PANASONIC PANASONIC PANASONIC

BenQ SW271C / Monitor pre fotografov s verným zobrazovaním farieb a 4K

0

Prioritná požiadavka fotografov je verné podanie farieb. Recenzovaný monitor, pri ktorom výrobca udáva parametre pokrytia farebných priestorov 100 % sRGB, 99 % Adobe RGB a 90 % DCI-P3, tieto požiadavky určite spĺňa.

Rovnako dôležité je rovnomerné podsvietenie a podanie farieb na celej ploche zobrazovacieho panela. Farby sa v prakticky použiteľnom rozsahu pozorovacích uhlov nesmú meniť. Pri kvalitných monitoroch pre fotografov je nepísané pravidlo, že v balení dostanete protokol o výsledku jeho továrenskej kalibrácie. Ten v prípade recenzovaného monitora potvrdzoval deklarované technické údaje, takže monitor môžete ihneď po vybalení používať na grafické práce. V balení je aj tieniaca clona zamedzujúca prenikanie rušivého svetla z okolia. Oceníte aj veľmi účinné potlačenie odleskov na matnej ploche povrchu displeja.

Dizajn je elegantný a hlavne funkčný. Výškovo nastaviteľný stojan umožňuje naklopenie v dvoch osiach aj pootočenie monitora do polohy na výšku. Ovládacie tlačidlá sú umiestnené spredu v pravej časti spodnej lišty. Pri ovládaní však pravdepodobne uprednostníte zariadenie HotKey Puck, pretože pri 27-palcovej obrazovke už budete mať od monitora väčší odstup a nebudete sa musieť naťahovať k ovládacím tlačidlám. Ovládač sa pripája do vyhradeného portu USB.

Monitor má veľmi kvalitný displej IPS s uhlopriečkou 27 palcov a rozlíšením 4K, teda 3840 × 2160 pixelov, pomerom strán 16:10 a 10-bitovou natívnou farebnou hĺbkou. Vernosť farieb zvyšuje 16-bitová tabuľka LUT. Zobrazenie farieb je skutočne vynikajúce, či už pri subjektívnom posudzovaní, ale aj pri objektívnom meraní. Hodnoty delta E sú menšie ako 2. Desaťbitová hĺbka farebných zložiek umožňuje zobraziť verne viac než miliardu odtieňov farieb. Pri monitore tejto kvalitatívnej kategórie je samozrejmosť podpora formátov HDR10 a HLG, čo ocenia tvorcovia videí. Disponuje takisto technológiou AQCOLOR zaručujúcou presnosť farieb, resp. garantuje ich individuálnu kalibráciu. Kontrolu výsledného diela a simuláciu vytlačenej fotografie priamo na obrazovke umožňuje integrovaná aplikácia Paper Color Sync.

Špeciálny režim BenQ GamutDuo umožňuje zobraziť rovnaký obrázok vo dvoch farebných priestoroch a režim Black & White na prácu s čiernobielymi fotografiami a grafikou. Režimy sa dajú jednoducho prepínať pomocou ovládača Hotkey Puck G2. Pre profe­sionála je dôležité mať monitor vždy správne nastavený, preto tento model podporuje hardvérovú kalibráciu sondami X-Rite a Spyder. K dispozícii je softvér Palette Master Element. Samozrejme, kalibračnú sondu treba kúpiť osobitne. Softvérová kalibrácia umožňuje aplikovanie korekčných kriviek prostredníctvom grafickej karty počítača, ale presnosť je limitovaná 8-bitovým rozsahom, čiže pre každú farbu možno aplikovať len 256 úrovní. Naproti tomu hardvérová kalibrácia umožňuje aplikovať korekčné krivky na LUT (Look Up Table) priamo na čipe na spracovanie obrazu v monitore bez zmeny výstupných dát grafickej karty. Šestnásťbitové 3D LUT dokáže spracovať 65 536 úrovní na farbu namiesto 256 pri softvérovej kalibrácii. Napájací zdroj je dimenzovaný nielen na napájanie monitora, ale cez rozhranie USB-C Power Delivery je schopný poskytnúť 60 W na napájanie pripojeného zariadenia, napríklad notebooku.

Monitor som testoval s ultrabookom pripojeným prostredníctvom portu USB-C, cez ktorý bol ultrabook zároveň aj napájaný. Meranie kolorimetrickou sondou v plnom rozsahu potvrdilo údaje z protokolu. Rozsah modrej, purpurovej a červenej je vo farebnom priestore Adobe RGB zhodný s menej náročným sRGB. Rozdiel je v bohatosti podania zelených ­odtieňov, čo sa prejaví nielen pri fotografiách prírody, ale často aj módy či moderných ­interiérov. Vynikajúca je aj rovnomernosť podsvietenia. Maximálnu odchýlku som nameral na úrovni 3,8 %, a to v ľavom hornom rohu. V ostatných rohoch odchýlka neprekročila 2,1 %. Optickou sondou pripojenou k osciloskopu som nezaznamenal žiadne blikanie podsvie­tenia ani pri regulácii jasu nastavenej na minimum.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Verné podanie farieb, 99 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB, tieniaca clona v balení, možnosť pripojenia cez USB-C
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Veľkosť obrazovky: 27 palcov, technológia IPS; rozlíšenie: 3840 × 2160 px; latencia: 5 ms (G2G); obnovovacia frekvencia 60 Hz; jas: 300 cd/m2; kontrast: 1000:1 (natívny); pozorovací uhol: 178/178 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: 100 % sRGB, 99 % Adobe RGB, 90 % DCI-P3; konektory: USB-C (PD60W, DP Alt mode, Data), DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.0, 2× USB 3.1; čítačka SD kariet; spotreba: 160 W, úsporný režim 37 W, 0,5 W (spánok); rozmery: 398,97 × 659,24 × 259,97 mm; hmotnosť: 10,9 kg

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať