HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Video: Magnetický sprej mení neživé predmety na mini roboty

1

Vedci prišli na spôsob, ako z diaľky vytvárať a rušiť magnetické polia. Ich metóda spočíva v prechode elektrického prúdu cez špeciálne usporiadanie drôtov na vytvorenie magnetického poľa, ktoré vyzerá, akoby pochádzalo z iného zdroja. Tento spôsob by mal reálne uplatnenie. Predstavte si liek proti rakovine, ktorý by sa mohol dodávať priamo do nádoru hlboko v tele pomocou kapsúl vyrobených z magnetických nanočastíc. Nemôžete priamo do nádoru umiestniť magnet, ktorý by navádzal nanočastice na ich ceste.

Keby ste však mohli mimo tela vytvoriť magnetické pole, ktoré by sa sústredilo priamo na tento nádor, mohli by ste liek dodať bez invazívneho postupu. Sila magnetického poľa klesá so vzdialenosťou od magnetu a nemožno vytvoriť miesto s maximálnou silou magnetického poľa v prázdnom priestore. To znamená, že nemôžete vytvoriť magnetické pole na diaľku bez umiestnenia skutočného magnetického zdroja do cieľového miesta.

Rosa Mach-Batlle z talianskeho Istituto Italiano Di Tecnologia a jej kolegovia chceli tento problém obísť. Inšpirovali sa optikou, kde sa využívajú upravené materiály, známe ako metamateriály (ktorých vlastnosti sa nenachádzajú v žiadnom prirodzene sa vyskytujúcom materiáli), aby sa obišli limity rozlíšenia stanovené vlnovou dĺžkou svetla. Mysleli si, že hypotetické magnetické materiály by mohli umožniť nemožné vo svete magnetických polí.

Vedci predpokladali materiál s magnetickou permeabilitou zápornej hodnoty 1, kde by bol smer magnetizmu indukovaného v materiáli opačný ako smer počiatočného magnetického poľa. Nová metóda indukcie magnetických polí sa spolieha na neexistujúce materiály. No hoci tento hypotetický materiál so zápornou permeabilitou neexistuje, fyzici môžu vytvoriť akýsi dočasný „materiál“ z elektrického prúdu prechádzajúceho konkrétnym usporiadaním drôtov. Je to preto, že prúd indukuje magnetizmus.

Výskumníci teda nepoužívali žiadny materiál, ale presné usporiadanie prúdov, ktoré možno považovať za aktívny metamateriál. Na vytvorenie poľa na diaľku využili dutý valec vyrobený asi z 20 drôtov obklopujúcich jeden dlhý vnútorný drôt. Keď týmito vodičmi preteká prúd, vzniká magnetické pole, ktoré vyzerá rovnako, ako keby bol dlhý vnútorný drôt mimo prístroja. Magnetické pole je tak nerozoznateľné od poľa, ktoré by vzniklo, keby bol zdroj mimo zariadenia. Tím zverejnil svoje zistenia v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

to nemôže fungovať z jednoduchého dôvodu: reakcia na: Video: Magnetický sprej mení neživé predmety na mini roboty

13.12.2020 20:12
Ako čítam tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_field Tento princíp nemôže fungovať z jednoduchého dôvodu a to je |B|=(ní0*I)/2pí*r=ní0*I/obvod drôtu, čím viac totiž hypotetický materiál obklopím drôtikmi, tým zväčšujem obvod drôtu a rastie mi vo vzorci d=2pí*r obvod drôtu, ale zároveň mi rapídne klesá |B| (nepriama úmera vo vzorci B hore, d dole), veď toto je princíp tieneného koaxiálneho kábla, tie drôtiky tam nemajú čo robiť :-( Taliansky technologický inštitút vyrobil tienený koaxiálny kábel a ešte sa pýta, kedy nájde meta materiál, ktorým to obíde a odpoveď je, že nikdy, lebo si to sami tienia ako v koaxe.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať