PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Dokážu USA odolať čínskemu útoku EMP?

Bezpečnosť
0

Odborníci varujú, že Spojené štáty sú zraniteľné voči útokom elektromagnetickými impulzmi (electromagnetic pulse – EMP) od protivníkov, ako je Čína. Čínske „super EMP“ útoky by mohli spôsobiť sériu výpadkov prúdu s množstvom následkov. Existuje reálna hrozba, že vojnu možno vyhrať jediným úderom pomocou EMP útoku, tvrdia experti. Navyše nepredpokladajú, že by sa použilo len samotné EMP. Využívalo by sa v spojení s kybernetickými útokmi a fyzickou sabotážou.

Elektrická sieť v USA a iná infraštruktúra, ako sú komunikačné a dopravné systémy a vodovodné a kanalizačné služby, to všetko môže byť zničené takýmto útokom. Čína už má „super EMP“ a minulé leto testovala nové hypersonické kĺzavé lietadlo, ktoré by mohlo uskutočniť útok EMP a spôsobiť dlhotrvajúci výpadok prúdu, ktorý by odstavil kľúčovú infraštruktúru a ochromil schopnosť armády komunikovať. Hoci takýto útok by bol spočiatku „nekrvavý“, odborníci varujú, že ročný výpadok prúdu spôsobený EMP by mohol zabiť odhadom 90 % americkej populácie.

Ešte znepokojujúcejšia je myšlienka, že aj krajiny bez najmodernejších vojenských technológií by mohli úspešne spustiť útok EMP, čo znamená, že menej pokročilí protivníci, ako je Severná Kórea, by mohli USA zasadiť ničivý úder. Podľa nedávnej správy Pentagónu Čína investovala obrovské množstvo peniazí do svojho programu EMP, pričom jej stratégia „zdôrazňuje potláčanie, znehodnocovanie, narúšanie alebo klamanie nepriateľských elektronických zariadení počas kontinuálneho konfliktu“.

Medzi potenciálne ciele patria systémy protivníka pracujúce v rádiových, radarových, mikrovlnných, infračervených a optických frekvenčných rozsahoch, ako aj nepriateľské počítače a informačné systémy. Keby Čína alebo akýkoľvek iný protivník, napr. Rusko, úspešne spôsobili rozsiahly výpadok prúdu, USA by mohli reagovať len veľmi ťažko. Hoci USA disponujú technológiou a schopnosťami na ochranu národnej infraštruktúry pred takýmto útokom, ich nasadenie v krajine, ktorá má niekoľko rôznych štátnych agentúr a energetických spoločností zodpovedných za rozvodnú sieť, bude náročné.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať