NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Revolučný vynález premieňa plast späť na ropu

7

V roku 2010 spotreboval jeden Slovák v priemere 466 igelitových tašiek ročne, takže naša krajina bola považovaná za „igelitkovú veľmoc“. V roku 2018 ich spotreba výrazne poklesla, pod čo sa podpísalo hlavne spoplatnenie predaja igelitiek od 1. januára 2018. No aj tak treba zobrať do úvahy, že jednej plastovej taške trvá 1000 rokov, kým sa rozloží. Najhoršie je, že sa nerozpadne úplne, ale vplyvom slnečného žiarenia sa mení na mikroplasty, ktoré absorbujú toxíny a znečisťujú životné prostredie.

Napriek znepokojivým štatistikám existuje veľa dômyselných spôsobov, ako správne recyklovať plastové tašky. S jedným z nich prišiel japonský vynálezca Akinori Ito. Vytvoril domáci prístroj, ktorý premieňa plastové vrecká na palivo. Výsledné palivo sa môže použiť na rôzne účely, napríklad na výrobu tepla. Ito si uvedomil, že plastové tašky sú vyrobené z ropy a dajú sa premeniť späť do pôvodnej podoby. Vyrobená ropa sa potom môže použiť na vykurovanie. Po rafinácii môže slúžiť ako alternatíva k benzínu a dokonca sa dá použiť na pohon áut, člnov alebo motoriek.

Z jedného kilogramu plastu sa dá vyprodukovať približne jeden liter ropy. Proces premeny vyžaduje približne 1 kWh elektrickej energie. Premenou plastov na ropu eliminujeme znečistenie CO2. Hoci konečným produktom je stále palivo, ktoré pri spaľovaní uvoľňuje CO2, táto metóda recyklácie by mohla spôsobiť revolúciu v spôsobe spracovania odpadových plastov. Systém je postavený na použitie v domácnostiach a má potenciál vytvoriť energetickú nezávislosť spotrebiteľov.

Stroj využíva vysoko účinnú pyrolýzu, čo je premena zlúčeniny na jednoduchšiu zlúčeninu pri vysokých teplotách. Je schopný spracúvať rôzne druhy plastov ako polyetylén, polystyrén a polypropylén. Nedokáže však spracovať PET fľaše. Proces sa začína zahrievaním plastu. Pri teplote 427 °C sa plast zmení na kvapalinu. Stroj potom premieňa kvapalinu na plynné skupenstvo. Vzniknutý plyn sa následne zachytáva a ochladzuje. Para kondenzuje, keď je chladná, a vytvára ropu.

Surová ropa produkovaná strojom je zmes benzínu, nafty, petroleja a ťažkého oleja. Stroj nevytvára žiadne toxické látky, ak je napájaný správnymi materiálmi, ako je polyetylén, polystyrén a polypropylén. Okrem toho zariadenie produkuje malé množstvo inertných zvyškov uhlíka, ktoré možno zlikvidovať spolu s bežným odpadom.

Zdroj: interestingengineering.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Revolučný vynález premieňa plast späť na ropu- reakcia. reakcia na: Revolučný vynález premieňa plast späť na ropu

10.11.2021 18:11
Dopuručujem autorovi si naštudovať problematiku. Tak, ako je vyššie uvedené, nejedná sa o žiadny revolučný vynález dnešných dní. Technológia zmeny skupenstva hmôt vyrobených z ropy na tekutú frakciu funguje na Slovensku minimálne 10 - 12 rokov, máme tu dokonca daňové sklady - výrobné podniky. Prevádzkuje sa aj v okolitých štátoch. Prosím Vás pekne, je možný predaj v kusových množstvách, určite nie masovo. Najvýnosnejšou "surovinou" sú PER fľaše, ktoré podľa Vašich údajov to nespracúva. Skúste si spraviť prepočet rentability uvedeného zariadenia pre bežnú domácnosť. Zároveň je nevyhnutné brať do úvahy, postupné vytláčanie plastov z obalov, zálohovanie PET fliaš,... Ak by niečo také prišlo do predaja, zrejme by to stihol osud zariadení výroby pohonných hmôt z použitého kuchynského oleja. Prajem všetko dobré.
Reagovať

plasty reakcia na: Revolučný vynález premieňa plast späť na ropu

10.11.2021 15:11
Nebolo by lepsie plasty recyklovat? predsa len su hodnotnejsie nez kvapalina urcena na nehospodarne spalenie. Spalovanie uhlovodikov je plytvanim zdrojmi.
Reagovať

Stary Lacko klamar reakcia na: Revolučný vynález premieňa plast späť na ropu

10.11.2021 13:11
Stary Lacko klamar
Reagovať

Recyklacia plastu reakcia na: Revolučný vynález premieňa plast späť na ropu

10.11.2021 13:11
Tymto sposobom sa recykluje plast aj na Slovenku. V domacich podmienkach hrozi rovnaky problem ako s destilaciou palenky... spotrebna dan.
Reagovať

no neviem reakcia na: Revolučný vynález premieňa plast späť na ropu

10.11.2021 10:11
nieco sa asi stalo kedze "prevratny vynalez" je viac ako 12 rokov stary.
aj tak je to otazne kedze je to pristroj na "domace pouzitie", asi bude vlastnik musiet chodit po kosoch a zhanat plasty aby uzivil auto.
Reagovať

RE: no neviem reakcia na: no neviem

10.11.2021 12:11
Ale ide aj o to ako je to energeticky náročne ta elektricka energia je z čoho možno aj z uholnej elektrarne, pišu 1kWh na kilo materialu
Reagovať

RE: RE: no neviem reakcia na: RE: no neviem

10.11.2021 13:11
toto je pre domace pouzitie. predpokladam, ze pre priemyselne pouzitie bude spotreba na kg plastu ovela nizsia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať