CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Využívanie grafík NVIDIA GeForce RTX pri tvorbe multimediálneho obsahu

Technológie
0

Vysoký výpočtový výkon moderných grafických kariet NVIDIA využijú nielen hráči, ale aj fotografi, editori videí, tvorcovia 3D obsahu, či používatelia inžinierskych CAD/CAM aplikácií.

NVIDIA RTX 40xx

Nová generácia GPU od NVIDIA využíva architektúru NVIDIA Ada Lovelace, ktorá prináša veľký generačný skok vo výkone, ktorý je dôležitý pri implementácii algoritmov umelej inteligencie. Technológia DLSS (Deep Learning Super Sampling) tretej generácie využíva pri vykresľovaní grafiky v kreatívnych aplikáciách neurónové siete. Výkon RT jadier sa v porovnaní s predchádzajúcou generáciou zvýšil takmer trojnásobne a výkon tensor jadier až päťnásobne. Jednou z najpopulárnejších funkcií RTX je Ray Tracing, čiže  sledovanie lúčov, ktoré umožňuje spracovanie fotorealistických scén 3D grafiky  s presným osvetlením a efektmi tieňov.

Pre fotografov

V aplikáciách na úpravu fotografi využívanie GPU umožňuje plynulejšie úpravy, hlavne pri používaní monitorov so 4K rozlíšením a zjednodušenie niektorých funkcií prostredníctvom umelej inteligencie.

V aplikácii Adobe Lightroom je implementovaných viacero užitočných a intuitívne použiteľných funkcií na báze pokročilej AI, ktoré vám zjednodušia prácu a ušetria veľa času. Typickým príkladom je označenie časti záberu, alebo objektu, napríklad postavy, oblohy a podobne, na ktoré potrebujeme realizovať špecifické úpravy, napríklad zvýrazniť postavu, upraviť farbu pleti, či rozostriť pozadie bez ovplyvnenia zvyšku obrázku.  V predchádzajúcich verziách bolo potrebné ručne označiť ohraničenie požadovaného objektu, čo bolo hlavne v prípade zložitých tvarov časovo náročný proces a výsledok bol nie vždy ideálny, takže masky bolo potrebné dolaďovať. Maskovacie nástroje na výber objektu, či oblohy v novej verzii využívajú na tento účel AI. Identifikácia hlavného objektu na obrázku a vytvorenie detailnej masky je veľmi náročné, preto sa využíva výpočtový výkon grafickej karty NVIDIA RTX. Adobe Photoshop využíva AI akcelerovanú grafickou kartou vo viac než 30-tich funkciách, napríklad zložitejších úpravách, aplikovaní komplexných filtrov, zvýšení rozlíšenia, rozostrení, či úpravách perspektívy. Funkcia Photo Restoration využíva AI neurónové filtre na tonalizáciu, redukciu šumu a zrnitosti fotografií. Podobne ako v Lightroome sa AI využíva aj na výber objektu ktorý chceme upravovať nezávisle od zvyšku záberu. DxO PhotoLab aj Topaz Labs Denoise AI využíva modely DEEPPrime akcelerované RTX na redukciu šumu pri zachovaní detailov. Topaz Labs Sharpen AI na inteligentné doostrenie záberov.

Pre tieto aplikácie sa odporúča NVIDIA GeForce RTX 4050, alebo RTX A1000. Na zrýchlenie funkcií na báze AI je odporúčaná grafika GeForce RTX 4060, prípadne RTX A3000.

Pre tvorcov videí

Pri práci s videom a živom streamovaní prináša nová generácia GPU GeForce RTX nielen vyšší výkon, ale aj integráciu nových duálnych open enkóderov AV1 ôsmej generácie, ktoré o polovicu skracujú dobu rendrovania videí a dedikovaných hardvérových kodekov NVENC, ktoré umožňujú zachytávať a streamovať obsah bez ovplyvnenia výkonu GPU alebo CPU. Inak povedané video kódované efektívnejším kodekom v rovnakej kvalite bude zaberať menej miesta, alebo menšiu šírku pásma pri streamovaní, prípadne pri  rovnakej veľkosti súboru alebo šírke pásma streamovania

bude mať video vyššiu kvalitu. Na ilustráciu HEVC v porovnaní s H.264 prináša pri zachovaní rovnakej kvality a snímkovej frekvencie faktor kompresie 1,15x, u AV1 je to až 1,4x.

Pre živé vysielanie poskytuje AV1 o 40 % lepšiu účinnosť. To znamená, že kvalita live prenosov sa zvýši tak, ako keby sa šírka pásma zvýšila o 40%. AV1 tiež pridáva podporu pre pokročilé funkcie, ako je vysoký dynamický rozsah. Duálne enkodéry dokážu pracovať v tandeme a automaticky si medzi sebou rozdeľujú prácu pre dvojitý výstup. Cez GeForce Experience a OBS Studio dokážu v reálnom čase nahrávať až v 8K rozlíšení pri  60 FPS a vytvárať tak napríklad herné videá.

Hardvérový NVENC kodek v Adobe Premiere Pro, Filmore, Vegas Pro a ďalších programoch na prácu s videom umožňuje dosiahnuť až 5x vyššiu rýchlosť exportu videa a taktiež efekty na báze AI sú aplikované v reálnom čase, čo podstatne urýchľuje tvorivý proces. V Adobe Premiere Pro sa podstatne vylepšila funkcia Auto Reframe, ktorá automaticky preformátujte video na iný pomer strán, napríklad zo 16:9 na 9:16, čiže na výšku pre Facebook, Instagram, či TikTok, pričom AI identifikuje akcie vo vašom videu a reframe urobí tak, aby tieto akcie zostali v závere. Filter Unsharp Mask je 4,5 rýchlejší a efekt Posterize Time sa zrýchlil dvojnásobne.

V DaVinci Resolve sa výrazne zrýchlilo kolorovanie, či špeciálne efekty v module Fusion. AI funkcie akcelerované GPU umožňujú automatizovať únavné úlohy napríklad rotoskopiu, čiže zvýraznenie, či iné efekty aplikované na časti pohyblivého záznamu, ktorý sa dosiaľ robil prácne snímka po snímke. Funkcia Object Select Mask v DaVinci Resolve do dokáže prakticky okamžite. Takto môžete nielen zvýrazniť, či zmeniť farbu časti pohybujúceho sa objektu, ale aj namapovať naň nejaký grafický motív.

Rotoskopia na báze GPU produktovej rodiny GeForce RTX 40 Series je o 70 % rýchlejšia ako na GPU predchádzajúcej generácie. AI umožňuje presnejšie rozpoznávanie tvárí, prípadne iných objektov a prejaví sa aj zlepšením plynulosti slow motion, alebo prevzorkovaní klipov na vyššie rozlíšenie. Výkon GPU vrátane raytracingu, čiže sledovania lúčov využíva aj funkcia Depth Map umožňujúca zmenu nálady záberu, alebo jeho časti napríklad pridaním hmly a podobne. Vo všetkých aplikáciách na editovanie videa sa akcelerácia prostredníctvom GPU prejaví niekoľkonásobným zvýšením plynulosti obrazu pri presune kurzora po časovej osi.

Praktické skúsenosti

Grafickú kartu na urýchlenie výpočtov využívajú aj aplikácie, ktoré využívame na editovanie fotografií a videí v našej redakcii, konkrétne Zoner Photo Studio (ZPS) a DaVinci Resolve. Urýchlenie niektorých funkcií v tvorivom procese a taktiež pri exporte fotografií a exporte videí v požadovanom formáte závisí samozrejme od výkonu grafickej karty. Signifikantné zrýchlenie dosiahnete už s nižšími modelmi.  Na ilustráciu sme porovnali grafickú kartu predchádzajúcej  generácie NVIDIA GeForce RTX 3050 a novú kartu RTX 4060,. Výsledky sú v tabuľke.

funkcia
RTX 3050
RTX 4060
nárast
ZPS test zrýchlenia v nastavení
1,52 x
2,08x
37 %
ZPS automatické úpravy 20 RAW súborov
44 s
36 s
22 %
Export 20 súborov do JPG
67 s
40 s
67 %
DaVinci Resolve export 9 minútového H265 1080p videa
116 s
71 s
63 %

Pri použití výkonnejších grafických kariet NVIDIA RTX 4080, či RTX 4090 bude samozrejme nárast výkonu podstatne vyšší.

NVIDIA Studio

Platforma pre kreatívnych profesionálov spájajúca to najlepšie z hardvéru a softvéru Nvidia pre PC aj notebooky určené na tvorbu multimediálneho obsahu, napríklad úprava videa v 4K, či 8K rozlíšení, alebo 3D grafická tvorba. PC a notebooky s certifikáciou NVIDIA Studio majú nielen výkonnú grafiku, ale aj kvalitné displeje s verným zobrazením farieb. NVIDIA ponúka dve verzie ovládačov pre svoje grafické karty. Ovládače Game Ready sú optimalizované pre hry a ovládače Studio kladú dôraz na výkon a stabilitu kreatívneho softvéru.

Nové notebooky s certifikáciou NVIDIA Studio sú vybavené výkonnými grafickými čipmi GeForce RTX 4070, 4060 a 4050 určenými pre notebooky. Disponujú technológiami  ktoré prinášajú  revolúciu v tvorbe obsahu pre profesionálov na cestách, freelancerov, či digitálnych nomádov, ktorí potrebujú produktívne pracovať odkiaľkoľvek. Nová generácia grafických čipov pre notebooky umožňuje skĺbiť malé rozmery a vysoký výkon umožňujúci podstatne zrýchliť a zefektívniť tvorivé procesy.

Notebooky s GPU GeForce RTX 4070  umožňujú efektívne pracovať aj so 6K RAW videosúbormi. Pri exporte videí v DaVinci Resolve dosahujú v porovnaní s predchádzajúcou generáciou vyšší výkon až o 40 %. Vyšší výkon a plynulejšie zobrazovanie dosahujú na notebookoch s týmto GPU aj tvorcovia 3D obsahu, hlavne zásluhou jadier RT tretej generácie. Notebooky s GPU GeForce RTX 4060 GPU vybavené 8 GB videopamäte sú výborné na editovanie 4K videí a umelcov, ktorí chcú začať s 3D modelovaním a animáciou. V populárnej open-source 3D aplikácii Blender časy vykresľovania o 38 % rýchlejšie ako v predchádzajúcej generácii. Aj GPU GeForce RTX 4050 sú v porovnaní s integrovanou grafikou veľkým výkonnostným skokom. Hodia sa na úpravu fotografií aj pre aplikácie grafického dizajnu, či na editovanie videa. Zrýchlenie sa týka hlavne funkcií využívajúcich AI.

Širokú ponuku notebookov s certifikáciou NVIDIA Studio nájdete na Smarty.sk

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
NVIDIA GeForce RTX NVIDIA Studio

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať