CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Dell Alienware Pro / Špičková myš pre profesionálnych hráčov

0

Popri dizajne vás na tejto hernej myši zrejme upúta aj cena. Treba si však uvedomiť rozdiel medzi cenou vybavenia pre rekreačného a vrcholového športovca. Podobne je to aj s kvalitou a, samozrejme, aj cenou vybavenia pre hráčov e-športov. Konštruktéri a dizajnéri pri návrhu myši spolupracovali so známym tímom Liquid a snažili sa zapracovať požiadavky a názory niekoľkých desiatok herných profesionálov. Týkali sa ergonómie, vyváženia, teda umiestnenia ťažiska, reakcie tlačidiel či povrchu myši a rolovacieho kolieska.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Herná myš Dell Alienware Pro má symetrický ergonomický tvar, vďaka klzným podložkám z čistého polytetrafluóretylénu (PTFE) bez prísad hladko kĺže po podložke. Myš je veľmi ľahká, má len 58 gramov, takže má minimálnu zotrvačnosť. Pre hráčov je dôležitá aj presná reakcia na kliknutie, a to tak hmatová od spínača, ako aj elektronická. Tvar a konštrukcia tlačidiel zabraňujú ich zablokovaniu pri rýchlom klikaní a spolu s magnetickými spínačmi vytvárajú synergiu medzi zvukom a hmatovým vnemom.

S počítačom myš komunikuje buď cez proprietárne rádiové spojenie v pásme 2,4 GHz pomocou USB dongle, alebo cez kábel USB, pričom každý z týchto režimov poskytuje vysokú dátovú priepustnosť, aby sa zabezpečila presná reakcia bez oneskorenia. Maximálne rozlíšenie snímača je 26 000 DPI a myš dokáže zaznamenať rýchly pohyb až do 650 IPS (inch per second). Vzorkovacia frekvencia pri bezdrôtovom pripojení je 4 kHz a pri káblovom pripojení až 8 kHz. V praxi to znamená, že stav myši sa sníma 8000-krát za sekundu. Stačí trochu jednoduchej matematiky a zistíme, že latencia pri bezdrôtovej komunikácii je 0,25 ms a pri káblovom pripojení 0,125 ms. Sú to práve desatiny milisekúnd reakčného času, ktoré môžu znamenať víťazstvo v dôležitom turnaji. Malá zotrvačnosť, rýchle vzorkovanie a prakticky nulová latencia vytvárajú ono povestné priame prepojenie medzi vaším mozgom, myšou a hernou scénou. Po niekoľkých desiatkach minút hrania máte pocit, ako keby myš bola súčasťou vašej ruky. Možno sa pýtate, prečo zdôrazňujeme hmotnosť 58 gramov, keď bežné herné myši majú okolo 65 gramov. Každý gram, o ktorý sa podarí odľahčiť pretekársky bicykel či iné športové náradie, je dôležitý, o to viac pri myši.

DPI sa nastavuje pomocou tlačidla na spodnej strane. V aplikácii Alienware Command Center môžete nastavovať a meniť DPI, meniť frekvenciu vzorkovania či mapovať funkcie na tlačidlá. Na rýchle nastavenie si môžete nakonfigurovať niekoľko profilov a potom sa podľa typu hru medzi nimi prepínať. Výrobca sa nezabudol pochváliť, že myš je vyrobená z 82 % recyklovaného plastu. Samozrejmosť je odkladacie miesto na prijímač. Výdrž batérie závisí od nastavenej vzorkovacej frekvencie. Pre 1 kHz výrobca udáva 120 hodín a pri 4 kHz 32 hodín. Päť minút nabíjania stačí na 6 hodín hrania.

Testoval som farebný variant Dark Side of the Moon. Zhodou okolností som mal k dispozícii herný počítač s procesorom Intel Core i7 14. generácie s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4080 aj monitor s obnovovacou frekvenciou 240 Hz. A k tomu špičkovú myš. Skúšal som hlavne hry typu FPS (First Person Shooting), kde sa pohyb hlavnej postavy ovláda myšou. Som len príležitostný hráč, napriek tomu som rozpoznal a ocenil rozdiel medzi Dell Alienware Pro a myšou, ktorú bežne používam. V hre MS Flight Simulator som vyskúšal použiť myš ako virtuálny joystick. O tejto funkcii som si myslel, že je relatívna ťažkopádna. Teraz som zistil, že ak máte správnu myš a trochu praxe, virtuálny joystick vôbec nie je ťažkopádny. Vysoké rozlíšenie oceníte aj v strategických hrách na rýchle a presné nastavovanie pohybu herných objektov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, citlivosť, variabilita pripojenia, možnosti prispôsobenia, nízka hmotnosť
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Max. citlivosť 26 000 DPI; rýchlosť snímača: 650 IPS; max. zrýchlenie snímača: 50 G; tlačidlá – životnosť: 70 miliónov kliknutí; konektivita: 2,4 GHz Gaming wireless, USB; rozmery: 40,6 × 63,5 × 124,5 mm; hmotnosť: 58 g 

Cena: 162 EUR

Hodnotenie: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať