PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Cloud a mobilita z pohľadu hráča

0

S pojmami cloud a mobilita sa na stránkach magazínu PC REVUE stretávate pomerne pravidelne. Tentoraz sme sa rozhodli predstaviť ich v atypickom využití. Pozrieme sa na to, ako sa vďaka týmto technológiám môžete hrať prakticky kdekoľvek. A cloudové hranie porovnáme aj s jedným z najvýkonnejších herných notebookov na trhu.

Viete, čo je podstata cloud computingu? Využívať výpočtový výkon zariadenia, ktoré nemáte práve pri sebe, ale beží v nejakom dátovom centre. Alebo u vás doma. V tomto článku vám totiž predstavíme herné služby dvoch kategórií: verejného a privátneho cloudového hrania.

Verejné služby si zhrnieme v rýchlosti. Spoločnosť Sony prevádzkuje službu PlayStation Now, ktorá umožňuje hrať viac ako sto titulov pre PlayStation 3 priamo cez televízor a herné konzoly PS Vita a PS4. Podporované sú televízory Sony a Samsung na rok 2015. Služba sa neskôr objaví aj na telefónoch, tabletoch a ďalších zariadeniach. Momentálne je dostupná v Amerike, počas tohto roka bude spustená aj v Európe. V Amerike stojí mesiac používania služby 20 dolárov, resp. za 45 dolárov získate trojmesačné predplatné.

grid.jpg

Verejný herný cloud od nVidie funguje už aj v Európe. A veľmi dobre.

Druhá služba verejného cloudového hrania je NVIDIA Grid. Tú zatiaľ môžu využívať iba majitelia zariadení Shield na celom svete a do polovice roka je bezplatná. Následne bude spoplatnená, ceny sú momentálne neznáme. Vyskúšali sme ju a funguje veľmi dobre. Hry sa do zariadenia streamujú v rozlíšení 720p a rýchlosť reakcie je vynikajúca. O svoje miesto na trhu sa uchádza aj OnLive, ale predpokladáme, že budúcnosť bude patriť dvom prv spomenutým produktom.

Spravte si cloud doma

Z pohľadu používateľov je dnes zaujímavejší tzv. privátny herný cloud. Aj v tomto prípade budeme písať o dvojici služieb spoločností Sony a NVIDIA. Výhodné je to, že predstavené služby môžete bezplatne používať aj vy, ak máte doma kompatibilný hardvér.

Remote Play je funkcia, ktorá je zabudovaná priamo v konzole PlayStation 4. Predstavovali sme ju aj v predošlom čísle, v pohľade ZOOM vrátane videa. Princíp funkcie spočíva v tom, že PS4 v reálnom čase konvertuje zobrazované vizuály na video a to posiela do zariadenia, ktoré je ku konzole pripojené cez internet alebo lokálnu sieť. Opačným smerom putujú príkazy ovládania. Je zrejmé, že kvalita obrazu je nižšia. Veľmi dobrú predstavu získate, ak si na YouTube pozriete video z hrania na PS4 v rozlíšení 720p. Obraz cez Remote Play sa odosiela v tomto rozlíšení, resp. pri nastavení Normal v rozlíšení 576p. Latencia ovládania je v porovnaní s priamym hraním na konzole citeľná, ale celkový zážitok je na veľmi dobrej úrovni. My sme hraním cez Remote Play strávili za posledných 365 dní takmer 30 hodín.

remote_play.jpg

Každá hra pre PS4, ktorá nepotrebuje kameru, podporuje funkciu Remote Play. Zahráte si ju na Vite alebo androidových zariadeniach.

Na hranie cez Remote Play budete potrebovať hernú konzolu PlayStation 4. Klientom môžu byť zariadenia PlayStation Vita, PlayStation TV alebo rodina androidových zariadení Sony Xperia Z2 a Z3. S trochou šikovnosti však na internetových stránkach XDA Forums nájdete upravenú androidovú aplikáciu, ktorá umožňuje vyskúšať túto funkciu na takmer hocakom Androide. Používateľský zážitok v prípade neoficiálnej aplikácie nie je vždy optimálny, nehovoriac o chýbajúcej podpore ovládača DualShock. A ten je pri hraní cez Remote Play kriticky dôležitý. Dnes ho spárujete iba so spomenutými zariadeniami z rodiny Sony Xperia Z.

Na optimálny zážitok zo vzdialeného hrania by mala byť konzola PlayStation 4 pripojená do internetu prostredníctvom eternetu. Odporúčané internetové pripojenie je upload 5 Mb/s na strane konzoly a totožný download na strane klienta. Teoreticky môžete použiť aj mobilné LTE pripojenie, ale za hodinu prenesiete asi 1 GB dát. Výhodou služby je veľmi jednoduché nastavenie funkcie, ktorá umožňuje zapnutie konzoly na diaľku cez internet.

Aj majitelia počítačov si môžu dopriať výhody vzdialeného hrania. Funkcia sa nazýva NVIDIA Gamestream a vyžaduje grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 650 a vyššie, resp. mobilné grafické karty 700M a vyššie. Kompatibilné sú aj vybrané modely GTX 600M, postavené na architektúre Kepler. Gamestream funguje na rovnakom princípe ako Remote Play. Kompatibilné grafické karty majú časť hardvéru určenú na kompresiu zobrazovaného obrazu na video.

gamestream.jpg

Vďaka službe NVIDIA Gamestream si môžete vytvoriť privátny herný cloud aj vo vašom PC, ak obsahuje kompatibilnú grafickú kartu

Gamestream ponúka bohatšie nastavenia ako PS4. Obraz hier môžete prenášať v rozlíšení 720p alebo 1080p a v oboch prípadoch s 30 alebo 60 snímkami za sekundu. S tým, samozrejme, súvisí aj rozdielny nárok na internetové pripojenie. NVIDIA odporúča upload na strane počítača 10 Mb/s a na strane klienta 2 Mb/s. Je zrejmé, že rýchlosť sťahovania do zariadenia Shield by mala byť aspoň 10 Mb/s. V prípade vyššieho rozlíšenia a pri výbere 60 snímok za sekundu je potrebný rýchlejší upload z počítača.

Gamestream podporuje iba vybrané hry. Ostatné tituly si môžete manuálne pridať do svojho zoznamu, ale NVIDIA neručí za ich korektné fungovanie. Na porovnanie, Remote Play podporujú všetky hry pre PS4, ktoré nevyžadujú kameru. Aj Gamestream umožňuje nastaviť počítač tak, aby sa dal na diaľku zapnúť. Táto funkcia je však problematická, najmä pre rôzne parametre základných dosiek, resp. sieťových kariet a routerov. Aj preto sme si museli zo starého androidového zariadenia urobiť vrátnika, ktorý nám počítač na požiadanie spustí. O tom, ako sme to dosiahli, sme písali v predošlom vydaní PC REVUE.

Výhodou služby od NVIDIE je to, že si ju môže vyskúšať ktokoľvek, kto má kompatibilnú grafickú kartu a nejaké androidové zariadenie. Hoci je Gamestream oficiálne dostupný iba na zariadeniach Shield, v obchode Google Play nájdete aplikáciu Limelight. Tá ponúka totožnú funkcionalitu a po pripojení USB alebo bezdrôtového ovládača prakticky rovnaký používateľský zážitok.

QR_limelight.png

Máte doma kompatibilnú grafiku a Android? Cloudové hranie môžete vyskúšať v praxi. Postačí vám táto aplikácia.

Cloudové hranie má svoje nepopierateľné výhody. Na druhej strane používateľa sčasti obmedzuje. V prvom rade potrebujete mať stabilné a vysokorýchlostné internetové pripojenie. V druhom rade je herný zážitok vždy horší v porovnaní s priamym hraním na konzole alebo počítači, kde prebiehajú výpočty. Rozdiel nie je síce až taký veľký, ale grafické rozdiely sú viditeľné a pocítite aj latenciu medzi klientom a výpočtovým zariadením. Tieto nedostatky nie sú natoľko výrazné, aby znemožnili hranie. Je to skôr otázka kompromisu výsledného používateľského zážitku. Môžete hrať kdekoľvek a kedykoľvek, ale treba niečo oželieť.

ASUS ROG G751: Ako sa hrá na jednom z najvýkonnejších notebookov súčasnosti?

Na druhej strane barikády je zástup herných notebookov. Tieto zariadenia tvoria vo všeobecnosti veľmi špecifický segment prenosných počítačov. Zatiaľ čo sa z bežných notebookov stávajú ultratenké prenosné zariadenia, ktoré sú ľahké a vydržia fungovať niekoľko hodín na jedno nabitie, herné notebooky sú veľké, ťažké a s kratšou výdržou. Je to cena za maximálny výkon, ktorý v kompaktnom tele ponúkajú. Takisto sú vo všeobecnosti drahšie ako stolové počítače s porovnateľným výkonom. Ale ak chcete hrať aj na cestách, potom vám desktop nepomôže.

rog.jpg

V kompaktnom tele sa skrýva obrovský výkon

My sme v redakcii testovali model ASUS ROG G751 v jednej z najvýkonnejších zostáv. Bol vybavený štvorjadrovým procesorom Intel Core i7-4860HQ s frekvenciou 2,40 GHz, ktorý v režime Turbo dosahuje takt až 3,60 GHz. Zaujímavá bola najmä grafická karta NVIDIA GeForce GTX 980M so 4 GB videopamäte. Kapacita operačnej pamäte notebooku bola 8 GB, pričom je rozšíriteľná až na 32 GB. Notebook mal 1 TB pevný disk a 17,3-palcový matný displej s rozlíšením 1920 × 1080 bodov. Cena zostavy sa pohybuje na úrovni 1500 EUR, ale je zrejmé, že takýto notebook dokáže nahradiť aj výkonný stolový počítač.

ROG G751 sa chváli naozaj vynikajúcim výkonom, čo notebook prezentoval pri hraní aj pri testovaní pomocou nástrojov PCMark a 3DMark. V čase recenzovania sme mali k dispozícii titul Assasssin´s Creed: Unity. Hrali sme ho po nainštalovaní niekoľkých aktualizácií, keď už bol výrazne lepšie optimalizovaný ako po vydaní. To však nemení nič na fakte, že stále ide o jednu z najnáročnejších hier na trhu. ROG G751 ju zvládol bez problémov, a to v nastaveniach ultravysokej grafiky a vo full HD rozlíšení. Počet snímok za sekundu sa stabilne držal okolo 30 a viac, takže hra bola bez problémov hrateľná. Nezaznamenali sme žiadne prepady alebo lagy.

upgrade.jpg

Niektoré komponenty si v prípade potreby vymeníte alebo zlepšíte

Test PCMark 8 Home Accelerated ocenil ROG G751 na 4748 bodov. Zaujímavejšie boli výsledky 3DMarku. Vo verzii 11 sme získali 12 010 bodov v teste Performance a 4308 bodov v nastaveniach Extreme. 3DMark (2013) ocenil notebook na 8434 bodov v teste Fire Strike. Tento výsledok bol podľa interných štatistík testovacieho nástroja o 83 % lepší v porovnaní s ostatnými. Dodajme, že 3DMark v rámci internej stupnice odhaduje výkon herných notebookov na 3364 bodov a highendových herných PC na 9131 bodov. ROG G751 je v porovnaní so štandardným herným notebookom oveľa výkonnejší a dobieha stolové herné PC. Na porovnanie, pri testovaní grafickej karty GTX 980 pre stolové počítače sme namerali 10 465 bodov. Je jasné, že desktopy majú výhodu v tom smere, že podporujú používanie viacerých grafických kariet súbežne. Reč je však o mobilnom výkone. Doplňme ešte výsledok testu Ice Storm, ktorý je dostupný aj pre mobilné zariadenia so systémami Android a iOS - 133 530 bodov, pričom grafické skóre bolo takmer 300-tisíc bodov.

Posledný odsek bol rečou čísel. Chceli sme však poukázať na mobilný výkon, ktorý ROG dnes ponúka. Samozrejme, za tú cenu, že notebook nevydrží dlho fungovať na batériu. Pri hraní AC: Unity sme ho vybili za necelých 70 minút. Pri bežnej práci sa dalo s notebookom pracovať viac ako 2 hodiny. Netreba zabúdať na 17,3-palcový displej, ktorý má tiež určitú spotrebu.

ROG G751 vnímame ako herné zariadenie, ktoré možno relatívne jednoducho prenášať. Nepredpokladáme však, že by sme ho nosili neustále so sebou. Jeho rozmery a najmä hmotnosť 3,80 kg sa pri nosení prejavia. Nehovoriac o objemnom zdroji napájania. Je to cena za výkon.

Na druhej strane pred schopnosťami ROGu G751 môžu obe „next-gen" konzoly pokorne sklopiť uši. Toto je notebook, ktorý je iba o niečo väčší ako PS4 či Xbox One, aj to sčasti pre veľkú obrazovku - hrali sme však bez nutnosti prepájať zariadenie na externý monitor. A spotreba asi 160 W je takisto o niečo vyššia. Rozdiel vo výkone je tiež značný, aj keď konzoly majú výhodu v podobe veľmi dobrej optimalizácie, ktorá nie je na PC vždy bezchybná.

chladenie.jpg

Dizajn notebooku nie je samoúčelný. Chladiaci systém je efektívny a notebook nás na kolenách nehrial.

Z uvedeného by malo byť jasné, že na ROGu G751 sa hrá kráľovsky. Notebook si poradí so všetkými dnešnými titulmi a hry bude určite zvládať aj počas najbližších rokov. Pripojte ovládač a máte pred sebou plnohodnotnú next-gen konzolu. V kompaktnom tele a prenosnú. Hoci prenášanie nie je pohodlné, G751 je stroj, ktorý umožňuje hrať bez kompromisov (s výnimkou výdrže) kdekoľvek. My sme si počas testovania zahrali aj vo vlaku a veru reakcie detí sediacich okolo boli jednoznačné. Dodajme, že notebook sme mali pri hraní na kolenách a nepociťovali sme nepohodlie. Chladiaci systém je totiž dobre navrhnutý a teplo sa odfukuje zozadu notebooku. Bez toho, aby sa zohrievala spodná časť. Ani hlučnosť nebola prehnaná -približne na úrovni konzoly PlayStation 4.

Verdikt PC REVUE

Dnešné technológie ponúkajú hráčom dostatok možností, ako sa zahrať takmer kdekoľvek. Takzvané cloudové hranie je zabudované do dnešných počítačov a konzoly PS4. Prijímačmi môžu byť zariadenia, ktoré so sebou nosíme neustále. Stačí si len stiahnuť tú správnu aplikáciu. Výhodná je dobrá mobilita, nevýhodou zasa obmedzený zážitok z hrania. Plnohodnotné hranie v pohybe je takisto možné. Špičkové herné notebooky ako ROG G751 sú však pomerne drahé a na každodenné nosenie nepraktické. Na druhej strane sú výrazne mobilnejšie ako stolové počítače a zážitok z hrania je kráľovský.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať