CES 2023: Nové notebooky ASUS pre tvorcov, manažérov aj hráčov

0

ASUS na veľtrhu predstavil špičkové notebooky pre tvorcov obsahu s procesormi  Intel Core 13. generácie i9 HX a grafickými čipmi NVIDIA GeForce RTX 40. Viac ako 90 % spotrebiteľských notebookov značky ASUS bude v roku 2023 spĺňať normy EPEAT a ENERGY STAR 8.0. ASUS tiež spolupracuje so spoločnosťou Ishizuka Glass na vývoji antimikrobiálnej úpravy, pričom na vybraných produktoch využíva jej látku IONPURE s kladne nabitými iónmi striebra, ktorá dokáže zabrániť šíreniu 99 % vírusov a baktérií – vrátane COVID-19  – v priebehu 24 hodín.

ASUS ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604) je prvá mobilná pracovná stanica pre tvorcov obsahu s technológiou 3D OLED na svete. Má povrchovú úpravu Mineral Black a stupňovitý dizajn, vďaka ktorému sa podarilo zúžiť rámiky okolo obrazovky a vytvoriť priestor pre zadné výduchy. Dizajn takisto umožňuje otvorenie displeja pod uhlom až 180°. 3,2K 120 Hz 3D OLED displej umožňuje prezeranie 3D fotiek, videí a hranie hier bez nutnosti použiť okuliare. Tvorba 3D obsahu je rýchlejšia a intuitívnejšia aj vďaka technológii ASUS Spatial Vision, ktorá umožňuje v reálnom čase premeniť 2D obsah na 3D jednoduchým stlačením prepínača. OLED panel ponúka vysoký maximálny jas, detailné zobrazenie vizuálov, živé podanie farieb a technológiu adaptívneho stmievania pre maximalizáciu životnosti displeja.

Tvoriť a dizajnovať bez obmedzení umožňuje procesor 13. generácie Intel Core i9-13980HX, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 40, až 64 GB rozšíriteľnej operačnej pamäte a ultrarýchle úložisko. 16-palcový displej má certifikovanú presnosť zobrazenia farieb a poskytuje bezkonkurenčné vizuály. Veľký haptický touchpad s podporou stylusu a intuitívny ASUS Dial poskytujú špičkovú presnosť a kontrolu nad aplikáciami. K dispozícii je tiež bezproblémové pripojenie k príslušenstvu prostredníctvom dvoch Thunderbolt 4 portov s prenosovými rýchlosťami až do 40 Gbps. Medzi ďalšie výhody patrí pokročilé chladenie ASUS IceCool Pro, vďaka ktorému má ProArt Studiobook 16 3D OLED prevahu z hľadiska výkonu a tichej prevádzky. Pre používateľov, ktorí preferujú tradičný displej, je k dispozícii konfigurácia s 2D OLED dotykovým displejom.

ASUS Vivobook Pro 16X 3D OLED (K6604) je inovatívny 16-palcový notebook pre tvorcov obsahu s technológiou ASUS Spatial Vision a 3D OLED 3,2K 120 Hz displejom. Je konfigurovateľný s operačnou pamäťou až do 64 GB DDR5 4800 MHz (dual SO-DIMM) a s až 2 TB PCIe® 4.0 x4 SSD úložiskom. Notebook poháňa 13. generácia procesora Intel Core i9-13980HX s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 40 s funkciou MUX Switch, ktorá poskytuje vyšší výkon pri hraní, a podporou pre ovládače NVIDIA Studio Driver. Zlepšený chladiaci systém umožňuje prevádzku s TDP 150 W. Vivobook Pro 16X 3D OLED využíva chladenie ASUS IceCool Pro a ASUS DialPad pre presné a intuitívne ovládanie. Takisto ponúka dva Thunderbolt™ 4 porty pre ultrarýchly prenos dát s rýchlosťou až do 40 Gbps a štandardnú čítačku SD kariet.

Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ) na rok 2023, aby vytvorili jeho doteraz najvýkonnejšiu verziu. Notebook využíva unikátny Intel procesor s najnovším dizajnom ASUS Supernova System-on-Module (SoM). Táto technológia má niekoľko výhod vrátane o 38 % menšej plochy jadra základnej dosky, čím sa zvyšuje celková účinnosť chladenia. Zároveň vzniká viac priestoru pre komponenty grafickej karty, čo umožňuje dosiahnuť vyššie TDP a tým lepšiu stabilitu a vyšší grafický výkon. Dizajn využíva materiály podobné substrátu s nízkymi stratami a skracuje vzdialenosť medzi procesorom a operačnou pamäťou umiestnením oboch komponentov na doske plošných spojov, čo umožňuje pamäti dosiahnuť frekvenciu neuveriteľných 7 500 MHz. Na chladenie notebooku sa využíva aj tekutý kov, ktorý znižuje teplotu o 7 °C v režime vysokého výkonu a umožňuje dosiahnuť celkové TDP až 155 W.

Prelomový ultrakompaktný dizajn ASUS Supernova SoM umožňuje využiť vysoký výkon procesora 13. generácie Intel Core i9-13905H, grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 40 a 32 GB rýchlej operačnej pamäte typu LPDDR5X DRAM. Nový Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ) ponúka 1,4x výkon pri editovaní videa a až 8,9x rýchlejšie 3D renderovanie, takže tvorcovia obsahu môžu dokončiť projekty oveľa rýchlejšie. Notebook má vo výbave špičkový 16 : 10 3,2K 120 Hz OLED HDR NanoEdge dotykový displej a mechanizmus Active Aerodynamic System Ultra (AAS Ultra), ktorý automaticky nadvihne klávesnicu pre optimálny sklon pri písaní a účinnejšie chladenie. K dispozícii je inteligentné podsvietenie klávesnice a inovatívny ASUS Dial pre precízne ovládanie parametrov v aplikáciách od Adobe a ďalších. ASUS NumberPad má väčšiu plochu s haptickou spätnou väzbou a zlepšenú citlivosť pri zadávaní čísel.

Zenbook Pro 14 OLED (UX6404) má hmotnosť iba 1,65 kg a hrúbku menej ako 1,8 cm. Aj napriek takto kompaktnému šasi ponúka špičkový výkon, najlepšie vizuály vo svojej kategórii a prekvapujúce inovácie. Nový OLED NanoEdge displej s rozlíšením 2,8K, 120 Hz frekvenciou a certifikáciou Dolby Vision ponúka úchvatné detaily, mimoriadne plynulý pohyb a živé farby. Disponuje certifikáciou Pantone Validated, ktorá zabezpečuje verné podanie farieb a 100 % pokrytie priestoru DCI-P3. Tvorba či vychutnávanie si vizuálneho obsahu neboli doteraz lepšie vďaka jasnému a detailnému HDR obsahu a dokonalému podaniu čiernej farby.

Vynikajúci výkon počas ľubovoľnej činnosti zabezpečuje 13. generácia procesora Intel Core i9-13900H a grafická karta NVIDIA GeForce RTX 40, 16 GB RAM DDR5, slot pre až 32 GB SO-DIMM a 2 TB SSD úložisko. Vo výbave je tiež WiFi 6E konektivita s technológiou ASUS WiFi Master Premium.

Zenbook 14X OLED (UX3404) je navrhnutý pre mobilný život. Tento výkonný model má tenké a ľahké šasi a je dostupný v dvoch farbách – Sandstone Beige a Inkwell Gray. Verzia Sandstone Beige má veko, ktoré je vyrobené novou ekologickou metódou plazmovej elektrolytickej oxidácie (PEO). Jeho povrchová úprava vyzerá ako keramika a pripomína kameň. Vnútri sa nachádza 13. generácia procesora Intel Core i9-13900H, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3050, 32 GB RAM LPDDR5 a 1 TB PCIe 4.0 SSD úložisko. K dispozícii je aj 14,5-palcový 16 : 10 2,8K 120 Hz OLED HDR NanoEdge displej a 70 Wh batéria.

Vynovený počítač ASUS ProArt Station PD500TE je navrhnutý na profesionálnu tvorbu obsahu. Disponuje novým chladením, vďaka čomu dosahuje vyšší výkon a nižšie prevádzkové teploty. Počítač poháňa 13. generácia procesora Intel Core i9, grafická karta až do NVIDIA RTX A4000 so 16 GB VRAM a až 128 GB DDR4 3200 MHz RAM. ASUS pripravuje model tohto počítača s mobilnou verziou grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 40.

ProArt Display OLED PA32DCM je 31,5-palcový 4K Pure RGB Stripe OLED panel s maximálnym jasom 700 nitov , 99 % pokrytím priestoru DCI-P3 a štandardom VESA DisplayHDR True Black 500.

ProArt Display PA279CRV je 27-palcový 4K HDR monitor pre profesionálov, ktorí editujú videá. Disponuje certifikáciou Calman Verified a pokrýva 99 % priestoru DCI-P3 a 99 % priestoru Adobe RGB.

ASUS ExpertBook B9 OLED (B9403CVA) je prvý celokovový notebook ASUS, ktorý využíva ekologickú výrobnú technológiu. Tento proces pomáha znížiť množstvo materiálov vo výrobe až o 29 % a skrátiť čas výroby až o 75 %, čím maximalizuje energetickú efektivitu . Výsledkom je odolnejší produkt, ktorý pozostáva z menšieho množstva zdrojov a minimalizuje emisie uhlíka. Notebook poháňa 13. generácia procesora Intel s podporou technológie Intel vPro. Vo výbave je zdokonalený 2,8K displej s 90 % pomerom obrazovky k telu, inteligentný chladiaci systém s dvoma ventilátormi a inteligentným odstraňovaním prachu, zlepšená FHD IR kamera a o 26,8 % väčší touchpad v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. ExpertBook B9 OLED je aj napriek viacerým zlepšeniam jeden z najľahších 14-palcových firemných notebookov na svete, pričom je ľahší ako väčšina ostatných 13-palcových modelov. OLED displej s pomerom strán 16 : 10 poskytuje živé a verné farby a väčší pracovný priestor, ktorý je ideálny na analýzu dát či prieskumy trhu. Notebook je vyrobený z ultraľahkej zliatiny magnézia a lítia a disponuje vojenskou odolnosťou, takže je ľahší, odolnejší a prenosnejší.

ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition (FA617) je výkonný stroj s čipmi od AMD pre hráčov, ktorí chcú pohodlne streamovať a hrať najnovšie hry. Vybavený je najnovším procesorom Ryzen 9 Zen 4, grafickou kartou až do Radeon RDNA3 a technológiou AMD Smart Access Graphics. Notebook disponuje displejom s tenšími rámikmi a pomerom obrazovky k telu na úrovni 90 %, QHD rozlíšením a 240 Hz obnovovacou frekvenciou. Chladenie zabezpečujú ventilátory Arc Flow Fan s 84 lopatkami a až siedmimi tepelnými trubicami a štyrmi výduchmi. A16 Advantage Edition ponúka podporu pre USB4, až 2 TB PCIe 4.0 x4 úložisko a DDR5 4800 MHz RAM, pričom všetky RAM a úložiskové sloty sú plne prístupné. Notebook má aj povrchovú úpravu Sandstorm, 90 Wh batériu, podporu pre USB-C Power Delivery, Dolby Atmos a obojstranné odhlučnenie pomocou umelej inteligencie pre zrozumiteľnú komunikáciu.

ASUS TUF Gaming F15/17 a A15/17 sú dostupné s procesorom Intel Core i9-13900H, resp. AMD Ryzen 9 Zen 4. Grafická karta GeForce RTX 40 ponúka funkcie MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus a vďaka technológiám ako DLSS umožňuje plynulejší beh kompatibilných hier. K dispozícii je aj voľný M.2 NVMe PCIe Gen 4x4 SSD slot.

Novinkou modelov na rok 2023 je podpora funkcií MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. MUX Switch umožňuje priame prepojenie dedikovanej grafickej karty s displejom pre vyšší výkon a nižšiu odozvu. NVIDIA Advanced Optimus dokáže tento proces zautomatizovať, takže hráči si môžu vychutnať vyšší výkon počas hrania bez nutnosti stláčať akýkoľvek prepínač. Hardvér s vysokým výkonom vyžaduje špičkové chladenie. Zabezpečujú ho dva ventilátory Arc Flow Fans s 84 lopatkami, ktoré sa zužujú na hrúbku iba 0,1 mm pre nižšiu hlučnosť. Ventilátory zabezpečujú až o 13 % väčší prietok vzduchu v porovnaní s predchodcami a sú tichšie ako minuloročný dizajn. Taktiež umožňujú dosiahnuť vyšší grafický výkon.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Asus notebooky ASUS ZenBook

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať