SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Inovatívny dizajn hybridného krídla prinesie 50% úsporu paliva oproti bežným lietadlam

1

Letecký startup JetZero oznámil, že jeho „dizajn hybridného krídla“ získal schválenie amerického Federálneho úradu pre letectvo (Federal Aviation Administration – FAA). Dizajn hybridného krídla je v podstate oveľa aerodynamickejší spôsob konštrukcie lietadla, ktorý spája krídla a trup lietadla do jedného hladkého tvaru. Podľa JetZero by nový tvar výrazne zlepšil palivovú účinnosť lietadla a vyžadoval by o 50 % menej paliva ako štandardné prúdové lietadlo.

Ide o veľký problém, pretože lietadlá spôsobujú obrovské množstvo znečistenia ovzdušia a prehrievania planéty. Celkovo predstavuje letecká doprava približne 2,5 % globálneho znečistenia uhlíkom a jediný dôvod, prečo toto číslo nie je vyššie, je to, že cestovanie lietadlom je pre veľkú väčšinu ľudí príliš drahé.

Je dôležité poznamenať, že hoci zníženie spotreby paliva o 50 % by bolo obrovským zlepšením, v žiadnom prípade by to neznamenalo, že cestovanie lietadlom bude prospešné pre životné prostredie. Elektromobily, vlaky a autobusy by boli aj naďalej oveľa lepšími spôsobmi cestovania na dlhé vzdialenosti, preto sú potrebné veľké investície do infraštruktúry verejnej dopravy.

Krajiny ako Čína, Južná Kórea, India a viaceré európske krajiny už výrazne investovali do vysokorýchlostných železničných systémov a Spojené štáty ich pomaly začínajú nasledovať. 

Zdroj: thecooldown.comfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Elektromobily... reakcia na: Inovatívny dizajn hybridného krídla prinesie 50% úsporu paliva oproti bežným lietadlam.

13.5.2024 08:05
..v takomto prevedení ako nám ich ponúkajú sú veľký omyl. A to z toho dôvodu, že jednak na výrobu batérií do nich sa pri ťažbe a spracovaní rúd znečisťuje planéta ešte viac ako pri prevádzke spaľovacích motorov a druhák, na nabíjanie takého kvanta elektromobilov nie je ani dostatok el. energie ani vybudovaná distribučná sieť. Nemyslím tým nabíjačky ale rozvod obrovského množstva energie, ktorá sa nedá distribuovať na stávajúcej rozvodnej sieti.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať