Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

12

Na obzore je životaschopná digitálna alternatíva k hotovosti, no nie je to kryptomena. Zatiaľ čo mnohí sú presvedčení, že kryptomeny sú menou budúcnosti, finanční experti sa domnievajú, že je to základná technológia blockchain, ktorá pomôže digitalizovať papierovú menu. Prvého februára indický minister financií navrhol zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (Central Bank Digital Currency – CBDC) a pripojil sa tak k rastúcemu zoznamu svetových ekonomík, ktoré skúmajú možnosti používania digitálnej meny.

Aj výskumníci z MIT spolupracujú s Federálnou rezervnou bankou v Bostone na návrhu a testovaní uskutočniteľnosti CBDC v USA. Odborníci sa nazdávajú, že rovnakým spôsobom, ako banky prešli z držby zlata alebo fyzických bankoviek v bankových trezoroch na používanie online databáz, predstavuje CBDC ďalší logický krok v reprezentácii meny. CBDC vydáva centrálna banka priamo ľuďom bez toho, aby prechádzali cez tradičné bankové účty.

Predplatné NEXTECH 2021

Jednotlivci by mali účty CBDC priamo v hlavnej účtovnej knihe centrálnej banky a mohli by pristupovať k svojim peniazom a vykonávať transakcie prostredníctvom aplikácie digitálnej peňaženky. CBDC by mali pomôcť prekonať mnohé nevýhody existujúceho menového systému. Finanční experti veria, že CBDC pomôžu vytvoriť inkluzívnejší ekosystém digitálnych platieb, ktorý je dostupnejší. Vďaka blockchainu by umožnili vládam naprogramovať peniaze. Napríklad CBDC môžu mať podobu „účelových“ peňazí, ktoré možno použiť na sociálne dávky a iné cielené platby v krajine.

Mohli by zabezpečiť, aby nedochádzalo ku sklzom pri vyplácaní. Iní sa domnievajú, že najväčšia výhoda CBDC je v tom, že môžu posilniť interoperabilitu medzi platobnými systémami. Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že CBDC sú overením technológie blockchainu, a nie kryptomeny.  Preberajú princípy blockchainu a aplikujú ich trochu novým spôsobom. Keby sme mali CBDC klasifikovať pomocou Vennovho diagramu, boli by na priesečníku blockchainu, kryptomien a systémov riadenia a aplikovali by sa na najcennejšie aktíva zo všetkých: mien.

Zatiaľ čo väčšina kryptomien je úplne decentralizovaná, CBDC budú mať pravdepodobne široké prvky centralizácie, takže centrálne banky môžu stále ovplyvňovať mieru inflácie. Blockchain sa kedysi považoval za nehacknuteľný, ale to už nie je pravda. Podľa odborníkov verejné blockchainy sú zo svojej podstaty náchylné na 51 % útoky, ktoré si možno predstaviť ako nepriateľské prevzatie korporácie, keď jeden subjekt získa kontrolu nad väčšinou hlasovacích práv. Hoci CBDC môžu utrpieť rovnaký útok, vlády a štátne pokladnice sa postarajú o to, aby útok na CBDC nebol uskutočniteľný.

CBDC budú pravdepodobne navrhnuté tak, aby sa takýmto útokom úspešne vyhli. Jedným z jednoduchých spôsobov je obmedziť, kto môže v sieti ťažiť. CBDC je komplexná téma a vyžaduje si hlbokú analýzu a diskusiu, keďže zahŕňa otázky súvisiace s menovou politikou, operáciami centrálnych bánk, platobnými systémami a reguláciami. No zrejme je to len otázka času. Centrálne banky na celom svete už rozpoznali potenciálne výhody CBDC, siahajúce od stability a bezpečnosti infraštruktúry až po efektívnosť a náklady. Otázka teda nie je „či“, ale „kedy“.

Zdroj: lifewire.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

Ľupko a to mi už nebude chodiť dôchodok na poštu? Ale do cbdc wolýt? Tak to nechcem, veď ma okradnú Ľupko. reakcia na: Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

19.2.2022 14:02
Ľupko, veď nás hekeri môžu okradnúť, keď ti odoberú cbdc wolýt. Ja ani nemám počítač, len mobil. Tak Ľupko nedovoľ to, dobre?
Reagovať

CBDC = úplná kontrola oviec reakcia na: Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

16.2.2022 22:02
Ak centrálna banka zavedie CBDC bude mať neobmedzenú moc nad vašimi peniazmi = životom. Predsa nie je mysliteľné aby vám diktovali ešte aj čo si môžeš a čo nemôžeš kúpiť za svoje peniaze. Čo reálne pri CBDC hrozí. Preto jedine decentralizácia je riešenie- nedá sa cenzurovať, nedá sa zakázať ( celosvetovo) nikto iný ako ty nemá kontrolu nad svojimi peniazmi.
Reagovať

RE: No vieš, už si vagínku nekúpiš. To by sme hneď šeci aj s Ľupkom videli v ledžeri, vieš? Žiadny šuk šuk tu nebude. reakcia na: CBDC = úplná kontrola oviec

19.2.2022 14:02
Takže ty šukáš tajne susedu za peniaze a nechceš, aby to Ľupko videl v centrálnom distribuovanom ledžeri? Tzv. účtovnej knihe blokčejnu? Ty si ale beťár.
Reagovať

ale reakcia na: Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

15.2.2022 18:02
Reagovať

RE: Tak my vjéme, že Ľupko toto nemá oštrenô v systéme, tieto empty utf chars. Posielame prázdnu správu jak ty - beťárisko :P reakcia na: ale

19.2.2022 17:02
Reagovať

RE: RE: Len nevjém, prečo Ľupko nezalamuje, aha: ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ reakcia na: RE: Tak my vjéme, že Ľupko toto nemá oštrenô v systéme, tieto empty utf chars. Posielame prázdnu správu jak ty - beťárisko :P

19.2.2022 17:02
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

RE: RE: Je to UTF+2008: ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ reakcia na: RE: Tak my vjéme, že Ľupko toto nemá oštrenô v systéme, tieto empty utf chars. Posielame prázdnu správu jak ty - beťárisko :P

19.2.2022 17:02

Pod drobnohladom reakcia na: Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

15.2.2022 09:02
Centralny bankari a politici sa uz tesia kedy budu mat pristup k vasej penazenke a pod roznymi zamienkami budu moc do vasej penazenky vlozit, alebo zobrat peniaze/hotnotu ktoru ste nadobudli
Reagovať

Pod drobnohladom reakcia na: Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

15.2.2022 09:02
Centralny bankari a politici sa uz tesia kedy budu mat pristup k vasej penazenke a pod roznymi zamienkami budu moc do vasej penazenky vlozit, alebo zobrat peniaze/hotnotu ktoru ste nadobudli
Reagovať

vývoj reakcia na: Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

14.2.2022 12:02
Stručné, jasné, dobre vyargumentované.
Rovnako aj obsah komentára vyššie - dopĺňa to, o čom nehovorí článok.
Oficiálnu digitálnu menu štát nariadi zákonom používať, kryptomeny používať zakáže.
Keby bola len jedna kryptomena, inflácia nehrozí. Keďže ich može byť ľubovoľné množstvo je to to isté, ako inflačné tlačenie bankoviek.
Ktorá kryptomena bude lepšie spĺňať možnosti prania špinavých peńazí a čierneho trhu, tá prežije.
Digitálny juan je na obzore.
Reagovať

Viacej otrokov reakcia na: Digitálnou menou budúcnosti môže byť CBDC, nie kryptomeny

14.2.2022 09:02
Ďalšie pánske huncútstvo na väčšiu kontrolu obyvateľov. V jednom momente by si mohol byť označený za persona non grata a obratý o všetky prostriedky. Dôvod k odsúdeniu by sa našiel: nesprávny politický názor, nesprávna sexuálna orientácia, no-vax. V jednom momente by sa všetci stali otrokmi.
Otroctví je označení pro stav nesvobody, při kterém jsou lidé (otroci) po právní i faktické stránce obchodovatelným majetkem zbaveným osobní svobody a je využíváno jejich práce; takový společenský řád se pak nazývá otrokářství. V širším slova smyslu se hovoří o otroctví i v případech, kdy je jedna osoba na druhé natolik závislá, že je nucena pro ni proti své vůli pracovat a je tím zbavena osobní svobody, byť se teoreticky nejedná o stav protiprávní nebo právem přímo definovaný.
Reagovať

RE: Viacej otrokov reakcia na: Viacej otrokov

14.2.2022 15:02
Nic take v tomto storoci existovat nebude. Potom by nemohli politici a ich rodiny kradnut. Najskor musia pomriet generacie mafianov a zlodejov, ktorych najhlupejsi ludia volia do funkcii. Potom sa da realne financny system sprehladnit.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať