PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Autonómne autá Wayve nepotrebujú LIDAR. Navigujú sa len pomocou kamier a GPS

0

Autonómne vozidlá sa dnes spoliehajú pri jazde na drahý LIDAR, ktorý môže stáť viac ako samo auto, ako aj vlastné pravidlá a veľmi podrobné mapy, aby presne vedeli, ako majú jazdiť. Napríklad vozidlo spoločnosti Waymo má „19 kamier, šesť zariadení LIDAR a radarové senzory, ktoré môžu vidieť objekt veľkosti futbalovej lopty na vzdialenosť troch futbalových ihrísk“, uvádza Fox News.

Britský startup Wayve však chce, aby autá bez vodiča boli viac nezávislé. Ukázal prototyp autonómneho vozidla (upravený Renault Twizy), ktorý jazdí po Cambridgei iba pomocou kamery a základných dát GPS z telefónu. Vozidlo predtým nikdy nevidelo cesty, po ktorých jazdilo, malo k dispozícii iba 20 hodín tréningových dát, dokonca nevedelo ani jazdiť po ľavej strane cesty.

Trik Wayve spočíva v inom prístupe k riadeniu pomocou umelej inteligencie. Vozidlo sa učí jazdiť ako človek prostredníctvom skúseností, chýb, spätnej väzby a napodobňovania, využívajúc počítačové videnie na sledovanie trasy. Používa vstupné dáta len na učenie tých funkcií, ktoré sú pri riadení najdôležitejšie. Nielenže sa auto takto učí rýchlejšie, ale významne sa znižuje aj výpočtová záťaž. Umelá inteligencia na samostatnú jazdu tak môže bežať na „ekvivalente“ notebooku, tvrdí Wayve.

Vo vozidle sedí za volantom vodič a sleduje jeho počínanie, pripravený prevziať riadenie alebo zasiahnuť v prípade potreby. „Zakaždým, keď bezpečnostný vodič zasiahne alebo prevezme kontrolu nad vozidlom, auto sa poučí z tejto skúsenosti a spätnej väzby,“ hovorí vo videu Alex Kendall, spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti. Svoju platformu testuje startup aj na úplne elektrických vozidlách Jaguar I-PACE.

 

Zatiaľ sme technológiu nevideli v každodennom použití. Vozidlo jazdilo v pomerne malej premávke a nízkou rýchlosťou. Zvládlo však niektoré zložité scenáre. Pri parkovaní musel riadenie prevziať človek. Napriek tomu sa autonómne vozidlá dostávajú bližšie k relatívne ľahkej navigácii na neznámych cestách a v neočakávaných situáciách.

Zdroj: engadget.comwayve.ai.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
autonom auto doprava smart city GPS navigacia kamera video

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať