PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Chieftec Polaris (550 W) / Výkon pre mainstreamové zostavy

0

Cenovo výhodných zdrojov, ktoré by stáli za pozornosť, rozhodne nie je prebytok. Jeden z nominantov o používateľskú priazeň je z čerstvého modelového radu Polaris od Chieftecu. Zdroje v ňom obsiahnuté sa vyrábajú v troch variantoch: 550, 650 a 750 W, smerujú teda k výkonnejším zostavám. Obzvlášť zaujímavý je 550-wattový model (PPS-550FC). Takto dimenzovaných zdrojov s plne modulárnou kabelážou a  80Plus Gold do 80 eur je skoro až nedostatok.

Zdroj je v krátkom vyhotovení (t. j. s dĺžkou 140 mm) ATX. Mriežka pred ventilátorom je kružnicovitá, takže ventilátoru za ňou kladie minimálny odpor.

Osadenie kondenzátorov je prevažne v réžii Taepo. Na primáre je jeden veľký 470 µF 400 V a použité sú aj v rámci i sekundárnej časti, ktorá je doplnená kondenzátormi Rubycon. Treba dodať, že všetky sú 105-stupňové s dlhšou životnosťou. Napriek tomu niektoré nemodulárne zdroje za rovnaké peniaze mávajú už solídnejšie Nichicony.


Pod kapotou 550-wattového Chieftecu Polaris

Chladič mostíkového usmerňovača je navrhnutý dobre a robustne. To je dôležité pre nižšiu hlučnosť s pomalšími otáčkami, s ktorými zdroj operuje. Hladina hluku z tridsiatich centimetrov nepresahuje 35 dBA, čo znamená, že vo svojej výkonnostnej a cenovej kategórii ide o jeden z najtichších zdrojov. Aj sa keď charakter hluku sa vyznačuje jemným pískaním.

Účinnosť už až tak zdroj nenadchýna. S rozsahom 90,2 – 89,4 % (20 – 100 % zaťaženia) sa „zlatej“ nálepky drží zubami-nechtami. Do špecifických rámcov sa síce zmestí, ale je to už dosť na hrane a väčšina konkurenčných modelov s touto certifikáciou je o trochu účinnejšia.

Na kabeláži sa nešetrilo. Okrem 24-pinového kábla stiahnutého v sieťke sú vodiče všetkých ostatných káblov ploché, čo je pre estetiku i správu kabeláže plus. Na 550-wattový zdroje je štedrá i dĺžka káblov nad 650 mm (vrátane niekedy prikrátkeho 4+4-pinu na napájanie procesora). Výbava konektorov ničím nevyniká a zodpovedá nepísaným štandardom v tejto výkonnostnej kategórii.


Kabeláž je dlhá a zväzky na periférie sú ploché

Konektor SATA je tu šesťkrát, molex trikrát. Počet konektorov EPS (1×) a PCI Express (2×) zodpovedá možnostiam 12-voltovej vetvy. Tá má 45,8 A. Zvlnenie je v norme – v desiatkach mV, celkovo týmto zdrojom chybu neurobíte. Pre celkovo nižšiu hlučnosť môže byť obzvlášť zaujímavý do pracovných počítačov s procesorom triedy Core i7 a grafickou kartou na úrovni GeForce RTX 2060 Super/Radeon 5700 (XT).

Cena je nastavená dobre, aj keď v tejto relácii nájdete aj kvalitnejšie osadené a ešte účinnejšie zdroje, ale zase väčšinou hlučnejšie či s menej šikovnou kabelážou.

„Vcelku rozumne vybalansovaný zdroj bez zjavných nedostatkov.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušná účinnosť, prijateľná cena, tichý chod, nízke zvlnenie napätia, dlhé a ploché káble, nadštandardná kvalita vyhotovenia
- Iba priemerné kondenzátory

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 90 %
Účinnosť: 95 %
Kvalita osadenia: 85 %
Tichosť: 90 %
Celkovo: 91 %

• Cena: 78 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať