SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

EEG umožní lekárom povedať, či ste pri vedomí

0

Štúdia vedcov z Cambridgeskej univerzity tvrdí, že nová technológia dokáže presne zmerať, do akej miery si uvedomujete svoju vlastnú existenciu. Technika, ktorú vyvinul neurológ Srivas Chennu, kombinuje klasické EEG s teóriou grafov, čo je oblasť matematiky. Vďaka čiapke pokrytej elektródami a zariadeniu, ktorá vyhodnocuje charakteristiky elektrickej aktivity, môže Chennu merať „signatúru“ mozgu, ktorá predstavuje spôsoby aktivity neurónov a neurónovej siete.

Byť pri vedomí znamená viac ako len byť bdelý, hovorí Chennu. Znamená to aj „všímanie si a prežívanie“. Keď je niekto pri vedomí, jeho mozgom sa preháňajú vzorce synchronizovanej nervovej aktivity, ktoré možno zistiť pomocou EEG a kvantifikovať pomocou softvéru. 

SWAN_042021

Táto technológia je prenosná a používať by ju mohli lekári, ktorí liečia pacientov vo vegetatívnom stave alebo s mozgovými traumami spôsobenými úrazmi alebo mozgovými príhodami. Napríklad pacienti, ktorí vykazujú príznaky vedomia, môžu byť na prístroji na podporu života držaní dlhšie ako tí, ktorí tieto znaky nevykazujú. Chennu a jeho tím teraz uskutočnia trojročný experiment, v rámci ktorého budú pozorovať a liečiť 50 pacientov s poškodením mozgu.

Zdroj: wired.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať