SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Nové batérie do elektromobilov sa dobijú už za 10 minút

Technológie
2

StoreDot, izraelská spoločnosť vyvíjajúca technológiu XFC (extreme fast-charging) na mimoriadne rýchle nabíjanie batérií pre elektrické vozidlá, predstavila prototyp batérie s dominantným kremíkom, ktorá sa dá nabiť iba za 10 minút. Valcovité články používajú formát 4680 (46 milimetrov na šírku a 80 milimetrov na dĺžku), ktorý uprednostňujú svetoví výrobcovia automobilov vrátane Tesly.

Podľa vyjadrenia StoreDot konštrukcia „zvyšuje priepustnosť a rieši problémy s bezpečnosťou a výkonom, ktoré sú zvyčajne spojené s pevnou štruktúrou valcových článkov“. Teraz StoreDot pracuje na zriadení výrobnej linky s Eve Energy, výrobným partnerom spoločnosti v Číne. Batéria formátu 4680 bude pripravená na sériovú výrobu v roku 2024, rovnako aj „vreckové“ (pouch) rýchlonabíjacie články prvej generácie, zamerané takisto na trh s elektrickými vozidlami.

StoreDot pracuje aj na polovodičových technológiách s extrémnou hustotou energie (extreme energy density – XED), ktoré umožnia dlhšiu prevádzkyschopnosť batérií. Hromadná výroba by sa mala začať v roku 2028. Batériové technológie StoreDot na báze lítiovo-iónových batérií využívajú nanomateriály,  organické a anorganické zlúčeniny, ktoré umožňujú ultrarýchle nabíjanie.

Tento prelom sa dosahuje predovšetkým nahradením grafitu v anóde článku nanočasticami metaloidov, ako je kremík, s cieľom prekonať hlavné problémy v oblasti bezpečnosti, životného cyklu a napučiavania článku počas procesu nabíjania. Startup už v minulosti predstavil batérie s ultrarýchlym nabíjaním do telefónov a skútrov. V roku 2019 predviedol svoju technológiu XFC v malej mierke, keď prvýkrát na svete nabil batériu dvojkolesového elektrického vozidla za päť minút. Ďalší míľnik nasledoval v januári 2021, keď spoločnosť uviedla na trh technické vzorky batérií.

Zdroj: timesofisrael.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

rekord!!!! reakcia na: Nové batérie do elektromobilov sa dobijú už za 10 minút

9.9.2021 17:09
dali ste rozpravky o baterkach 3 krat za 1 tyzden
Reagovať

2028 reakcia na: Nové batérie do elektromobilov sa dobijú už za 10 minút

9.9.2021 07:09
si robite srandu?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať