PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Dell Premier Wireless ANC / Náhlavná súprava s tlmením hluku nielen do biznisu

0

Prvý dobrý dojem z tejto kvalitnej náhlavnej súpravy s integrovaným mikrofónom bol z praktického konštrukčného formátu s jednoduchým a elegantným stojanom zabezpečujúcim nabíjanie. Stojan sa k PC alebo nabíjačke smartfónu pripája cez kábel USB. Slúchadlá tak máte vždy poruke s nabitou batériou. Druhý dobrý dojem bol z príjemného nosenia vďaka mušliam typu on-ear, ktoré sa pritláčajú na uši, ale ich neobklopujú, takže pokožka uší môže na rozdiel od uzavretých mušlí voľne „dýchať“ a nepotí sa. Primárne je náhlavná súprava určená na videohovory a videokonferencie. Dá sa spárovať súčasne s dvoma zariadeniami, medzi ktorými sa môžete prepínať. Najčastejší scenár využitia bude zrejme s počítačom a smartfónom. Na spojenie s počítačom však určite použijete radšej USB dongle, ktoré má farebnú signalizáciu stavu prehrávania či komunikácie. Pre túto aplikáciu sú slúchadlá certifikované. To, samozrejme, neznamená, že ich nemôžete použiť s inými aplikáciami na videohovory, napríklad Zoom, ale vtedy nevyužijete všetky funkcie. V balení okrem stojana s funkciou nabíjania a USB dongle nájdete aj praktické puzdro na prenášanie. Ak so sebou na cesty nechcete brať nabíjací stojan, ktorý je pre stabilitu na stole pomerne ťažký, slúchadlá môžete nabíjať cez konektor microUSB. Kábel je, samozrejme, pribalený. Určite by viac potešil moderný konektor USB-C.

Mušle aj spojka tenkého oceľového hlavového mosta sú čalúnené mäkkou pamäťovou penou a pokryté jemnou koženkou. Vďaka tomu mušle dobre priliehajú na uši. Prítlak hlavového mosta je primerane silný, aby slúchadlá dobre držali, a zároveň veľmi príjemný. Pri vypnutom ANC čiže aktívnom tlmení hluku dobre počujete zvuky v miestnosti, po jeho aktivovaní sa potlačia hlavne monotónne zvuky a nižšie tóny, ale hlasy na pozadí stále vnímate, takže môžete reagovať, ak vás niekto osloví. V súčasnosti je lietanie skôr rarita, takže tlmenie hluku som skúšal tak, že na kvalitnej audiosústave som púšťal z YouTube zvuky z lietadla a iných dopravných prostriedkov. Tlmenie hluku je excelentné. No a test stereofónneho počúvania na YouTube mi prezradil aj odpoveď na otázku, ktorá mušľa je ľavá – tá s mikrofónom. Pre pracovníkov v call centre je to asi samozrejmosť, ale konštruktéri mušle nijako neoznačili a rameno mikrofónu sa dá pretočiť tak, že smeruje k ústam, aj keď bude vpravo. Pri hovoroch prehodenie stereokanálov neprekáža, pri počúvaní hudby áno, niekedy aj dosť výrazne.

Ovládanie je zatiaľ najintuitívnejšie, aké som na headsetoch mohol vyskúšať. Na pravej mušli sa hlasitosť ovláda pootočením obruby mušle doprava alebo doľava, pričom tento ovládací prvok sa vždy vráti do východiskovej pozície. Na vonkajšej ploche mušle je tlačidlo na zapnutie/pozastavenie prehrávania a na medzikruží okolo neho tlačidlá na prechod medzi skladbami. Na ľavej mušli je veľké tlačidlo s logom MS Teams, ktoré spustí túto aplikáciu a slúži aj na prijatie hovoru. Na ploche tlačidla sú modré LED signalizujúce stav nabitia batérie. Tá má kapacitu 325 mAh a vydrží približne 15 hodín počúvania, s ANC asi 12 hodín. Na mušli s mikrofónom je tlačidlo na zapnutie a aktivovanie bluetooth párovania. Na pravej mušli zas tlačidlo na aktivovanie a vypnutie ANC.

Pri videohovore som sa komunikačného partnera nenápadne opýtal, ako ma počuje, a odpovedal, že výborne, lepšie ako inokedy. Na vysvetlenie: Inokedy používam štúdiový mikrofón s pop filtrom, určený na nahrávanie podcastov a komentovanie videí. Samozrejme, počúval som aj hudbu. Slúchadlá majú vynikajúce stredy, výborné, nie však príliš výrazné basy a skvelé výšky. Nie je to model pre audiofilov, ale pri príležitostnom počúvaní nesklamú ani náročného poslucháča. Zapnutie ANC má vplyv aj na sýtosť basov, čo ešte subjektívne viac zvýrazní potlačenie prípadného hluku.

Veľmi príjemne ma prekvapilo, že slúchadlá majú aj proximity senzor, ktorý indikuje, keď ich zložíte z hlavy. Prehrávanie hudby sa vtedy automaticky zastaví, čo je signalizované aj farbou podsvietenia na USB dongle. Slúchadlá majú zrejme aj nejaký limitér, ktorý potlačí nepríjemné špičky. Bežného používateľa určite prekvapí cena, no tá je vzhľadom na kvalitu a dizajn vo firemnom prostredí akceptovateľná. Každopádne to nie je náhlavná súprava pre bežných domácich používateľov, aj keď v ére home office možno firma zainvestuje ani nie tak do komfortu svojich zamestnancov, ale hlavne preto, aby manažéri a obchodní zástupcovia, ktorí firmu reprezentujú u zákazníkov a obchodných partnerov, mali pri videohovoroch zreteľný a príjemný hlas. Pri audiovizuálnych prezentáciách má kvalita zvuku rovnaký, ak nie väčší význam ako kvalitný obraz.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný zvuk, pohodlné aj dlhodobé nosenie, intuitívne ovládanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Kompatibilita s Windows, Mac, Android, iOS, konektivita bluetooth 4.1, profil A2DP, kodeky SBC, mSBC, CVSD, USB dongle, aktívne tlmenie hluku, certifikácia pre Zoom aj MS Teams, batéria 325 mAh; hmotnosť 155 g 

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať