SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Cyklistická prilba s integrovaným airbagom

Bezpečnosť
0

POC, popredná spoločnosť zaoberajúca sa ochranou v oblasti snežných športov a cyklistiky, a Autoliv, firma vyrábajúca airbagy do automobilov, spoločne pracujú na cyklistickej prilbe s airbagom. Firmy vysvetľujú svoje úsilie rastúcou popularitou elektrických bicyklov, ktoré umožňujú cyklistom jazdiť vyššou rýchlosťou po cestách s hustou premávkou. Prilby, ktoré spĺňajú určité bezpečnostné normy, zaručene utlmia nárazy. POC a Autoliv však tvrdia, že airbag môže zlepšiť absorpciu nárazov, a to aj pri kolíziách s autom pri rýchlostiach nad 20 km/h.

Počiatočné zistenia naznačujú, že pridanie airbagu by v tomto prípade znížilo riziko, že cyklista utrpí stredne ťažké (napríklad ľahké otrasy mozgu) až smrteľné zranenia hlavy, z 80 na 30 percent. Finálny koncept rozdeľuje airbag do troch kanálov a ukrýva ho v prilbe. Pri náraze airbag expanduje pod tlakom 60 kPa a pokryje boky a temeno hlavy. POC a Autoliv hovoria, že simulovali zrážky medzi autami a cyklistami a vykonali fyzické nárazové testy s figurínami.

Prilbu s integrovaným airbagom umiestnili na hlavu figuríny. Potom ju zhodili z výšky 1,5 m alebo 1,8 m na ploché alebo šikmé povrchy, aby napodobnili dopad hlavy na zem. Podľa vyjadrenia spoločností airbag a prilba spoločne spomaľujú akceleráciu hlavy a „výrazne znižujú riziko poranenia hlavy pri nárazových testoch“. Konštrukcia airbagu nenarušuje vzhľad ani pohodlie prilby a nezvyšuje výraznejšie jej hmotnosť.  

Zdroj: bikeradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať