SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

CEO OpenAI, tvorca ChatGPT, spustil do obehu kryptomenu Worldcoin, ktorá má vyriešiť nerovnosť príjmov

Technológie
2

Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman 24. júla spustil kryptomenu Worldcoin a sľubuje, že poskytne nástroj na „odlíšenie ľudí od umelej inteligencie“, vyrieši problémy s online identitou a vyrieši aj nerovnosť príjmov. Worldcoin je medzi kryptomenami jedinečný tým, že využíva potvrdenia o preukázaní osobnosti (proof of personhood – PoP), ktoré vydáva vlastné biometrické zobrazovacie zariadenie s názvom Orb. Zariadenie je vybavené širokouhlou kamerou a teleobjektívom, ktoré zachytávajú obraz ľudskej dúhovky vo vysokom rozlíšení a spracúvajú ho na jedinečný digitálny identifikátor.

Kryptomena sa už tri roky testuje v krajinách ako Čile, Nórsko, Indonézia, Keňa, Sudán a Ghana. Očakáva sa, že Worldcoin do konca roka sprístupní 1500 orbov v 35 mestách v 20 krajinách, aby mohol pokračovať v bezplatnom zapájaní nových používateľov. Kryptomena zaznamenala od začiatku vykonávania beta testov viac ako 2 milióny registrácií, pričom každý týždeň sa zaregistruje 40 000 jednotlivcov, ktorí si overia World ID.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Po uvedení na viaceré kryptoburzy Worldcoin (WLD) vzrástol až o 98 % a dosiahol cenu 3,30 USD z 1,66 USD pri objeme obchodov 239 miliónov USD. V tlačovom vyhlásení Altman a spoluzakladateľ Worldcoin Alex Blania propagovali kryptomenu ako nástroj na umožnenie globálnych demokratických procesov, ktorý nakoniec ukáže potenciálnu cestu k univerzálnemu základnému príjmu (universal basic income – UBI) financovanému umelou inteligenciou. Altman je dlhodobo zástancom univerzálneho základného príjmu ako spôsobu riešenia príjmovej nerovnosti. Je presvedčený, že Worldcoin by mohol pomôcť eliminovať podvody, ak sa vlády rozhodnú prijať ho pri rozdeľovaní UBI svojim občanom. 

V máji Worldcoin uviedol na trh aplikáciu World App, kryptopeňaženku navrhnutú výskumným laboratóriom a spoločnosťou na vývoj technologických produktov Tools for Humanity (TFH) so sídlom v Denveri v štáte Colorado, ktorú spoločne založili Altman a Blania. Aplikácia beží na blockchainovom protokole Polygon platformy Ethereum a predstavuje pre používateľov možnosť prístupu k verziám kryptomien založených na Polygone, ako sú bitcoin, ether a stablecoiny.

Keďže online svet je čoraz viac zaplavený botmi, jedinečný identifikátor založený na dúhovke, ktorý generuje Worldcoin Orb, má za cieľ odlíšiť jedinečné osoby od online chatbotov s umelou inteligenciou a zabrániť podvodom. Zameraním sa na biometriu ako dôkaz osobnosti Altman zabŕda do ďalšej kontroverznej oblasti. Worldcoin bude pravdepodobne čeliť kontrole, ako sa údaje doteraz zhromažďovali a spracovávali, či môžu byť v budúcnosti bezpečné pred hackermi a či môžu byť skutočne odolné proti podvodom – čierny trh so skenovaním dúhovky už údajne prekvitá.

Zdroj: qz.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

how much is tadalafil at publix reakcia na: CEO OpenAI, tvorcu ChatGPT, spustil do obehu kryptomenu Worldcoin, ktorá má vyriešiť nerovnosť príjmov

10.2.2024 14:02
ItГў s a healthy debate that helps recalibrate the delicate line between safety and security as conditions threat level and surveillance technology, for example change <a href="http://cials.autos">cialis 5 mg</a>
Reagovať

Ach reakcia na: CEO OpenAI, tvorcu ChatGPT, spustil do obehu kryptomenu Worldcoin, ktorá má vyriešiť nerovnosť príjmov

27.7.2023 13:07
A? Pekna pumpa. Nabali sa par ludi okolo a pojde do zabudnutia ako dalsich 5000 altov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať