Ďalšia slnečná búrka by mohla rozpútať globálnu „internetovú apokalypsu“

Bezpečnosť
3

Slnko neustále “ostreľuje” Zem prúdom magnetizovaných častíc známych ako slnečný vietor. Magnetický štít našej planéty chráni pred jeho účinkami Zem i jej obyvateľov. Presúva tieto častice k pólom a tie zanechávajú za sebou úchvatnú polárnu žiaru. No zhruba raz za sto rokov tento vietor prerastie do silnej slnečnej búrky. A práve pred ňou varuje nový výskum predstavený na konferencii SIGCOMM 2021. Výsledky takéhoto extrémneho kozmického počasia totiž môžu byť pre náš moderný spôsob života katastrofické.

Silná slnečná búrka by mohla uvrhnúť svet do „internetovej apokalypsy“, ktorá udrží veľké množstvo spoločností offline niekoľko týždňov alebo mesiacov. Naša infraštruktúra nie je pripravená na takúto rozsiahlu slnečnú udalosť, keďže extrémne slnečné búrky sú relatívne zriedkavé (ich pravdepodobnosť je medzi 1,6 až 12 percentami za desaťročie). V novodobej histórii boli zaznamenané iba dve také búrky – jedna v roku 1859 a druhá v roku 1921. Tá skoršia spôsobila na Zemi také vážne geomagnetické rušenie, že telegrafné drôty vzplanuli a polárne žiary boli zaznamenané v blízkosti rovníkovej Kolumbie.

Menšia búrka v marci 1989 zatemnila na deväť hodín celú kanadskú provinciu Quebec. V súčasnosti je ľudská civilizácia oveľa viac závislá od globálneho internetu a potenciálne dosahy masívnej geomagnetickej búrky na túto novú infraštruktúru zostávajú do značnej miery nepreskúmané. Výskumníci sa vo svojom dokumente pokúsili poukázať na najväčšie zraniteľné miesta v tejto infraštruktúre. Dobrá správa je, že lokálne a regionálne internetové pripojenia sú pravdepodobne vystavené nízkemu riziku poškodenia, pretože káble z optických vlákien nie sú podľa článku ovplyvnené geomagneticky indukovanými prúdmi.

Predplatné NEXTECH 2021

Horšie je to s dlhými podmorskými internetovými káblami, ktoré spájajú kontinenty. Tie sú vybavené v intervaloch zhruba 50 až 150 kilometrov opakovačmi na zosilnenie optického signálu, ktoré sú citlivé na geomagnetické prúdy. Pokiaľ sa čo i len jeden opakovač prepne do režimu offline, celý kábel bude vyradený z prevádzky. Ak v určitej oblasti zlyhá viac podmorských káblov, môžu byť od seba odrezané celé kontinenty, hovoria vedci. V prípade silnej geomagnetickej búrky by boli od siete odpojené najskôr miesta s vyššou zemepisnou šírkou.

Je ťažké predpovedať, ako dlho by trvala oprava podmorskej infraštruktúry, ale možno rátať s rozsiahlymi výpadkami internetu v trvaní týždňov alebo mesiacov. Za ten čas by milióny ľudí mohli prísť o živobytie. Operátori sietí by teda mali začať brať vážne hrozbu extrémneho slnečného počasia. Položenie väčšieho počtu káblov v nižších zemepisných šírkach je dobrý začiatok. Keď zo Slnka vyrazí ďalšia veľká slnečná búrka, ľudia na Zemi budú mať asi 13 hodín čas prípraviť sa na jej príchod.

Zdroj: sciencealert.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

internet? pche reakcia na: Ďalšia slnečná búrka by mohla rozpútať globálnu „internetovú apokalypsu“

9.9.2021 07:09
ze internet. trosku si nastudujte a zistite ze internet je tomposledne. rozvody elektriny lahnum ako prve. silna elmg burka je nocnou morou vsetkych energetikov.
Reagovať

RE: internet? pche reakcia na: internet? pche

9.9.2021 14:09
a následne ...
Reagovať

RE: RE: internet? pche reakcia na: RE: internet? pche

9.9.2021 17:09
a nasledne ta vobec nebude zaujimat internet kedze nebudes mat cim svieit, co pit lebo cerpadla, nik ti neupecie chleba, rozky atd..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať