S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Singapurská polícia má prístup k údajom zo sledovania kontaktov ľudí s COVID-19 na vyšetrovanie trestných činov

Bezpečnosť
0

Podľa trestného poriadku krajiny môže singapurský policajný zbor získať akékoľvek údaje, a to vrátane informácií zhromaždených aplikáciou TraceTogether na sledovanie kontaktov, na uľahčenie vyšetrovania v trestných veciach. K dnešnému dňu aplikáciu TraceTogether a nositeľný token používa viac ako 4,2 milióna obyvateľov krajiny, čo predstavuje 78 % miestneho obyvateľstva. Je to jedna z najvyšších mier penetrácie na svete. Oproti septembru, keď ju malo stiahnutú zhruba 40 % populácie, sa miera jej adopcie zdvojnásobila.

TraceTogether, predstavený v marci minulého roku, využíva signály bluetooth, aby detegoval ďalšie mobilné zariadenia do vzdialenosti 2 metrov po dobu viac ako 30 minút, aby v prípade potreby umožnil identifikovať tých, ktorí boli v blízkom kontakte. Singapurská vláda v snahe zmierniť obavy o súkromie opakovane zdôrazňovala, že k údajom súvisiacim s COVID-19 „sa nebude nikdy pristupovať, pokiaľ nebude mať používateľ pozitívne testy“ na prítomnosť vírusu. 

Vláda tvrdila, že token TraceTogether nie je sledovacie zariadenie, pretože neobsahuje čip GPS a nemôže sa pripojiť na internet. Ďalej hovorila, že všetky údaje TraceTogether budú šifrované a uložené 25 dní, potom budú automaticky vymazané s tým, že tieto informácie budú odovzdané ministerstvu zdravotníctva, až keď bude mať jednotlivec pozitívny test na COVID-19. Teraz však vláda potvrdila, že miestne orgány činné v trestnom konaní budú mať prístup k údajom na účely vyšetrovania trestných činov.

Singapurská polícia v skutočnosti hrala od februára kľúčovú úlohu pri poskytovaní pomoci ministerstvu zdravotníctva pri identifikácii a vyhľadávaní osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s pacientmi s COVID-19.

Podľa aktualizovaného vyhlásenia o ochrane osobných údajov TraceTogether sa môžu údaje aplikácie používať iba v prípadoch, keď je ohrozená bezpečnosť a ochrana občanov. Ochrancovia súkromia však hovoria, že údaje o polohe občanov sa ukladajú takým spôsobom, ktorý mimoriadne poškodzuje ich súkromie, slobodu pohybu a právo na slobodné združovanie.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať