SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Česi zavedú revolúciu v letectve. Pomôže im k tomu umelá inteligencia

Technológie
2

Česká spoločnosť CEAC (Central European Aerospace Corporation s.r.o.) má v úmysle ako prvá na svete zvýšiť celosvetovo bezpečnosť prevádzky lietadiel pomocou umelej inteligencie. Tá bude každodenným pomocníkom pilotov, a to iba za použitia smartfónu alebo tabletu, v ktorom bude nainštalovaná aplikácia AFI-X vyvinutá českými odborníkmi spoločnosti CEAC. O projekt, ktorý má zaistené financovanie z európskych fondov spravovaných Ministerstvom priemyslu a obchodu, prejavili už záujem zahraniční investori, napríklad z USA a Číny. Na globálny trh by mala aplikácia AFI-X vstúpiť najneskôr v roku 2020.

"Projekt využívajúci umelú inteligenciu je ďalším krokom k rozvoju oblasti leteckého a vesmírneho priemyslu v SR smerom k svetovej špičke a zároveň prispieva k potrebnej transformácii z ekonomiky stojacej na nízkej cene práce, na ekonomiku znalostnú s vysokou pridanou hodnotou", hovorí Milan Šlapák, prezident GE Aviation pre Českú republiku a Slovensko. V umelej inteligencii vidí výhody najmä v znižovaní záťaže pilotov, čo priamo vedie k zvýšeniu bezpečnosti leteckej prevádzky.

Okrem hlasovej komunikácie s pilotom bude mať tiež pilot možnosť sledovať obrazovku umelého letového inštruktora, ktorý bude zobrazovať nedostatky v pilotáži a odporúčania, ako tieto chyby odstrániť.

"Na rozdiel od auta sa lietadlo pohybuje v troj-dimenzionálnom priestore, kde sú nároky na pilota oveľa vyššie a pilot tak musí strážiť rad parametrov, ktoré pri akejkoľvek nepozornosti môžu viesť až k nehode s fatálnymi následkami. Ako ukazuje naša analýza, štatistika nehôd má vzrastajúcu tendenciu (viď tabuľka nižšie). Náš umelý letecký inštruktor (preklad zo skratky AFI-X - Artificial Flight Instructor) povie hlasom pilotovi nedostatky, ktorých sa dopustil a navrhne mu zároveň aj spôsob, ako tieto nedostatky odstrániť," vysvetľuje otec myšlienky Martin Balda.

AFI-X pilota po nastúpení do lietadla pozdraví, oznámi mu napr. rýchlosť a smer vetra, teplotu, prognózu počasia. V priebehu letu potom aj ďalšie informácie, odporúčania a takisto ho ocení za dobre prevedený let. AFI-X poslúži skúseným pilotom, ktorí budú chcieť zlepšovať svoje letecké schopnosti, no aj tým, ktorí ukončili základný výcvik. Umelá inteligencia bude schopná rozpoznať správanie pilota a navrhnúť takú úroveň presnosti riadenia lietadla podobne, ako keď si zvolíte vo videohre stupeň obtiažnosti.

"Máme v pláne uviesť prvú generáciu umelej inteligencie AFI-X najneskôr do roku 2020. Prototyp AFI-X úplne dokončíme do polovice roka 2019, potom bude nasledovať lokalizácia produktu na cieľovú platformu Android a IOS od Apple," upresňuje Balda. Umelá inteligencia AFI-X vyvoláva spomienku na americký seriál Knight Rider s Davidom Hasselhoffom, ktorému pomáha inteligentný automobil KITT a dokonca mu hlasom radí, čo má tento akčný hrdina robiť.

"Istá podobnosť so seriálom Knight Rider by tu byť mohla, umelá inteligencia AFI-X je však ďaleko vyspelejšia ako KITT. A predovšetkým, zmyslom KITTa bolo pomáhať len akčnému hrdinovi. Náš AFI-X sme vytvorili tak, aby mohol pomáhať všetkým úrovniam pilotov," uzatvára s úsmevom Balda.

Štatistické dáta pre všeobecné nekomerčné letectvo (FAA, EASA)
Tabuľka 1: Počty nehôd s ohľadom na fázu letu - nekomerčná prevádzka.

Letová fáza

Počty nehôd, EASA Data2)
(rok 2015)

Počty nehôd, FAA Data3)
(rok 2016)

Vzlet, stúpanie po vzlete1)

70

183

Priblíženie na pristátie1)

37

46

Pristátie1)

180

308

Ostatné

113

113

Percento nehôd pripadajúci na fázy letu po okruhu z celkového počtu nehôd v nekomerčnom všeobecnom letectve

71,75 %

82,62 %


1) Vzlet, stúpanie po vzlete, priblíženie na pristátie a pristátie sú fázy letu, ktoré sú časťou letu po okruhu.
2) Poznámka 2: Zdroj údajov: Annual Safety Review, European Aviation Safety Agency, EASA.
3) Poznámka 3: Zdroj údajov: Continued Operational Safety (COS) Report 2016), Aircraft Certification Service, Small Airplane Directorate, FAA.

 

Zobrazit Galériu

Central European Aerospace Corporation s.r.o.

Všetky autorove články
AI lietadlo softver buducnost audio displej vesmir umelá inteligencia app aplikácia

2 komentáre

Q nubue zmuyfm reakcia na: Češi zavedou revoluci do letectví. Pomůže jim k tomu umělá inteligence

12.2.2019 19:02
Hi,

Hope you are doing well. I just wanted to know if Ii could send some great article ideas for a guest post on your website.

If you like the ideas i put forward, i will provide you with high-quality free content/articles. In exchange, all i expect is a back link from within the main body of the article.

Do let me know if you like this proposal and if i can begin sending you some topic ideas.

Best Regards

Hassan Khan
Reagovať

integracia? reakcia na: Češi zavedou revoluci do letectví. Pomůže jim k tomu umělá inteligence

11.2.2019 09:02
zaraza ma ze to ma mat borec na smartfone. To akoze to nebude intergovane s riadiacim systemom lietadla? To akoze ake rady mu bude davat ked nebude mat ziadne info zo systemov lietadla? (teplo sa oblec je zima, prekrocil si maximalnu povolenu rychlost, zapche sa vyhnes ked to zoberes ponad rumunsko :))
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať