
Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny
Na obzore je životaschopná digitálna alternatíva k hotovosti, no nie je to kryptomena. Zatiaľ čo mnohí sú presvedčení, že kryptomeny sú menou budúcnosti, finanční experti sa domnievajú, že je to základná technológia blockchain, ktorá pomôže digitalizovať papierovú menu. Prvého februára indický minister financií navrhol zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (Central Bank Digital Currency – CBDC) a pripojil sa tak k rastúcemu zoznamu svetových ekonomík, ktoré skúmajú možnosti používania digitálnej meny.
Aj výskumníci z MIT spolupracujú s Federálnou rezervnou bankou v Bostone na návrhu a testovaní uskutočniteľnosti CBDC v USA. Odborníci sa nazdávajú, že rovnakým spôsobom, ako banky prešli z držby zlata alebo fyzických bankoviek v bankových trezoroch na používanie online databáz, predstavuje CBDC ďalší logický krok v reprezentácii meny. CBDC vydáva centrálna banka priamo ľuďom bez toho, aby prechádzali cez tradičné bankové účty.
Jednotlivci by mali účty CBDC priamo v hlavnej účtovnej knihe centrálnej banky a mohli by pristupovať k svojim peniazom a vykonávať transakcie prostredníctvom aplikácie digitálnej peňaženky. CBDC by mali pomôcť prekonať mnohé nevýhody existujúceho menového systému. Finanční experti veria, že CBDC pomôžu vytvoriť inkluzívnejší ekosystém digitálnych platieb, ktorý je dostupnejší. Vďaka blockchainu by umožnili vládam naprogramovať peniaze. Napríklad CBDC môžu mať podobu „účelových“ peňazí, ktoré možno použiť na sociálne dávky a iné cielené platby v krajine.
Mohli by zabezpečiť, aby nedochádzalo ku sklzom pri vyplácaní. Iní sa domnievajú, že najväčšia výhoda CBDC je v tom, že môžu posilniť interoperabilitu medzi platobnými systémami. Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že CBDC sú overením technológie blockchainu, a nie kryptomeny. Preberajú princípy blockchainu a aplikujú ich trochu novým spôsobom. Keby sme mali CBDC klasifikovať pomocou Vennovho diagramu, boli by na priesečníku blockchainu, kryptomien a systémov riadenia a aplikovali by sa na najcennejšie aktíva zo všetkých: mien.
Zatiaľ čo väčšina kryptomien je úplne decentralizovaná, CBDC budú mať pravdepodobne široké prvky centralizácie, takže centrálne banky môžu stále ovplyvňovať mieru inflácie. Blockchain sa kedysi považoval za nehacknuteľný, ale to už nie je pravda. Podľa odborníkov verejné blockchainy sú zo svojej podstaty náchylné na 51 % útoky, ktoré si možno predstaviť ako nepriateľské prevzatie korporácie, keď jeden subjekt získa kontrolu nad väčšinou hlasovacích práv. Hoci CBDC môžu utrpieť rovnaký útok, vlády a štátne pokladnice sa postarajú o to, aby útok na CBDC nebol uskutočniteľný.
CBDC budú pravdepodobne navrhnuté tak, aby sa takýmto útokom úspešne vyhli. Jedným z jednoduchých spôsobov je obmedziť, kto môže v sieti ťažiť. CBDC je komplexná téma a vyžaduje si hlbokú analýzu a diskusiu, keďže zahŕňa otázky súvisiace s menovou politikou, operáciami centrálnych bánk, platobnými systémami a reguláciami. No zrejme je to len otázka času. Centrálne banky na celom svete už rozpoznali potenciálne výhody CBDC, siahajúce od stability a bezpečnosti infraštruktúry až po efektívnosť a náklady. Otázka teda nie je „či“, ale „kedy“.
Zdroj: lifewire.com.
Zobrazit Galériu