PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Číňania majú vo vesmíre „čističa“ na odpratávanie starých satelitov

Technológie
0

Koncom januára súkromná spoločnosť na sledovanie satelitov ExoAnalytic Solutions spozorovala čínsky satelit, ktorý zachytil dávno nefunkčný satelit a o niekoľko dní neskôr ho premiestnil na obežnú dráhu nazývanú „cintorín“, vzdialenú 300 km, kde je menej pravdepodobné, že objekty zasiahnu kozmickú loď. Čínsky satelit SJ-21 zmenil 22. januára svoje obvyklé miesto na oblohe, aby sa priblížil k vyradenému satelitu Compass-G2. O niekoľko dní neskôr sa SJ-21 pripojil ku G2, čím sa zmenila jeho obežná dráha.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich dní sa dvojica satelitov posúvala západným smerom a 26. januára sa tieto dva satelity oddelili a G2 bol odsunutý do zabudnutia. Compass-G2 alebo BeiDou-2 G2 je satelit z čínskeho navigačného systému BeiDou-2, ktorý zlyhal krátko po štarte v roku 2009. Už viac ako 10 rokov putovala kovová kostra okolo Zeme spolu s miliónmi ďalších kusov vesmírneho odpadu. SJ-21, ktorý vyštartoval v októbri 2021, sa už vrátil na geostacionárnu obežnú dráhu (GEO). GEO znamená, že satelit obieha Zem nad rovníkom rovnakou rýchlosťou, akou sa otáča planéta.

Pri pohľade zo Zeme sa zdá, že satelity na GEO stoja na mieste. Od začiatku vesmírnych aktivít v 60. rokoch sa podľa US Space Surveillance Network uskutočnilo viac ako 6000 štartov a vynieslo sa na obežnú dráhu vyše 50 000 objektov. Podľa úradu ESA pre vesmírny odpad obieha okolo našej planéty viac ako 30 000 umelých objektov, z ktorých len asi 5000 funguje. Mnohé krajiny už uviedli do prevádzky alebo vyvíjajú technológie na čistenie vesmírneho odpadu.

Napríklad Japonsko spustilo v marci 2021 svoju misiu ELSA-d, ktorá bola navrhnutá na testovanie technológií na zachytávanie a odstraňovanie vesmírneho odpadu. Európska vesmírna agentúra plánuje spustiť vlastnú misiu na odstraňovanie odpadu v roku 2025. Napriek rozsiahlemu úsiliu vyvinúť a implementovať technológiu na likvidáciu vesmírneho odpadu však niektorí predstavitelia USA vyjadrili obavy z čínskych satelitov na likvidáciu odpadu, ako je SJ-21, pretože táto technológia „by mohla byť použitá v budúcom systéme na zachytenie iných satelitov“.

Secure World Foundation vo svojej správe z roku 2021 uviedla, že existujú silné dôkazy, že Čína aj Rusko pracujú na vývoji technológie so schopnosťou ničiť vesmírne objekty. V správe Čínskeho inštitútu leteckých štúdií z roku 2021 (CASI), think tanku letectva Spojených štátov amerických, sa však uvádza, že použitie SJ-21 bude pravdepodobne obmedzené na testovacie metódy likvidácie vesmírneho odpadu.

Zdroj: dw.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať