SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Bosch a investície do výroby čipov

2

Celosvetová kríza v dodávkach polovodičových čipov zasahuje do všetkých oblastí priemyslu, a tak nie je nič zvláštne, že na ňu výrobcovia polovodičov reagujú a urýchľujú výstavbu nových výrobných kapacít nielen v Ázii, ale aj v Európe.

Jeden z významných hráčov v tejto oblasti je aj spoločnosť Bosch. Ako povedal predseda predstavenstva spoločnosti Bosch Dr. Volkmar Denner, „dopyt po čipoch stále rýchlo rastie, najmä v súčasnej situácii preto dôsledne rozširujeme výrobu polovodičov, aby sme mohli našim zákazníkom poskytnúť čo najlepšiu možnú podporu“. Spoločnosť Bosch vyrába elektronické komponenty pre vozidlá a spotrebnú a zábavnú elektroniku. Patria medzi ne mikroelektromechanické systémy (MEMS), ako sú snímače zrýchlenia, tlaku, uhlovej rýchlosti, prostredia, hmotnostného prietoku a magnetického poľa, špecifické aplikačné obvody (ASIC) a výkonové polovodiče. Bosch je držiteľom viac než 1500 patentov a patentových prihlášok v oblasti polovodičovej technológie, z toho 1000 patentov je na technológiu MEMS. Spoločnosť vyvíja a vyrába mikroelektronické súčiastky a systémy už 50 rokov, asi pred 25 rokmi vyvinula polovodičový výrobný proces pre mikroelektromechanické senzory (senzory MEMS) a je v tejto oblasti svetovou jednotkou na trhu. Ak sa pozrieme na oblasti využitia vyrábaných komponentov, pre automobily sú to elektronický stabilizačný program (ESP), elektronické riadiace systémy spaľovacích motorov, elektromotorov a prevodoviek, airbagy a asistenčné systémy vodiča, parkovací asistent, systémy nočného videnia, v spotrebnej elektronike sa s polovodičmi od Bosch môžeme stretnúť v smartfónoch, notebookoch, nositeľných zariadeniach, herných konzolách, dronoch a v ďalších.

Len niekoľko týždňov po otvorení novej továrne na výrobu čipov v Drážďanoch oznamuje táto technologická a servisná spoločnosť ďalšiu deväťcifernú investíciu do svojich zariadení na výrobu čipov. Len v roku 2022 plánuje Bosch investovať viac než 400 miliónov eur do rozšírenia svojich polovodičových závodov v Drážďanoch, Reutlingene a malajskom Penangu. Väčšina investícií bude v roku 2022 použitá na ešte rýchlejšie rozšírenie výrobných priestorov v novom závode na výrobu čipov na základe technológie 300 mm kremíkových dosiek v Drážďanoch. Približne 50 miliónov eur z plánovanej sumy poputuje v budúcom roku aj do závodu na výrobu polovodičov v Reutlingene pri Stuttgarte. V rokoch 2021 až 2023 tu Bosch investuje spolu 150 miliónov eur do ďalších „čistých“ priestorov. V malajskom Penangu buduje spoločnosť testovacie centrum na polovodiče na zelenej lúke. Od roku 2023 sa tu budú testovať hotové polovodičové čipy a senzory. „Plánované investície opäť dokazujú strategický význam našich vlastných výrobných kapacít v kľúčovej technológii polovodičov,“ hovorí Denner.


Závod na výrobu polovodičov v Reutlingene

Cieľom spoločnosti Bosch je začať výrobu polovodičov v Drážďanoch skôr, ako bolo plánované, a zároveň rozšíriť kapacitu „čistých“ priestorov v Reutlingene, ktorých plocha sa zväčší zo súčasných 35 000 štvorcových metrov o viac ako 4000 štvorcových metrov v dvoch krokoch. Prvý krok je rozšírenie výrobnej plochy pre 200-milimetrové kremíkové dosky o 1000 m2 na celkových 11 500 m2. V posledných mesiacoch boli kancelárske priestory na tieto účely premenené na „čisté“ priestory a prepojené s existujúcou továrňou pomocou mosta. Výroba polovodičov v nových priestoroch beží od septembra. Spoločnosť tak reaguje hlavne na zvýšený dopyt po senzoroch MEMS a výkonových polovodičoch z karbidu kremíka. V druhom kroku bude do konca roku 2023 vytvorených ďalších 3000 štvorcových metrov „čistých“ priestorov. Bosch tu bude investovať ďalších 50 miliónov eur v rokoch 2022 a 2023. V Reutlingene zároveň vytvorí v oblasti vývoja polovodičov 150 nových pracovných miest.

Ďalšia časť investícií plánovaných na rok 2022 bude smerovať do nového testovacieho centra polovodičov v malajskom Penangu. Vysoko automatizovaná a prepojená továreň bude od roku 2023 slúžiť na testovanie polovodičových čipov a senzorov. Dovedna má spoločnosť Bosch k dispozícii viac než 100 000 štvorcových metrov pozemkov na pevninskom páse Penangu, ktoré budú postupne zastavané. Najskôr sa vybuduje testovacie centrum s rozlohou približne 14 000 štvorcových metrov, a to vrátane „čistých“ priestorov, kancelárií, výskumu a vývoja a aj školiacich zariadení až pre 400 zamestnancov. Zemné práce na novej stavbe sa začali už na konci roku 2020. Budovy sa stavajú od mája 2021. Otvorenie prevádzky testovacieho centra je naplánované na rok 2023. Dodatočné testovacie kapacity v Penangu majú vytvoriť priestor na budúce umiestňovanie nových technológií v továrňach spoločnosti Bosch na výrobu polovodičov, napríklad polovodičov z karbidu kremíka v Reutlingene. Vďaka novému závodu v Ázii sa navyše pre čipy výrazne skrátia dodacie lehoty a dopravné vzdialenosti. 


Wafer s polotovarmi čipov z karbidov kremíka

Mikroelektronika je rozhodujúci faktor úspechu pre všetky oblasti podnikania spoločnosti. Bosch rozpoznal potenciál tejto technológie už v začiatkoch a vyrába polovodičové súčiastky už viac ako 60 rokov. Je tak jednou z mála spoločností, ktoré majú okrem know-how v oblasti elektroniky a softvéru aj hlboké znalosti v oblasti mikroelektroniky. Spája túto rozhodujúcu konkurenčnú výhodu so svojou silnou stránkou vo výrobe polovodičov. Technologická a servisná spoločnosť vyrába polovodičové súčiastky v Reutlingene od roku 1970. Používajú sa v automobilovom priemysle aj v spotrebnej elektronike. Moderná elektronika v automobiloch je základom pre ochranu klímy a pred nehodami v cestnej premávke, ako aj na zvýšenie efektivity jazdy. „Bosch spája svoje špecifické znalosti v oblasti polovodičov a automobilového priemyslu a vyvíja špičkové elektronické systémy. Z toho ťažia naši zákazníci a množstvo ľudí, ktorí si chcú aj v budúcnosti užívať bezpečnú a efektívnu mobilitu,“ hovorí Harald Kröger, člen predstavenstva spoločnosti Bosch. Výroba v továrni s 300-milimetrovou technológiou kremíkových dosiek v Drážďanoch bola spustená tento rok v júli – o pol roka skôr, než bolo plánované. Čipy vyrábané v novom závode sa spočiatku používajú v elektrickom náradí Bosch. Pre potreby automobilového priemyslu sa výroba čipov začala v septembri, teda o štvrť roka skôr, než sa plánovalo. Od zavedenia 200-milimetrovej technológie v roku 2010 investovala spoločnosť Bosch do svojich závodov na výrobu čipov v Reutlingene a Drážďanoch viac než 2,5 miliardy eur. Okrem toho sa počíta s ďalšími miliardovými investíciami do vývoja mikroelektroniky.

Zdroj foto : Bosch

Zobrazit Galériu

Bosch, René Hubinský

Všetky autorove články

2 komentáre

nemyslite reakcia na: Bosch a investície do výroby čipov

2.2.2022 12:02
30 alebo 300 nano-metrovou Technologiou?

skor sa v dnesnej dobe ale pouziva 20-7nm Technologia
alebo myslite 300mm (bufferove) kremikove Platne?

trosku by to chcelo uviest na pravu mieru
a neopakovat investuje miliony v kazdej 5tej vete
neprehladne
Reagovať

RE: nemyslite reakcia na: nemyslite

3.2.2022 00:02
Dobrá poznámka, či 30 / 300 nano-metrová výrobná technológia tranzistorov, alebo 300mm platňa teda Wafer.
Ak som sa správne dočítal tak je to veľkosť (priemer) Wafer-u. https://cs.wikipedia.org/wiki/Wafer

Podľa mňa by len blázon robil polovodiče strednej integrácie, do aut a naradia s technológiou 20-7nm
to by tie automobilky ani na sklad nekúpili.

Polovodič na 7nm výrobne technológií by som do náradia nedával už len pre to rušenie ktorému by muselo čeliť zo strany motora a podobných časti... To je skôr technológia do telefónov a iných zriadení kde ten výpočtový výkon treba a je potreba aj nejakej tej úspory energie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať