SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Dvojnohý robot zvládne náročný terén, kopance aj údery

Technológie
0

Spoločnosť LimX Dynamics nedávno zverejnila video, ktoré ukazuje jej robota P1 Biped, silne inšpirovaného robotom AT-ST z filmu Hviezdne vojny: Návrat Jediho. V prvom videu je samovyvažovací dvojnohý robot s tupými gumenými hrotmi na chodidlách nasadený do divočiny na vrchu Tanglang neďaleko Šen-čenu, kde sídli spoločnosť LimX.

Je to prvýkrát, čo sa robot stretol s týmto druhom terénu, kde narážal na vyjazdené koľaje, piesok, liany, skaly, korene stromov a všemožnú vegetáciu a iné prekvapenia. LimX tvrdí, že robot počas tréningu nedostal žiadne údaje o teréne. Úspešné potulky mu umožnil jeho prístup k metóde reinforcement learning – posilňovaciemu učeniu. Inžinieri v snahe o väčšiu výzvu podrobili robota intenzívnemu fyzickému napádaniu.

Vydržal strkanie, kopanie a dokonca aj brutálne útoky spadnutým konárom stromu. Napriek tvrdému zaobchádzaniu sa robot zakaždým pozbieral a pokračoval ďalej. Spoločnosť LimX Dynamics okrem toho vyvíja aj kolesového štvornohého a humanoidného robota, ktorý dokáže vykonávať úlohy, ako je beh, výstup po schodoch a vnímanie terénu v reálnom čase.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať