PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Dokážu kvantové počítače prelomiť bitcoin?

Technológie
5

Nový výskum publikovaný v časopise AVS Quantum Science, ktorý uskutočnila spoločnosť Universal Quantum zaoberajúca sa kvantovými počítačmi spolu s akademickými inštitúciami, dokazuje, že kvantový počítač s 13 miliónmi fyzických qubitov by mohol prelomiť šifrovanie bitcoinov za jeden deň a počítač s 300 miliónmi qubitov by potreboval na jeho prelomenie jednu hodinu. Pritom vedci už vymysleli metódu na zmenšenie fyzickej veľkosti kvantových počítačov. Kryptomena je digitálna mena navrhnutá tak, aby fungovala ako prostriedok výmeny prostredníctvom počítačovej siete, nie je teda závislá od nijakého centrálneho orgánu, ako je vláda alebo banka. Záznamy o vlastníctve digitálnej meny sú uložené v počítačovej databáze a zabezpečené silnou kryptografiou.

„Pred štyrmi rokmi sme odhadovali, že kvantový počítač so zachytenými iónmi by na prelomenie šifrovania RSA, čo je dnes štandardná metóda šifrovania komunikácie, potreboval miliardu fyzických qubitov, čo sa rovná veľkosti 100 m2. Teraz by taký počítač mal len 2,5 m2,“ uviedol pre web Scientific Computing World Mark Webber, kvantový architekt v Universal Quantum a hlavný autor článku. Najmodernejšie kvantové počítače však majú dnes len 50 – 100 qubitov. Odhadovaná požiadavka 13 – 300 miliónov fyzických qubitov naznačuje, že bitcoin by sa mal zatiaľ považovať za bezpečný pred takýmto útokom.

Kvantové technológie však rýchlo napredujú, a tak tento scenár by sa mohol stať možným v priebehu nasledujúcich 10 rokov. Pravda, nie každý s tým súhlasí. „Ak sa prelomí šifrovanie blockchainu, následky budú minimálne, ak vôbec nejaké budú, pretože komunita uvidí prerušenie reťazca,“ povedal Terrill Frantz z Harrisburg University of Science and Technology v Pennsylvánii. Mason Jappa, odborník na ťažbu kryptomien, sa vyjadril, že bitcoin je „antifragilná“ technológia.

„To znamená, že sa stáva silnejším a prosperuje v dôsledku stresorov, šokov a volatility,“ dodal. „Ak sa hrozba zo strany kvantových počítačov stane bezprostrednejšou a realistickejšou, kryptografické algoritmy v bitcoine sa môžu zmeniť na kvantovo odolné. Tento krok iniciujú vývojári Bitcoin Core aj používatelia bitcoinu a na túto tému prebieha diskusia už mnoho rokov. Jednoducho to nie je bezprostredná hrozba.“ 

SAMSUNG_062022_M Advertisement

Uskutočňuje sa aj vývoj technológie postkvantovej kryptografie vrátane iniciatívy vedenej nadáciou Ethereum Foundation. Aj Honeywell pracuje na tom, aby blockchain odolával kvantovým počítačom, a to využívaním fyzického hardvéru, ku ktorému by superpočítače nemohli získať prístup na diaľku.

„Našťastie sme ešte niekoľko rokov vzdialení od kvantových počítačov, ktoré majú schopnosť prelomiť šifrovanie blockchainu, čo dáva vývojárom a inžinierom ešte nejaký čas na vývoj riešení,“ povedal Max Galka, generálny riaditeľ blockchainovej spoločnosti Elementus. „Tichým PR ohlásením hackerov alebo národných štátov, ktoré majú prístup k veľkým kvantovým počítačom, bude prevod miliárd v bitcoinoch, po ktorom bude nasledovať kolaps ekosystému kryptomien,“ dodal.

Zdroj: lifewire.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Quantive šifrovanie reakcia na: Dokážu kvantové počítače prelomiť bitcoin?

10.2.2022 20:02
Nenapadlo autora článku že s príchodom quantivych počítačov prídu aj quantive šifrovacie algoritmy?
Reagovať

Článok o ničom reakcia na: Dokážu kvantové počítače prelomiť bitcoin?

9.2.2022 07:02
A napadlo autora, ze v prípade prelomenia sifrovania bude btc najmenší problém?
Ved na rovnakom sifrovani funguje všetko banky,armáda, vladne servery....
Reagovať

niekolko rokov. reakcia na: Dokážu kvantové počítače prelomiť bitcoin?

8.2.2022 09:02
1-10rokov... V zavislosti od toho ako sa to pouzije.
Nepodcenoval by som vynaliezavost ludi.
Reagovať

RE: niekolko rokov. reakcia na: niekolko rokov.

8.2.2022 14:02
Hlupy Luboslav Lacko klame. Nadpis je totalne odveci, ked je davno jasne, ze sa to neda a fiktivne aj keby da, tak sa to neoplati.
Reagovať

RE: RE: Ľubo Lacko je geniálny, nechce dopadnúť ako zavraždení novinári za pravdu, preto si vymýšľa :D reakcia na: RE: niekolko rokov.

8.2.2022 14:02
Tak nie každý je taký blbec ako ty, že všetkým vyklobási aj koľko zarába :D A čo myslíš, kde je ukradnutých 24 miliónov? Novinári o nich mlčia. Hádaj prečo?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať