NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Dierková kamera – vyskúšajte fotenie bez objektívu

Technológie
5

Vlkolínec - kultúrna pamiatka ľudovej architektúry láka návštevníkov aj fotografov. Mal som šťastie a priamo v „akcii“ som zastihol  JUDr. Milana Filička, predsedu Združenia košických fotografov K-91 ako fotil malebné scenérie Vlkolínca dierkovou komorou. Táto netradičná a pritom jednoduchá a každému šikovnému fotografovi dostupná technika sa nevidí často, tak som ho požiadal aby vysvetlil ako to funguje

Ospravedlňte zníženú kvalitu zvuku, fúkal pomerne silný vietor

 

JUDr. Milan Filičko predseda Združenia košických fotografov K-91 fotil dierkovou komorou ľudovú architektúru vo Vlkolínci.

Dierková komora, pinhole camera , alebo historicky camera obscura je uzavretá svetlotesná komora, ktorá má v strede jednej zo stien malý otvor. Cez tento otvor preniká do komory svetlo, ktoré na protiľahlej stene komory vykreslí obraz scény pred komorou. Obraz je stranovo aj výškovo prevrátený.

Princíp dierkovej komory

Dierková komora sa využívala aj pred vynálezom fotografie. Zobrazený motív sa obkresľoval.

Dierková komora je predchodcom dnešných fotoaparátov. Postupným vývojom bola dierka nahradená šošovkou a obraz sa premietal na svetlocitlivú vrstvu. Dierka má priemer len 0,2 mm, takže svetelnosť je iba F/140, preto expozície vychádzajú veľmi dlhé, pri dobrom počasí niekoľko sekúnd. Ohnisková vzdialenosť komory na zvitkový film šírky 60 mm, ktorú používa JUDr. Filičko má ohniskovú vzdialenosť 40 mm, napriek tomu komora dokáže fotiť na formáty 6 x 6, 6 x 9 aj 6 x 12 cm, pretože jednou z vlastností dierkovej komory je širokouhlé zobrazenie.  Funguje to ako fix focus, a ostré je všetko od približne 3 metrov do nekonečna.

Fotí sa zo statívu, za slnečného počasia vychádza expozičná doba pre film s citlivosťou ISO 100 približne 5 sekúnd

Exponuje sa odklopením krytu dierky

Okienka v zadnej strane zobrazujú symboly pri pretáčaní filmu

Dierkovú komoru používajú renomovaní fotografi aj v súčasnosti, kvôli inak nenapodobiteľným fotografiám s mäkkou kresbou. Dá sa v rôznej kvalite a cene objednať v e-shopoch, prípadne šikovný remeselník ju vyrobí aj doma z dreva, alebo plastov, prípadne z rôznych plechových škatuliek. Ak nechcete riešiť vyvolávanie a následné skenovanie filmu, dierkovú komoru ľahko vyrobíte aj z modernej digitálnej zrkadlovky. Stačí urobiť dierku do krytu otvoru tela, ktorý je v balení každej zrkadlovky. V strede do plastu vyvŕtate väčší otvor, povedzme 10 mm a prelepíte ho alobalom, alebo inou kovovou fóliou do ktorej urobíte dierku ihlou. Jediný problém je, že pre APSC zrkadlovku musí mať otvor priemer 0,2 mm, takže jednoduchším riešením je kryt s dierkou objednať v e-shope.

Samozrejme musíte fotiť zo statívu, dĺžka expozície je okolo 10 sekúnd a fotíte naslepo. V hľadáčiku zrkadlovky cez takúto tenučkú dierku nevidíte nič. Samozrejme nefunguje ani expozičná automatika, tá je konštruovaná pre viac svetla. Nakoľko dierková komora je širokouhlá, nie je problém dostať do záberu požadovaný motív. Alebo nasadíte normálny širokouhlý objektív, nasmerujete ho na požadovanú scenériu a vymeníte za kryt s dierkou. Bohužiaľ na tento spôsob fotografovania nie sú konštruované ani snímače digitálnych zrkadloviek, takže nedostanete úplne až také kvalitné fotky ako pri fotení na celuloidový film. Pri fotení na farebný film sa pri dlhých expozíciách navyše uplatní  Schwarzshieldov efekt, ktorého dôsledkom je prelínanie farieb, podobne ako sa do seba rozpíjajú vodové farby. Ale aj snímky z digitálnych zrkadloviek sú nenapodobiteľné, takže „dierka“ rozhodne stojí za vyskúšanie.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
kamera fotorafovat fotoaparat

5 komentárov

Nadsenie a pismo reakcia na: Dierková kamera – vyskúšajte fotiť bez objektívu

16.4.2018 09:04
Priatelia,
chcelo by to nafotiť nemalé množstvo pinholiek a potom púšťať do éteru dôveryhodné informácie.
V článku je dosť veľa nepresností a zavádzajúcich informácií, ktoré môžu amatérov začiatočníkov pomýliť.
Napríklad 10 sekundová expozícia nie je predsa svätým písmom pre všetky dierky, filmy,.... Chýba mi akákoľvek kontrola písmom publikovaných vecí.
Oceňujem nadšenie z nového "stroja". Prípadne oceňujem niektoré pekné nepinholove fotografie zobrazeného autora. Pinhole nič.
Pozitívom článku je výzva vyskúšať fotenie s dierkovými komorami.
Zdravím do Košíc.
Reagovať

fotografie z dierkovej kamery reakcia na: Dierková kamera – vyskúšajte fotiť bez objektívu

12.4.2018 10:04
Fotorgrafie z dierkovej komory, čiernobielu aj farebnú nájdete na našom facebooku. Nie sú to fotografie z Vlkolinca, pretože tie JUDr. Filičko pripravuje na výstzvu, ale fotografie iných scenérií. Na nich je zrejmá neopakovateľná atmosféra, pre ktorú sa o túto fotografickú techniku zaujíma čoraz viac amatérov aj profesionálov
Reagovať

RE: fotografie z dierkovej kamery reakcia na: fotografie z dierkovej kamery

12.4.2018 11:04
až 2 fotky s rozlíšením 500x300...fakt sa oplatilo nahovárať na fb a tvrdiť, že sú tam "fotky" ;)
Reagovať

kde sú fotky z tej krabice? reakcia na: Dierková kamera – vyskúšajte fotiť bez objektívu

11.4.2018 12:04
kde sú fotky z tej krabice?
Reagovať

RE: kde sú fotky z tej krabice? reakcia na: kde sú fotky z tej krabice?

11.4.2018 12:04
Dobrá otázka vysvetľujuca špecifiká klasickej fotografie. Pan ktorý to túto nedeľu fotil musí najskôr vyvolať filmy a zdigitalizovat vydarené zábery. Sľúbil ze ich poskytne
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať