SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

UI dokáže predpovedať, či o rok dostanete infarkt

Technológie
0

Systém umelej inteligencie je schopný prostredníctvom rutinného skenovania oka zistiť, či v priebehu budúceho roka dostanete srdcový infarkt. Tím z University of Leeds verí, že tento nástroj AI otvára dvere k lacnému a jednoduchému skríningovému programu. Ich testy zistili, že počítač dokáže predpovedať pacientov s rizikom srdcového infarktu v nasledujúcich 12 mesiacoch s presnosťou až 80 %. Skenovanie sietnice je pomerne lacné a bežne sa používa v mnohých optikách. Sietnica je malá membrána v zadnej časti oka obsahujúca bunky citlivé na svetlo.

Lekári zistili, že zmeny v malých krvných cievach môžu naznačovať cievne ochorenie vrátane srdcových problémov. Autori štúdie použili pokročilý typ AI, známy ako deep learning (hĺbkové učenie), aby naučili stroj automaticky čítať viac ako 5000 skenov oka. Snímky pochádzajú z bežných očných testov pri návštevách optikov alebo očných ambulancií. Hlboké učenie je komplexná séria algoritmov, ktoré umožňujú strojom vytvárať predpovede na základe vzorov v údajoch.

Technika opísaná v časopise Nature Machine Intelligence by podľa vedcov mohla spôsobiť revolúciu v terapii srdca. Štúdia identifikovala súvislosti medzi patológiou sietnice a zmenami v srdci pacienta. Po vytrénovaní AI mohla odhadnúť veľkosť a účinnosť pumpovania ľavej komory zo skenov sietnice. Zväčšená komora môže zvýšiť riziko srdcových ochorení. Počítač spojil odhadovanú veľkosť ľavej komory a jej účinnosť pri prečerpávaní krvi s údajmi, ako je vek a pohlavie.

SOFTECON 2022

V súčasnosti lekári určujú tieto informácie pomocou magnetickej rezonancie alebo echokardiografických skenov srdca. Systém umelej inteligencie je vynikajúci nástroj na odhaľovanie zložitých vzorcov zmien na sietnici spojených so zmenami v srdci. Nedávna štúdia objavila podobnú súvislosť medzi biologickým starnutím sietnice a úmrtnosťou. Tí, ktorí mali sietnicu „staršiu“, ako je ich skutočný vek, mali až o 67 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v priebehu nasledujúceho desaťročia.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať