SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Deväť vecí, ktoré chceme v iPade 3

0

ipad3.jpg Server InformationWeek.com zostavil zoznam funkcií a technológií, ktoré by používatelia určite privítali v budúcej verzii iPadu. Ten má byť podľa dohadov predstavený začiatkom budúceho mesiaca.

1. Vyššie rozlíšenie displeja

Takmer s istotou sa dnes hovorí, že budúci iPad bude mať displej Retina, teda s vysokou hustotou pixelov. Keďže o displeji s rozlíšením 2048 × 1536 pixelov (264 pixelov/palec) sa hovorilo už pred rokom a pred vydaním iPadu 2, dnes by už bolo pravdepodobne riskantné pre Apple ostať pri rozlíšení 1024 × 768 pixelov. Stačí sa pozrieť na predstavené novinky napríklad na výstave CES 2012 alebo už existujúce tablety od iných výrobcov. Mnohé už totiž majú rozlíšenie 1280 × 800 pixelov. No ak Apple dvihne rozlíšenie displeja rovno dvojnásobne, asi len ťažko nájde konkurenciu, pokiaľ si zachová rovnakú (či dokonca určí nižšiu) cenu ako u predchodcu.

2. Full HD kamera

Stačí sa pozrieť na video natočené telefónom iPhone 4S prostredníctvom 8-megapixelovej full HD kamery. Niečo podobné by používatelia určite ocenili aj v iPade 3, keďže dnešná výbava iPadu - 0,7-megapixelová zadná kamera - je na takéto zariadenie málo. A to najmä v prípade, že na novom displeji Retina sa doslova pýta pozrieť si iPadom natočené full HD video.

3. Štvorjadrový procesor A6

Napriek rôznym šumom o príchode štvorjadrového procesora do najpredávanejšieho tabletu existujú argumenty proti. Dve jadrá navyše znamenajú jednak vyššie náklady, jednak vyššiu spotrebu energie. To by mohlo znamenať zachovanie hrúbky tabletu alebo dokonca jej mierne zvýšenie, čo by bol asi krok dozadu. iPad 2 je lídrom na trhu, a to aj vďaka jeho dizajnu. Zariadenie je v štádiu, keď aj stenčenie o milimeter bude v percentách znamenať veľa a prinesie konkurenčnú výhodu na trhu. Uvidíme, ktorým smerom sa Apple vybral, keďže na lepší displej a možnosť natáčať full HD video by bol potrebný aj dostatočný výkon procesora.

4. Siri

Technológiu rozpoznávajúcu hovorené slovo, ktorá bola premiérovo uvedená spolu so smartfónom iPhone 4S, by si určite želal nejeden majiteľ iPadu. Pravda, jej využitie je obmedzené v mnohých prípadoch oveľa dlhším časom, ako keby konkrétnu úlohu používateľ vykonal manuálne. No ako zábavka si našla Siri využitie u mnohých majiteľov iPhonov, ktorí na internete zverejňujú rôzne vtipné odpovede. Predpokladáme však, že v iPade 3 sa neobjaví aj preto, že Apple nebude chcieť zbaviť exkluzivity na túto technológiu svoj vlastný smartfón, starý len pár mesiacov.

5. Tenší, ľahší a pevnejší

Takéto požiadavky má na iPad asi väčšina jeho priaznivcov. Nie je to len vec elegancie, ale aj jednoduchosti prepravy a odolnosti zariadenia. Za to, že iPad je jednotka na trhu, totiž vďačí z veľkej časti výbornému dizajnu. Používatelia si však stále želajú ešte tenšie a ľahšie telo, ktoré na druhej strane musí byť z pevných materiálov (vrátane skla displeja). Predpokladáme, že Apple sa nevydá s budúcim iPadom cestou stenčovania, ale skôr predĺženia práce na batériu (prípadne zachovania rovnakej dĺžky) pri zachovaní rozmerov a zvýšení výkonu.

6. NFC

Dnes ešte nie veľmi rozšírenej technológii NFC by mohol pomôcť aj iPad, ktorého používatelia si dnes musia dokupovať adaptér na využitie platby cez službu Square. Ide o finančnú službu, ktorá umožní vykonať platbu kartou pomocou iPhonu využitím adaptéra určeného do audio jacku na slúchadlá. Zabudovanie technológie NFC do prichádzajúceho tabletu by pre Apple určite neznamenalo chybný krok.

7. Bezdrôtové nabíjanie

Napriek reálnej dostupnosti technológií, ktoré umožňujú bezdrôtové nabíjanie, predpokladáme, že táto technológia sa nedostane do tabletov ešte minimálne niekoľko rokov. Je síce pekné položiť tablet na stôl - a už sa nabíja, ale dnes takto bežne nenabíjame ani mobilné telefóny či smartfóny, ktoré sú na trhu oveľa viac rokov. Skôr dôjde k tomu, že iPad bude dosahovať lepšiu výdrž na batériu, ktorá je už aj dnes na celkom dobrej úrovni.

8. Hardvérová bezpečnostná ochrana pri ukradnutí

Dnes je Apple iPad silným hráčom a doplnkom hardvérovej výbavy mnohých manažérov, ktorí v ňom uchovávajú citlivé dáta. Preto by nebolo na škodu zabudovať do iPadu hardvérový modul na zaistenie hardvérovej ochrany proti odcudzeniu údajov. Apple síce poskytuje aplikáciu Find My iPhone, ale hardvérové zablokovanie zariadenia je predsa len oveľa spoľahlivejšie. Čip by mohol byť implementovaný aspoň v najvyššom modeli tabletu.

9. iOS 6

Čerešničkou na torte iPadu 3 by mohol byť jeho príchod s novým operačným systémom. Ten by mal zapracovanú podporu pre viacpoužívateľské rozhranie, integrovanú technológiu AirDrop (vlastná verzia siete Wi-Fi, určená na zdieľanie dát) či funkciu automatickej aktualizácie aplikácií. No dá sa špekulovať nad tým, či Apple vôbec plánuje niekedy zapracovať viacpoužívateľské rozhranie do systému iOS, pretože pre výrobcu je výhodnejšie, aby si každý, kto chce používať iPhone či iPad, kúpil svoj vlastný.

Nateraz je najväčšia istota o novom iPade asi to, že bude vybavený technológiou 4G/LTE, keďže túto správu priniesli nezávisle od seba už viaceré zdroje.

Zdroj: informationweek.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať