HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Chcete naučiť svojho psa „rozprávať“?

0

Iste ste videli na Instagrame či TikToku videá „hovoriacich“ psov, v ktorých domáci miláčikovia stláčajú tlačidlá vydávajúce zvuk na komunikáciu so svojimi majiteľmi. Pes stojí vedľa radu tlačidiel, na ktorých sú vopred nahraté slová, labkou stlačí jedno z nich a zaznejú slová ako „viac“ či „teraz“. Vyzerá to, akoby pes hovoril, že chce viac krmiva. No tieto psy stláčajúce gombíky skutočne hovoria?

Ak chcete, aby váš miláčik s vami komunikoval o svojich potrebách, môžete ho naučiť „rozprávať“ pomocou slovných tlačidiel použitím pozitívneho posilňovania. Hoci psy určite dokážu porozumieť mnohým ľudským slovám a vedia sa rýchlo naučiť význam nových slov, výskum nepreukázal, či pes môže robiť pozorovania, porozumieť priestorovým vzťahom, mať abstraktné myšlienky. Ak sa teda naučí stláčať slovné tlačidlá, nevieme, či je to skutočne jeho požiadavka, alebo stláča náhodné tlačidlá, aby získal pochúťku.

Môžeme síce psa naučiť používať ľudské slová, ale nie je to to isté ako naučiť ho komunikovať ľudskou rečou. No dokáže sa naučiť „rozprávať“ pomocou tlačidiel. Gombíky s vopred nahratými slovami si môžete kúpiť online alebo si ich môžete vyrobiť sami. Samozrejme, budete potrebovať aj veľa pozitívnych „posilňovačov“, teda psích maškŕt.  

Začnite identifikáciou slova, ktoré s domácim miláčikom často používate, napr. von, sadnúť, hračka. Zaznamenajte dané slovo na jedno z tlačidiel. Najskôr pracujte len s jedným tlačidlom. Vytvorte asociáciu medzi tlačidlom a pochúťkou. Položte tlačidlo na podlahu a začnite s jeho stláčaním, potom ihneď dajte psovi maškrtu. Pes sa tak naučí, že tlačidlo a zvuk znamenajú dobré veci.

Pomocou postrehu a usmernenia môžete svojho psa naučiť rýchlo sa zamerať na gombík (a stlačiť ho). Vyhodnoťte jeho správanie (povedzte „áno“) a potom mu okamžite dajte pochúťku. Teraz môžete spárovať slovné tlačidlo s akciou alebo udalosťou. Ak napríklad chcete naučiť psa používať gombík, aby vám oznámil, že chce ísť von, povedzte mu, aby stlačil gombík, tesne predtým, ako otvoríte dvere.

Keď sa vám zdá, že pes tlačidlo chápe a spoľahlivo ho používa, môžete pridať ďalšie tlačidlá s rôznymi zaznamenanými slovami. Musíte ho naučiť rozlišovať medzi tlačidlami rovnako, ako ho učíte rozlišovať medzi „sadnúť“ a „ľahnúť“. Aby ste sa ubezpečili, že váš pes chápe, že tlačidlo so slovom „von“ nie je to isté ako tlačidlo „hračka“, nezabudnite posilňovať správne správanie po stlačení tlačidla.  

Zdroj: dailypaws.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať