SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Budeme raz bývať v priesvitných domoch?

2

Vedci vo Švajčiarsku vytvorili priesvitné tehly, ktoré umožňujú prenikanie svetla čo umožní zabezpečiť prirodzené osvetlenie budov. Tento prístup optimalizuje využívanie ekologického denného svetla, čím sa znižuje závislosť od umelého osvetlenia. Zdôrazňujú však, že doteraz neexistovali materiály podobné tehlám, ktoré by ponúkali potrebnú nosnosť a zároveň účinnú izoláciu. Využitím aerogélu výskumníci vytvorili priesvitnú sklenenú tehlu, ktorá má obe kľúčové vlastnosti.

Aerogély sa vyrábajú odstránením vlhkosti z gélu pri zachovaní jeho pôvodnej štruktúry, čím vzniká materiál, ktorý poskytuje vynikajúcu izoláciu. Tím výskumníkov vyvinul jedinečný modulárny komponent na báze plaveného skla a kremičitého aerogélového granulátu. Tieto sklenené tehly plnené polopriehľadným aerogélovým granulátom umožňujú výstavbu atraktívnych, konštrukčne pevných fasádnych prvkov, ktoré dovnútra privádzajú značné množstvo denného svetla.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Vďaka vynikajúcej tepelnej izolácii by tehly mohli znížiť náklady na vykurovanie bez toho, aby bola potrebná ďalšia izolačná vrstva muriva. Navrhujú využitie týchto tehál v prostredí, ako sú knižnice, galérie, múzeá, kancelárie a obytné budovy. Na svoju sklenenú tehlu s aerogélom podali patentovú prihlášku a aktívne hľadajú potenciálnych priemyselných partnerov. Technológia výroby je opísaná v časopise Journal of Building Engineering.

Zdroj: studyfinds.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit reakcia na: Budeme raz bývať v priesvitných domoch?

15.8.2023 04:08
Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit
Reagovať

RE: Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit reakcia na: Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit

18.8.2023 12:08
Mne sa zdá, že jediný, kto tu škodí, si iba ty ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať