PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Bowers & Wilkins Px8 / Nechajte sa rozmaznávať

7

V predošlom čísle ste si mohli prečítať recenziu highendových slúchadiel Bowers & Wilkins Px7 S2, ktoré obstáli na jednotku a patria na vrchol ponuky výrobcu. Ako sa však hovorí, každý vrchol možno prekonať, a tak v ponuke výrobcu nájdete aj ďalšie slúchadlá Bowers & Wilkins Px8, ktoré pomyselnú latku zdvíhajú ešte o nejaký stupienok nahor.

Na začiatok treba povedať, že slúchadlá Px8 rozhodne vyzerajú dobre. Napriek tomu, že vychádzajú z podobného základu ako nižší model, držia sa charakteristického elegantného dizajnu výrobcu. Hlavový most, náušníky a nadstavce sú potiahnuté krásnou mäkkou kožou Nappa, ktorá je veľmi príjemná na dotyk. Slúchadlá sa dodávajú v dvoch farbách – čiernej alebo hnedej – a obe vyzerajú elegantne. Ja som mal na test čiernu verziu. Konštrukcia ramena, tentoraz z hliníka, je krásne spracovaná a spôsob, ako sa posúva a otáča, je precízne navrhnutý. Pozitívum je v tom, že všetka táto prémiová kvalita nepridáva na hmotnosti, pričom Px8 sa s hmotnosťou zmestia do 320 g, čo je oproti konkurencii veľmi dobrá hodnota. Okrem hmotnosti k výbornému pohodliu pri dlhšom počúvaní prispievajú aj kvalitne a veľmi ergonomicky navrhnuté náušníky a dobre tvarovaný hlavový most.

Najväčší rozdiel medzi týmito slúchadlami a ich lacnejším súrodencom je však zmena materiálu membrány 40 mm meniča na každej strane, a to z biocelulózy (papier) na uhlíkové vlákna. Uhlíková membrána je ľahšia, tuhšia a je jednoduchšie kontrolovať jej správanie, vďaka čomu sa znižuje skreslenie a zlepšuje transparentnosť. Okrem úprav systému cievky, ktoré zohľadňujú zníženú hmotnosť novej membrány, je zvyšok meniča v podstate nezmenený.

S výnimkou materiálu membrány je technická špecifikácia rovnaká ako v prípade modelu Px7 S2, čo však nie je na škodu. Px8 majú bluetooth 5.2 s kompatibilitou aptX Adaptive, štyri mikrofóny na potlačenie šumu a ďalšie dva na snímanie hlasu pri telefonických hovoroch a deklarovanú 30-hodinovú výdrž batérie. Táto výdrž je dostatočná na celodenné počúvanie, na pokrytie diaľkových letov a väčšiny ďalších prípadov použitia, ktoré si dokážete predstaviť, treba však dodať, že sú na trhu konkurenčné produkty aj s lepšou výdržou.

Pozitívum je, že rovnako ako pri nižšom modeli ani tu sa výrobca neuchyľuje k experimentom s dotykovým ovládaním a všetky ovládacie prvky sú mechanické, rozložené po obvode mušlí. Na ľavej je tlačidlo s rýchlou aktiváciou aktívneho potlačenia hluku, ktoré prepína medzi tromi nastaveniami: zapnuté, passthrough alebo vypnuté. V aplikácii ho možno priradiť aj na aktiváciu hlasového asistenta. Aktualizovaná aplikácia Bowers & Wilkins Music obsahuje teraz nastavenie ovládania basov a výšok a citlivosti snímača nosenia. Aplikácia umožňuje aj priame prepojenie so streamovacími službami, ako sú Tidal, Qobuz a Deezer, takže všetko možno ovládať z jedného miesta. Pomáha takisto vytvárať ucelenejší používateľský zážitok, ak vlastníte ďalšie produkty Bowers & Wilkins prepojené so sieťou, ktoré možno všetky ovládať z tejto aplikácie.

Technológia potlačenia hluku (ANC) využíva šesť mikrofónov: dva merajú výkon v každej mušli, dva okolitý hluk z vonkajšieho prostredia a dva snímajú hlas pri hovore a potláčajú okolitý hluk. Potlačenie hluku je ešte o kúsok lepšie ako pri nižšom modeli, pričom zapnutie ANC nemá žiadny vplyv na kvalitu zvuku. Ide o jeden z najlepších systémov ANC, aký som mal možnosť vyskúšať.

Px8 sa dodávajú s káblom USB-C na USB-C na priame pripojenie k počítaču a takisto s alternatívou USB-C na 3,5 mm. Pri použití 3,5 mm variantu dochádza k určitému poklesu výkonu, ale to sa dá očakávať vzhľadom na dodatočné spracovanie signálu. Prepojenie výhradne cez USB-C znie lepšie.

Napriek tomu, že som mal možnosť testovať Px8 súčasne s nižším modelom Px7 S2, ktorý znie veľmi dobre, pričom ide o veľmi podobné slúchadlá, je až neuveriteľné, kam sa s kvalitou dá zájsť. Px8 dosahujú takú úroveň čistoty a prehľadu, akú v tejto kategórii len tak nepočujete. Slúchadlá poskytujú neuveriteľne čistý zvuk, ktorý si vychutnáte aj na inštrumentálne zameraných skladbách, kde počujete každý záchvev struny či cinknutie činela. Výrazná basová zložka vhodne dopĺňa celkovú hĺbku a priestorovosť zvuku. Vokály znejú, akoby spevák stál priamo pri vás. To všetko, samozrejme, bez akýchkoľvek ruchov zvonka. Čerešničkou na torte je potom využitie v role hands-free, keď slúchadlá dokážu účinne potláčať ruchy z okolia, aby neprenikali k volanému. Ergonómia a použité materiály vám pritom umožňujú naplno sa venovať počúvaniu aj niekoľko hodín bez toho, aby ste si uvedomovali, že máte slúchadlá na ušiach.

Bowers & Wilkins Px8 sú vynikajúce slúchadlá, ktoré ospravedlňujú svoju cenu kombináciou špičkovej konštrukcie a vynikajúcej kvality zvuku, ktorej sa lacnejšie alternatívy jednoducho nemôžu rovnať. Pokiaľ uvažujete v tejto cenovej úrovni, rozhodne stoja za zaradenie do vášho nákupného zoznamu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita zvuku, špičkové spracovanie a materiály, uhlíková membrána, ergonómia, ANC, funkcia hands-free
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Bezdrôtové slúchadlá Bowers & Wilkins Px8: menič so 40 mm karbónovou membránou, pripojenie: bluetooth 5.2, USB-C, kodeky Bluetooth SBC, AAC, aptX adaptive, aptX HD, aktívne potlačenie hluku, výdrž batérie 30 hodín, nabíjanie USB-C, režim pripočúvania okolia, povrchová úprava čierna, hmotnosť 320 g

• Zapožičal: BIS audio

• Cena: Px8: 699 EUR, Px8 007 Edition: 799 EUR

HODNOTENIE: 10/10

René Hubinský

Všetky autorove články

7 komentárov

vysmievajú, zmaž to Reňo reakcia na: Bowers & Wilkins Px8 / Nechajte sa rozmaznávať

30.12.2022 13:12
vysmievajú!
Reagovať

čo sa do nás staráš ty chumaj hekerský, čo to sem vypisuješ, nám je na psychiatrii dobre - nezáviď reakcia na: Bowers & Wilkins Px8 / Nechajte sa rozmaznávať

30.12.2022 12:12
nezáviďte nám psychiatrické lieky - čo vás do toho, čo sem vypisujete? závidíte?
Reagovať

ja budem kľudne jesť a voliť nechám starších reakcia na: Bowers & Wilkins Px8 / Nechajte sa rozmaznávať

29.12.2022 20:12
nech zvolia starší, ja som na to mladá, babička mi kázala jesť, tak poslúchnem :)
Reagovať

no ty vole, Bratislava zase ide zvoliť, to dopadneme, žiadne školy a narkomani reakcia na: Bowers & Wilkins Px8 / Nechajte sa rozmaznávať

29.12.2022 18:12
tak oni nechcú počúvať starších a že idú zvoliť pé es a to je swan tech, ktorému nejde biznis a chce sa len dostať ku moci, aby cical plat 4 tisíc. vôbec nechcú počúvať starších a tak aj dopadnú, veď šéfstvo pé es vraj nemá žiadne školy - to ozaj by tam bol lepší Fico s Pellém ako títo, čo tam idú byť. veď to zase len zvolia podnikateľov, ktorí sebe spravia dobre a ty to zaplatíš. ľudia to tu píšu po webe, že toto sa ide stať.
Reagovať

RE: a vieš prečo sa tam chcú dostať ty blbec? reakcia na: no ty vole, Bratislava zase ide zvoliť, to dopadneme, žiadne školy a narkomani

29.12.2022 20:12
aby ovládali takých robošov ako si ty. budeš zobkať z ruky, ale najskôr ťa dajú do basky, aby ťa už ozaj nikde že nevzali, štandardné praktiky štb - alebo ťa zatvoria na psychiatriu a nasypú liekami a potom dostaneš sociálku osemdesiať evr, priprav sa že budeš stáť na jedlo v rade s bezďákmi ;) a to ťa ešte bude bolieť hlava, lebo si nedostal svoj liečik béng závislá
Reagovať

RE: RE: toto ti spravil microsoft reakcia na: RE: a vieš prečo sa tam chcú dostať ty blbec?

29.12.2022 20:12
to bol microsoft
Reagovať

RE: budeš na nich drieť. veľa šťastia. reakcia na: no ty vole, Bratislava zase ide zvoliť, to dopadneme, žiadne školy a narkomani

29.12.2022 19:12
.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať