viacero ocenení na veľtrhu CES 2014. Medzičasom sa snažila získať používateľov viacerými akciami a spoluprácou s inými spoločnosťami. Vďaka tomu bolo možné získať bezplatné konto v úplnej verzii a aj z toho dôvodu PasswordBox patrí medzi správcov, ktorých aktívne používame.

passwordbox.jpg

Služba nás pred viac ako polrokom oslovila najmä veľmi dobrou ponukou funkcií. Rozšírenie pre internetový prehliadač dnes považujeme za samozrejmosť. Dôležitá je podpora mobilných zariadení. V tomto smere PasswordBox poskytuje funkcie, ktoré boli v rámci správcov hesiel nadštandardné. Dlhodobé používanie však odhalilo ich nedostatky. PasswordBox ponúka funkciu, ktorá by mala teoreticky rozpoznať a automaticky vložiť prihlasovacie údaje v androidových aplikáciách a takisto aj v internetovom prehliadači Chrome pre Android. Táto funkcia však nepracuje spoľahlivo. Na niektorých zariadeniach slúžila na svoj účel úspešnejšie, v iných prípadoch sme sa stále stretávali s neúspechom. Dnes ju už nepoužívame a radšej heslá kopírujeme manuálne.

V prípade verzie iOS profituje PasswordBox z novej vlastnosti operačného systému iOS 8. Tá sa nazýva rozšírenia a umožňuje aplikáciám komunikovať medzi sebou. Pomocou špeciálnej ponuky tak môžete vložiť prihlasovacie údaje bez nutnosti prepínať sa medzi aplikáciami. V tomto prípade funguje PasswordBox spoľahlivejšie, ale nie perfektne. Aplikáciu treba manuálne spustiť a opätovne sa prihlásiť. Inak vám rozšírenie nebude fungovať korektne. A pritom zo začiatku neboli s touto funkciou žiadne problémy. Je fajn, že mobilné aplikácie podporujú odomykanie pomocou odtlačku prsta, čo oceníte v prípade vybraných iPhonov a telefónov Samsungu.

box.jpg

PasswordBox má efektný dizajn, ale aj pár nedostatkov, momentálne je však zadarmo

Bezproblémovo nefunguje ani rozšírenie pre prehliadač, ktoré nás v náhodných intervaloch odhlási zo služby a musíme sa opätovne prihlásiť pomocou hlavného hesla. Ide o detail, lenže dosť otravný, ak si nastavíte, aby vás aplikácia neodhlasovala.

PasswordBox ponúka funkcie, ktoré nájdete aj v ostatných správcoch hesiel: databázu uložených hesiel, možnosť ukladať si adresu a platobné informácie, ako aj ukladanie poznámok. Funkciu automatického vypĺňania osobných údajov sme však nenašli a chýba nám. Takisto si nemôžete radiť heslá do kategórií, ako to ponúkajú iné služby. Toto nám však nechýba. PasswordBox umožňuje jednoducho zdieľať vybrané heslo a vytvoriť zoznam dôveryhodných ľudí, ktorí získajú prístup k vašej databáze, ak sa vám niečo stane. Nechýba ani generátor hesiel. Dodajme, že heslá sa synchronizujú cez cloud.

PasswordBox patril pred polrokom medzi najlepšie služby. Vtedy boli nadštandardné funkcie pre mobilné zariadenia spoľahlivejšie ako dnes. Služba je zaujímavá aj teraz, hoci pri jej používaní narazíte na pár nedostatkov. Svoj účel plní a poteší najmä modelom freemium. Správcu hesiel môžete využívať bezplatne so všetkými funkciami počas najbližšieho pol roka.

Ak si teda chcete vyskúšať správcu hesiel bez obmedzení a bezplatne, PasswordBox je dobrá voľba. Je však otázne, aká je budúcnosť služby. PasswordBox sa totiž stal súčasťou služby Intel Security. Výsledkom akvizície má byť nový produkt True Key. Existujúci zákazníci (t. j. každý s bezplatným kontom PasswordBox) získajú špeciálnu ponuku na využívanie nového produktu.

Sticky Password

Obľúbený český správca hesiel nedávno vydal novú verziu a zmenil aj finančný model. Službu môžete využívať bezplatne, ale bez možnosti synchronizácie hesiel medzi zariadeniami. Ak potrebujete túto funkciu, musíte zaplatiť predplatné, a to 16 EUR na rok, resp. 39 EUR v prípade doživotnej licencie.

sticky.jpg

Sticky Password patril v minulosti medzi našich obľúbených správcov hesiel. Program pracoval veľmi spoľahlivo a ponúkal potrebné funkcie. Nová verzia v tomto trende pokračuje. Základom je samostatný softvér pre operačné systémy Windows a Mac. Samozrejmé sú rozšírenia pre internetové prehliadače a mobilné aplikácie pre iOS a Android.

Služba umožňuje filtrovanie používateľských kont do kategórií, čo uľahčuje navigáciu v prípade, že ich máte v databáze naozaj veľa. Zabudovaný generátor hesiel, ktorý uľahčuje vymýšľanie unikátnych a silných hesiel, je samozrejmosť. Sticky Password umožňuje import databázy z internetových prehliadačov a iných správcov hesiel. No počas testovania sa nám v prípade prehliadača Chrome uložili iba bookmarky.

Potešila nás funkcia, ktorá umožňuje uložiť informácie s menom a adresou a následne ich jedným kliknutím automaticky vyplniť. Hoci tento účel často plnia internetové prehliadače, niekto preferuje, ak sú takéto informácie uložené v aplikácii tretej strany, a nie v prehliadači. Takisto si môžete ukladať poznámky a platobné údaje. Ocenili by sme, keby bola táto sekcia aplikácie pre Windows trochu prehľadnejšia. Musíte sa preklikať niekoľkými ponukami, aby ste sa dostali k žiadanému formuláru.

sticky_2.jpg

Sticky Password mení finančný model, službu si vyskúšate bez platenia

Unikátom služby Sticky Password je možnosť rozhodnúť sa, ako a či sa budú heslá synchronizovať. Môžu ostať uložené iba v konkrétnom zariadení, a ak ich chcete synchronizovať, tento proces možno vykonať cez lokálnu sieť Wi-Fi, prípadne cez cloud. Z cloudu si môžete, samozrejme, kedykoľvek databázu odstrániť. K dispozícii je aj vytvorenie mobilnej verzie programu, ktorú si uložíte na kľúč USB.

Pochvalu si zaslúži mobilná aplikácia. Tá podporuje využitie biometrickej autentifikácie - snímačov odtlačkov prstov. Môžete sa prihlasovať aj pomocou PIN kódu, čo zjednoduší používanie aplikácie. V opačnom prípade treba zadať hlavné heslo. Aplikácia iOS momentálne nevyužíva funkciu rozšírení systému iOS 8, čo je škoda. Táto funkcia nám chýba. Aplikácia pre Android však potešila zaujímavým riešením zjednodušeného zadávania hesiel. Ako sme spomenuli, automatické vypĺňanie často nefunguje spoľahlivo. Sticky Password preto ponúka malé priehľadné okno, ktoré sa dá vyvolať v internetovom prehliadači alebo v aplikácii. Pomocou tohto okna si jednoducho skopírujete prihlasovacie údaje. Aj keď nejde o automatizované riešenie, je výrazne pohodlnejšie ako prepínanie sa medzi aplikáciami. A funguje spoľahlivo.

LastPass

Nenechajte sa odradiť oficiálnou stránkou služby. LastPass patrí medzi najlepších správcov hesiel, aj keď slovenská verzia webu s prekladom à la Google Translator tomu vôbec nezodpovedá. Jej výhodou je najmä cena. Za ročné predplatné zaplatíte v prepočte asi 10,50 EUR. Druhá výhoda je fakt, že predplatné potrebujete iba v prípade, ak si chcete heslá posielať aj na mobilné zariadenia. Pokiaľ vám stačí synchronizácia na počítačoch, budete spokojní aj s bezplatnou verziou.

lastpass.PNG

LastPass ponúka všetko potrebné. Vo všeobecnosti sú z hľadiska základných funkcií všetci správcovia hesiel prakticky totožní. Líšia sa iba dizajnom a používateľským rozhraním rozšírenia pre prehliadač, prípadne aplikácie. Z extra funkcií, ktoré ponúka LastPass, spomeňme podporu autentifikácie v dvoch krokoch. Tá môže byť pre niekoho kritická, pretože na prihlásenie k účtu nepotrebujete vedieť iba hlavné heslo, ale aj zadať časovo obmedzený číselný kód. LastPass v tomto smere podporuje viacero štandardov, okrem iného aj Google Authenticator, ktorý je rozšírený aj v iných službách.

lastpass_2.JPG

Slovenská verzia webu je otrasná, LastPass je však podľa mnohých najlepší správca na trhu

Ďalšia špecialita služby je podpora systému Windows Phone. Ak chcete mať svoje heslá na telefóne a máte WP8, potom je LastPass jedna z mála volieb. Chválime aj ostatné mobilné aplikácie, ktoré sú na vynikajúcej úrovni. Verzia iOS podporuje rozšírenia a nechýba ani prihlasovanie pomocou snímača odtlačkov prstov. Androidová verzia umožňuje rýchle prihlasovanie v aplikáciách a prehliadači Chrome a Opera.

LastPass patrí medzi technologicky najlepších správcov hesiel. Nie sme fanúšikmi príliš strohého používateľského rozhrania, niekto to však môže považovať za výhodu.

Dashlane

Dashlane je ďalšia z populárnych služieb. Na jednom zariadení ju môžete používať bezplatne. Ak si však budete chcieť databázu synchronizovať, musíte si zakúpiť ročné predplatné za cenu asi 35 EUR.

dashlane.JPG

Dashlane neponúka nič extra, čo by nás prinútilo zvoliť si práve túto službu. Chváli sa autentifikáciou v dvoch krokoch, ale to ponúka aj LastPass. Šifrovanie AES-256 nájdete okrem iného aj v službe Sticky Password a to isté platí aj o možnosti zvoliť si, či sa bude databáza synchronizovať alebo ostane uložená iba lokálne. Treba uznať, že Dashlane sa nám páči z hľadiska používateľského rozhrania, ktoré na všetkých platformách patrí medzi najkrajšie. Služba má takisto pár nadštandardných funkcií, ako je naozaj dobre fungujúca digitálna peňaženka, ktorá sa neobmedzuje iba na údaje o platobnej karte, ako to býva v prípade konkurenčných služieb. V peňaženke sa ukladajú aj digitálne bločky z nakupovania.

dashlane_2.JPG

Zmena desiatok hesiel? S Dashlane je to hračka. Škoda vyššej ceny.

Ďalšia zaujímavá funkcia je podpora asi 80 webových stránok a služieb, na ktorých si môžete jedným kliknutím zmeniť heslo. Vo všeobecnosti sa totiž odporúča, aby ste zmenu raz za čas z bezpečnostných dôvodov vykonali. A so službou Dashlane stačí raz kliknúť myšou. Dodajme, že funkcia bola v čase prípravy článku dostupná iba v obmedzenej beta prevádzke pre niektorých používateľov. No pre ňu a digitálnu peňaženku sme službu Dashlane zaradili do nášho prehľadu.

Verdikt PC REVUE

Správcovia hesiel majú veľmi podobnú funkcionalitu. Ak nebolo uvedené inak, všetky generujú heslá, ukladajú ich a takisto ukladajú a vypĺňajú mená, adresy a platobné informácie. Rozdiely sú často minimálne, a tak je náročné vybrať si službu, ktorú budete používať. LastPass považuje mnoho používateľov za najlepšiu voľbu. Treba uznať, že funkcie sú na výbornej úrovni, a to aj v moderných mobilných aplikáciách. Trochu nám však prekáža používateľské rozhranie. Viac sa nám páči dizajn služby Sticky Password, hoci by sme ocenili pridanie verifikácie v dvoch krokoch a lepšiu aplikáciu pre iOS. Dashlane má zaujímavé funkcie, no cena je vysoká. Za sumu ročného predplatného získate doživotnú licenciu v službe Sticky Password. V neposlednom rade je k dispozícii aj PasswordBox. Zamrzí pár nedostatkov, používateľský zážitok nebol optimálny. Výhodné je bezplatné používanie. Z ostatných služieb, ktoré sme v článku nepredstavili, spomeňme ešte program RoboForm.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať