SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Bezlopatkové veterné turbíny prinášajú pokrok vo výrobe čistej energie

Technológie
8

Spoločnosť Katrick Technologies z Glasgowa v Škótsku vyvinula veternú turbínu v tvare plástu, ktorá mení hru v oblasti obnoviteľnej energie. Ide o startup, ktorý sám seba opisuje ako „zameraný na inovatívne inžinierske technológie prostredníctvom energetického výskumu a vývoja ekologických konceptov pre ekologickejšiu planétu“. A napriek tomu, že je to začínajúca firma, už sa jej podarilo výrazne ovplyvniť technológiu veterných turbín.

Tradičné veterné turbíny – tie veľké s otáčajúcim sa ventilátorom navrchu – sú nákladné na inštaláciu a údržbu. Navyše si vyžadujú aj značné množstvo pôdy. Katrick Technologies však má iné riešenie. Ich nové veterné turbíny v tvare včelieho plástu sú podstatne kompaktnejšie, takže sú vhodnejšie pre mestské oblasti a môžu sa umiestniť na už existujúce budovy a podobné stavby. A ako fungujú? Namiesto typických rotujúcich ventilátorov využívajú na zachytávanie vetra „oscilujúce aerodynamické krídla“. Tie umožňujú zachytávať ešte nižšie úrovne vetra a generovať pritom energiu.

Laicky povedané, aerodynamické krídla (aerofoils) zachytávajú pohyb vetra a potom ho premieňajú na energiu. Stacionárnejšia konštrukcia väčšiny veterných turbín bez lopatiek znamená, že sa znižuje pravdepodobnosť kolízií s vtákmi. Dizajn spoločnosti Katrick využíva šesťuholníkové ventilátory, pričom spomínané oscilujúce aerodynamické krídla sa pohybujú pomerne pomaly v obmedzených častiach voštinovej konštrukcie.

Spoločnosť sa zatiaľ nevyjadrila k bezpečnosti tohto riešenia vo vzťahu k vtákom, ale je zjavné, že okolo týchto turbín by sa mohli ľahko umiestniť mriežky, ktoré by zabránili vniknutiu zvierat a nečistôt. Okrem toho, že je táto konštrukcia kompaktnejšia, znižuje náklady a podľa jej výrobcu je „nenápadná“, s „minimálnym vplyvom na životné prostredie a voľne žijúce zvieratá“ a má dlhú životnosť. Existujú však aj kritické názory. Niektorí odborníci tvrdia, že napriek nižším nákladom a potrebnej ploche turbíny bez lopatiek prinášajú menej úžitku z hľadiska funkčnosti, majú menší potenciál vytvárania energie.

Táto konkrétna konštrukcia by si pravdepodobne vyžadovala oveľa viac horizontálnych zložiek na vytvorenie rovnakého výkonu, ako má jedna tradičná veterná turbína postavená vertikálne. Spoločnosť Katrick na svojej webovej stránke uvádza, že „len 1 km našich panelov pri ceste by mohol ročne nabiť 80 000 automobilov Tesla s výkonom 90 kW alebo napájať 760 domov“. V každom prípade výhody menšieho, jednoduchšieho a bezpečnejšieho dizajnu môžu prevýšiť všetky nevýhody.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

fakt pokrok reakcia na: Bezlopatkové veterné turbíny prinášajú pokrok vo výrobe čistej energie

13.1.2024 05:01
len tá hrozba zneužitia bude pretrvávať

fakt pokrok ide závratným tempom dopredu k novým technológiám
Reagovať

fakt pokrok ide závratným tempom dopredu k novým technológiám reakcia na: Bezlopatkové veterné turbíny prinášajú pokrok vo výrobe čistej energie

13.1.2024 05:01
len tá hrozba zneužitia bude pretrvávať
Reagovať

fakt pokrok ide závratným tempom dopredu k novým technológiám reakcia na: Bezlopatkové veterné turbíny prinášajú pokrok vo výrobe čistej energie

13.1.2024 05:01
len tá hrozba zneužitia bude pretrvávať
Reagovať

Palec hore reakcia na: Bezlopatkové veterné turbíny prinášajú pokrok vo výrobe čistej energie

22.12.2023 08:12
Držím palce. Je to určite inteligentnejšie ako tie veterné turbíny aké sa inštalujú dnes. Keď to vidím v prírode to ako keby ma pichalo v určitej cast itela.
Reagovať

RE: Palec hore reakcia na: Palec hore

22.12.2023 15:12
Súhlasím
Reagovať

Oscilujucaturbinka reakcia na: Bezlopatkové veterné turbíny prinášajú pokrok vo výrobe čistej energie

22.12.2023 04:12
Dajme tomu,ze by to nevazilo to u,vyteperili by to helikopterou na panelaky v Blave,zabezpecilo by to povedzme aspon osvetlenie domu,dodavanim do siete samozrejme. A hop , uz je problem. Zse by to vnimala ako nekalu konkurenciu,nasadila by cele skupiny pravnikov ,uplatnych uradnikov,lobbistov v parlamente,len aby znemoznila ci uz solar,vietor,prdy,bio,termalgeo,cokolvek na svete,co by im zobralo hegemoniu a zisky. To je ta realita...
Reagovať

RE: Oscilujucaturbinka reakcia na: Oscilujucaturbinka

22.12.2023 18:12
Tak preto ZSE podporuje malé domáce elektrárne založené na vetre, solári alebo na vodnej turbíne.
Reagovať

RE: RE: Oscilujucaturbinka reakcia na: RE: Oscilujucaturbinka

3.1.2024 11:01
Podporuje ich len preto aby mala z toho zisky. Precitaj si podmienky ZSE pre solar a hned sa ti rozsvieti (alebo mozno nie).

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať