ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Coca Cola bude mať fľaše vyrobené zo 100 % rastlinného “plastu”

2

Novo predstavená fľaša na rastlinnej báze prichádza viac ako desať rokov po tom, čo spoločnosť Coca Cola prvýkrát predstavila svoju takzvanú PlantBottle, ktorá pozostáva z recyklovateľného PET plastu, vyrobeného až z 30 percent z rastlinného materiálu. Zvyšných 70 percent bolo vyrobených z kyseliny tereftalovej (PTA) získanej zo zdrojov na báze ropy. 

Spoločnosť využila technológiu vyvinutú firmou Virent, ktorá vyrába plasty na báze rastlín, na premenu cukru z kukurice na uhľovodík nazývaný paraxylén (bPX), ktorý sa následne premenil na rastlinnú kyselinu tereftalovú (bPTA). Ďalších 30 % sa vyrába z cukrov, ktoré sa priamo premenili na monoetylénglykol (MEG) prostredníctvom prelomového procesu, ktorý sa podľa spoločnosti dá prispôsobiť na použitie surovín z tvrdého dreva z píl alebo iných odpadov z drevospracujúceho priemyslu.

„Naším cieľom v prípade PET na báze rastlín je využívať prebytočné poľnohospodárske produkty, aby sme minimalizovali uhlíkovú stopu, takže kombinácia technológií, ktoré priniesli partneri na komercializáciu, sa ideálne hodí k tejto stratégii,“ povedala Dana Breedová, globálna riaditeľka pre výskum a vývoj oddelenia pre obaly a udržateľnosť spoločnosti Coca Cola.

Coca Cola tvrdí, že táto technológia je pripravená na komerčné rozšírenie a že plánuje do roku 2030 odstrániť z plastových fliaš v Európe a Japonsku PET priamo vyrobený z petrochemickej suroviny a namiesto toho používať recyklované alebo obnoviteľné materiály. Ako prvý krok vyrobila limitovanú sériu 900 prototypov PlantBottle.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

a reakcia na: Coca Cola bude mať fľaše vyrobené zo 100 % rastlinného “plastu”

26.10.2021 18:10
ta slovenska firma co vytvorila bioplasty skrachuje
Reagovať

coca colu nekupujem, vyzierala zamestnancov na desat hodinove zmeny v prevadzke, pijem Kofolu reakcia na: Coca Cola bude mať fľaše vyrobené zo 100 % rastlinného “plastu”

26.10.2021 16:10
coca colu nekupujem, vyzierala zamestnancov na desat hodinove zmeny v prevadzke, pijem Kofolu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať