Drony DJI budú vybavené technológiou, ktorá im umožní vyhnúť sa kolízii s lietadlom

0

Spoločnosť DJI oznámila, že všetky jej spotrebiteľské drony nad 250 gramov budú používať technológiu AirSense, ktorá na obrazovke ovládacieho mobilu operátora zobrazí varovanie, ak sa bude jeho dron nachádzať v blízkosti lietadla či vrtuľníka. Drony budú vybavené takzvanými senzormi ADS-B, ktoré sú už nainštalované na mnohých riadiacich vežiach letísk. Keď operátor uvidí na svojom ovládacom zariadení blízku letovú prevádzku, bude môcť vykonať vyhýbací manéver, ak ho systém bude varovať pred možnou kolíziou.

Systém ADS-B sa už využíva na mnohých letiskách, na riadenie letovej prevádzky je presnejší ako radar a umožňuje pilotom zistiť prítomnosť iných lietadiel v blízkosti a vyhnúť sa im, čím znižuje pravdepodobnosť smrteľnej kolízie vo vzduchu. Systém môže sledovať viac lietadiel naraz v rozsahu viac ako 320 km.

ADS-B bude od roku 2020 povinné pre všetky lietadlá v USA a Kanade, ale nie pre drony. No ako povedal Brendan Schulman, viceprezident DJI, spoločnosť chce „byť dobrým partnerom pri využívaní vzdušného priestoru“, a tak sa rozhodla začleniť túto technológiu do takmer všetkých svojich produktov. Pravdepodobne však nebudú vybavené vysielačmi, takže veľké lietadlá nebudú môcť vidieť drony.

DJI už používa ADS-B na dronoch ako Mavic 2 Enterprise, takže má nejaké skúsenosti so systémom. Spoločnosť uviedla, že pri zavádzaní technológie spolupracuje s americkou Federálnou správou letectva (FAA).

Zdroj: engadget.com.

Redakcia

Všetky autorove články
lietadlo doprava tech stroj Drone ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať