SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Deti a používanie smartfónov – ako, kedy a za akých podmienok

Prieskumy trhu
0
fon_deti_189.jpg O tom, kedy dostane dieťa prvý telefón, rozhoduje rodič. Vek však nie je jediný faktor, ktorý treba brať do úvahy v snahe zaručiť bezpečné používanie zariadenia.

Rodič určuje, kedy je dieťa pripravené napríklad na svoj prvý telefón. Ako vyplýva z nedávneho výskumu, 20 % opýtaných rodičov si myslí, že 9-ročné dieťa je dostatočne vyspelé, aby toto zariadenie už dostalo do vlastníctva, ale dieťa treba kontrolovať, ako ho využíva. Zatiaľ čo v prípade počítača sa dá aktivita dieťaťa kontrolovať jednoducho, mobilita telefónu situáciu komplikuje, a tak nevhodné správanie môže ostať rodičmi nepovšimnuté. Samozrejme, výhoda mobilného telefónu je fakt, že rodič sa môže jednoducho skontaktovať s dieťaťom, a to prakticky kedykoľvek a kdekoľvek.

Deti najradšej esemeskujú - táto aktivita je u nich populárnejšia ako odosielanie e-mailov alebo volanie a priemerný počet denne odoslaných správ neustále rastie. V prípade akéhokoľvek používania telefónu však treba dieťa naučiť, že zariadenie nemôže využívať neustále, napr. nie počas jedenia, nie dovtedy, kým si nespraví domáce úlohy, a nie vo večerných hodinách. Takisto SMS správy môžu obsahovať nevhodný obsah, či už ide o šikanovanie, alebo sexizmus. Hoci čítanie SMS správ dieťaťa nemusí byť najvhodnejšie riešenie, rodič by mal mať aspoň predstavu o správach, ktoré dieťa odosiela a dostáva od kamarátov.

Deti si pri výbere zariadení obyčajne volia to, čo vidia u dospelých. V prípade telefónov sú to inteligentné telefóny s bohatou funkcionalitou. Podľa odborníkov by dieťa nemalo mať vlastný telefón do 11 rokov, resp. inteligentný telefón s prístupom na internet a fotoaparátom do 13 rokov. Neobmedzený prístup k posielaniu SMS správ a prístup na internet sa neodporúča, kým dieťa nedovŕši 15 - 16 rokov.

S používaním telefónu súvisí aj niekoľko základných rád. Ak dieťa nepozná číslo prichádzajúceho hovoru, je lepšie naň neodpovedať. V prípade volania niektorého z rodičov by sa malo dieťa naučiť odpovedať na prichádzajúci hovor vždy. Inteligentné telefóny s prístupom na internet takisto umožňujú využívať sociálne siete a zdieľať svoju lokalitu s ostatnými používateľmi - je dobré dieťa poučiť o základoch slušného správania aj na internete a stráženia si súkromia. Rovnako v prípade aplikácií treba stanoviť finančný limit, resp. určiť, či môže dieťa kupovať aplikácie alebo nie. Digitálny fotoaparát je výborná pomôcka, dieťa by sa však malo naučiť, že je nevhodné zosmiešňovať fotografiami druhých.

V prípade inteligentných telefónov je k dispozícii viacero aplikácií, ktoré umožňujú regulovať a kontrolovať používanie telefónu dieťaťom. Rodičovský zámok môže ponúkať aj mobilný operátor.

Vo všeobecnosti teda môžeme prístup rodiča zhrnúť do 3 bodov: musí sa rozhodnúť, či je dieťa pripravené na svoj vlastný telefón, dohodnúť sa s ním na pravidlách používania a stanoviť limity.

Zdroj: howto.cnet.com

Pridať komentár