HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Aktivity amerického letectva vyvolávajú obavy z nasadenie „zabijackých robotov“

0

Experiment amerických vzdušných síl znepokojil ľudí a vyvolal obavy, že USA a ďalšie armády rýchlo smerujú k navrhovaniu a testovaniu „zabijackých robotov“. Na výcviku 14. decembra na leteckej základni Beale neďaleko Marysville v Kalifornii nasadilo letectvo na špionážnom lietadle U-2 umelú inteligenciu, ktorá mohla autonómne riadiť radar a senzory lietadla. Test armáda označila ako „prieskumnú misiu počas simulovaného raketového útoku“.

Na U-2 letel ľudský pilot, no umelá inteligencia nazvaná ARTUMu mala moc nad používaním radaru a ďalších senzorov. ARTUMu rozhodoval o tom, či sa radar bude venovať lovu rakiet alebo vlastnej ochrane. Podľa skupiny Stop Killer Robots dať AI systému posledné slovo je nebezpečný a znepokojujúci vývoj. Organizácia, ktorú tvoria počítačoví vedci, odborníci na kontrolu zbraní a aktivisti za ľudské práva, tvrdí, že smrtiace autonómne zbrojné systémy by sa mohli zvrhnúť a zabíjať civilistov.

Aj Organizácia Spojených národov rokovala o možnom obmedzení použitia autonómnych zbraní, proti zákazu sa však postavili USA, Spojené kráľovstvo, Čína a Rusko. Hoci nedávne cvičenie malo demonštrovať využitie umelej inteligencie v oblasti prieskumu, tento prieskum pomohol zvoliť ciele raketového úderu. Je to len malý krok od umožnenia softvéru riadiť smrtiace akcie, domnievajú sa niektorí odborníci. Hovorca vzdušných síl Josh Benedetti v rozhovore pre Washington Post naznačil, že letectvo chce týmto testom vyvolať diskusiu o tom, aké by mali byť limity automatizácie.

ARTUMu bol postavený na základe algoritmu s názvom MuZero, ktorý vytvoril DeepMind, londýnska firma venujúca sa umelej inteligencii, ktorú vlastní Alphabet, materská spoločnosť Googlu. MuZero bol navrhnutý tak, aby sa naučil hrať hry pre dvoch alebo jedného hráča bez toho, aby vopred poznal pravidlá. Algoritmus sa naučil hrať šach, japonskú strategickú hru go, ako aj mnoho rôznych druhov počítačových hier Atari na úrovni prekonávajúcej ľudí.

V tomto prípade vzdušné sily MuZero vycvičili na hru, ktorá zahrnovala prácu radaru U-2, pričom body získané za nájdenie nepriateľských cieľov sa odpočítavali za straty, ak bol v simulácii U-2 zostrelený. V minulosti DeepMind uviedol, že nebude pracovať na útočných vojenských aplikáciách, a hovorkyňa spoločnosti sa vyjadrila, že DeepMind nepomáhal americkým vzdušným silám pri vytváraní ARTUMu a neposkytol ani licenciu na technológiu pre letectvo.

Zdroj: fortune.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať